Predmet
Kemija
Veličina slova
scenarij poučavanja

Sav sam požutio

Naziv predmeta
Kemija

Razred
8. razred, osnovna škola

Odgojno-obrazovni ishodi
ključni pojmovi
  • kisele kiše
  • sumpor
  • sumporasta kiselina
  • sumporna kiselina
  • sumporov(IV) oksid
  • sumporov(VI) oksid

Što nas veže?

Sumpor i njegove spojeve čovjek poznaje i upotrebljava od davnina. Primjerice, u prapovijesno doba upotrebljavao se za bojenje crteža, Egipćani su ga upotrebljavali za izbjeljivanje, a Kinezi u proizvodnji baruta. Za uvodnu aktivnost pripremite učenicima igru asocijacije kojom ćete ih uvesti u temu nastavnog sata: Sumpor. Učenicima prikažite fotografije različitih predmeta ili pojava kojima je zajednička povezanost sa sumporom (primjerice: vulkan, šibica, barut, ugljen i slično). Fotografije učenike trebaju uputiti na sumpor. Besplatne fotografije objavljene pod licencom Creative Commons pronađite na portalima kao što je Pixabay. Igru asocijaciju pripremite u PowerPointu. Nakon što učenici zaključe da se radi o sumporu, neka opišu njegovu povezanost s prikazima na fotografijama. Potom s učenicima raspravite o nalazištima sumpora u prirodi – elementarni sumpor i sumporne rude. Zanimljiv članak o dobivanju sumpora možete pronaći na poveznici Dobivanje sumpora iz aktivnih vulkana.

Postupci potpore

Aktivnost s fotografijama za igru asocijacija o sumporu i njegovim spojevima osigurat će uspješnost i učenicima s teškoćama. Učenicima s intelektualnim teškoćama i teškoćama iz spektra autizma pripremite kutiju/omotnicu s karticama (npr. naziv države, slika koja predstavlja mogućnosti uporabe sumpora, nekad i danas) iz koje će izvlačiti (i pospremiti) kartice. Neka učenici povezuju pojmove. U radu s učenicima s ADHD-om, poremećajima čitanja/pisanja i učenicima oštećena sluha na kartice ispišite 2 – 3 ključna pojma i pridružite slike (npr. prapovijest, pećine; Egipat, odjeća; lječilište, kupač i sl.), time ćete olakšati asociranje. Za rad s učenicima oštećena vida natpise na karticama napišite primjerenom veličinom slova (22pt, bold i veći), osigurajte uporabu personaliziranih povećala za čitanje, a slijepi učenici neka se koriste Brailleovom elektroničkom bilježnicom za pisanje asocijacija. Pri tome je važno da slijepim učenicima opišete slike. Pojedini učenici s teškoćama lakše uče radom u paru pa planirajte podršku suučenika iz razreda.

Ako odlučite pogledati videozapis o vulkanima i prikupljanju sumpora, obavezno učenike oštećena vida upoznajte sa sadržajem unaprijed. Tijekom gledanja filma opisujte njegov tijek te posebno naglasite i imenujte osobu koja govori (slijepi učenici slušaju, iz govora ne mogu odrediti tko je ta osoba).

Općenito, film gledajte uz upute i dodatna pitanja s očekivanjima učenika; kad je potrebno, ponovite gledanje pojedinih dijelova, sve uz komentare.

Dodatne upute za uporabu IKT alata (fotografija) i pripremu prezentacija možete pronaći u Didaktičko-metodičkim uputama za prirodoslovne predmete i matematiku za učenike s teškoćama.

Nastavna aktivnost za predmet X

Što nas veže?

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • navesti nalazišta sumpora te upotrebe sumpora i njegovih spojeva u prošlosti i danas
Razina složenosti primjene IKT
  • početna
Korelacije i interdisciplinarnost

Ponešto o sumporu

Demonstracijski izvedite pokus zagrijavanja uzorka sumpora u epruveti. Upute za izvođenje pokusa možete pronaći na izvoru 1. Pokus izvodite u digestoru ili pokraj otvorenog prozora. Raspravite s učenicima o opasnostima i mjerama opreza kojih se trebamo pridržavati pri zagrijavanju sumpora. Alatom Chemix nacrtajte četiri epruvete koje u obliku slike umetnite u radni listić. Radne listiće izradite u Wordu te ih podijelite učenicima. Učenici neka pažljivo promatraju promjene sumpora tijekom zagrijavanja te ih prikažu dopunjavanjem crteža epruveta u radnim listićima. Ispod svakoga crteža neka i riječima opišu uočene promjene. Provjerite riješene radne listiće te s učenicima raspravite o rezultatima pokusa. Dobiveni uzorak plastičnog sumpora učenici mogu proučiti pod prstima. Uočit će da je na početku plastični sumpor rastezljiv poput gume, a da se hlađenjem skrućuje.

Nakon demonstracijskog pokusa učenike podijelite u skupine. Svakoj skupini priredite uzorak sumpora. Izvođenjem pokusa svaka skupina neka opiše svojstva sumpora: agregacijsko stanje, boja, miris, topljivost u vodi, topljivost u vrućem maslinovom ulju, gustoća u odnosu na vodu. Uočena i opisana svojstva učenici neka zapišu, a skupine međusobno usporede opažanja. Iako sumpor ima veću gustoću od vode, zbog površinske napetosti ostaje na površini vode. Dodavanjem deterdženta za pranje posuđa u vodu sumpor pada na dno čaše. Raspravite s učenicima o važnosti površinske napetosti te koje tvari mogu utjecati na površinsku napetost voda u prirodi. Za domaći uradak učenici neka od različitih predmeta i materijala naprave modele molekule sumpora. Zatim neka ih međusobno usporede, a najuspješnije radove izlože u učionici ili školi.

Postupci potpore

Tijekom izvedbe pokusa zagrijavanja uzorka sumpora vodite računa o učenicima s poremećajem iz spektra autizma. Osigurajte mjesto na kojem su najmanje izraženi ometajući utjecaji, posebice neugodan miris tijekom zagrijavanja sumpora (npr. neka sjede pored otvorenoga prozora, pripremite medicinsku masku za nos i sl.). U radu s učenicima s intelektualnim teškoćama, s motoričkim oštećenjima, oštećenjem vida ili sluha pripremite sažete slikovne upute za izvedbu pokusa, a na kraju ostavite prostora za zapisivanje zaključka. Izvedbu pokusa osigurajte vođenjem ruke učenika, npr. učenika s motoričkim oštećenjem. Učenici mogu izvoditi pokus radom u paru sa suučenicima koji pokazuju sigurnost. Ako se odlučite samo za promatranje izvedbe pokusa (izvor 1), kratko komentirajte pojedinu etapu i dodatno naglasite važnost mjera opreza (npr. zagrijavanje, izlijevanje, ulijevanje i dr.). Istražite vještine crtanja pojedinog učenika; ako  učenici s teškoćama pokazuju poseban interes ili dar za crtanje, potaknite ih da za potrebe nastave nacrtaju strukturne modele molekule sumpora.

Tijekom izvedbe pokusa radom u skupinama, pažnju obratite na zadatak i uloge pojedinog člana (uloge: promatrač samo gleda, praktičar izvodi aktivnost, hvalitelj samo hvali verbalno i neverbalno, izvjestitelj izvještava o učinjenom). Svi pokusi i izvori moraju se ukratko zapisati uz priloženi slikovni materijal – kao sažetak koji služi za učenje i ponavljanje.

Zadatak za domaću zadaću prikladan je za sve učenike s teškoćama. Unaprijed provjerite imaju li učenici materijal potreban za izvedbu modela molekule sumpora, predložite neke moguće materijale (npr. teniske loptice, loptice od stiropora i sl., drveni štapići i dr.) te priložite sliku modela kao uzor za izvedbu.

Dodatne upute za izvedbu pokusa, uporabu IKT alata i rad u skupinama, možete pronaći u Didaktičko-metodičkim uputama za prirodoslovne predmete i matematiku za učenike s teškoćama.

Nastavna aktivnost za predmet X

Ponešto o sumporu

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • opisati promjene sumpora tijekom zagrijavanja
  • opisati fizikalna svojstva sumpora
Razina složenosti primjene IKT
  • početna
Korelacije i interdisciplinarnost

Kiša pada, a trava ne raste?

Učenicima postavite pitanje za raspravu: Postoji li veza između vulkana i kiselih kiša? Objasni. Učenicima možete prikazati i zanimljivu stranicu s interaktivnom kartom te podatcima o aktivnim i neaktivnim vulkanima na svijetu, izvor 2. Nakon provedene rasprave učenici neka radom u skupinama izvedu pokus kojim će opisati vezu između sumpora, sumporova(IV) oksida i kiselih kiša. Ideju kako pripremiti pokus možete pronaći na izvoru 3. Skupinama priredite radne listiće s uputama za izvođenje pokusa te pitanjima kojima će te provjeriti razumijevanje uočenih promjena. Radne listiće pripremite u Wordu te ih podijelite e-poštom. Nakon što izvedu pokus i riješe radne listiće, skupine neka usporede svoja opažanja.

Kisele kiše danas predstavljaju veliki problem. Mijenjaju pH-vrijednost tla i vode, uništavaju građevine i spomenike, nagrizaju metale. Učenicima zadajte da pretraživanjem mrežnih stranica detaljnije istraže taj problem današnjice. Svaka skupina neka istraži neki od utjecaja kiselih kiša: na građevine, na vegetaciju, na živa bića u ribnjacima, na automobile, na spomenike. Uputite učenike da u svojem okruženju istraže i pronađu primjer lošega utjecaja kiselih kiša te ih fotografiraju. Rezultate svojega istraživanja svaka skupina neka prikaže u edukativnoj prezentaciji, koju učenici mogu izraditi u PowerPointu. Skupine neka međusobno usporede podatke prikupljene u istraživanjima te napišu članak za mrežnu stranicu. Administrator školske mrežne stranice neka objavi članak te tako upozori i ostale na taj lokalni i globalni problem.

Postupci potpore

Didaktičko-metodičkim uputama za prirodoslovne predmete i matematiku za učenike s teškoćama možete pronaći kako uključiti učenike u aktivnosti gledanja videozapisa, uporabe IKT alata, sudjelovanja u izvedbi pokusa i rasprave.

U radu s učenicima s teškoćama (učenici s intelektualnim teškoćama, učenici oštećena sluha, učenici s ADHD poremećajem i dr.) bit će korisno ispisati sliku geografske karte s vulkanima. Mjesta gdje se nalaze vulkani označite zastavicama države kojoj pripadaju te slikama/fotografijama aktivnih vulkana.

S ciljem poticanja učenika s teškoćama na sudjelovanje u raspravi o vulkanima i kiselim kišama pripremite karticu ili listić s grafičkim smjernicama i planom za usmeno izlaganje: kratku/e zanimljivost/i o kiselim kišama; važno u tekstu podcrtajte ili istaknite slovima u boji (crvenom, narančastom) radi lakšeg snalaženja u tekstu te pridružite 3 – 4 pitanja usmjerenih na otkrivanje uzroka i posljedica kiselih kiša na život živih bića na Zemlji.

Izvor 3 je videozapis bez govorenoga teksta, prikladan za sve učenike. Učenicima oštećena vida (npr. slijepim učenicima) možete unaprijed opisati sadržaj videozapisa, a poželjno ga je i kratko komentirati te isticati ključno slijedom gledanja, što će biti poticajno za sve učenike s teškoćama.

Učenicima dajte dati točne smjernice za rad na mrežnim stranicama, što se traži na njoj i kako tražiti odgovore na ponuđena pitanja. Usmjerena pitanja pomažu u vođenju kroz sadržaj.

Nastavna aktivnost za predmet X

Kiša pada, a trava ne raste?

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • prikazati kemijskim jednadžbama slijed reakcija: sumpor – sumporov(IV) oksid – sumporasta kiselina
  • obrazložiti jedan primjer nastajanja kiselih kiša kemijskom jednadžbom te objasniti utjecaj čovjekova djelovanja na nastanak kiselih kiša
Razina složenosti primjene IKT
  • početna
Korelacije i interdisciplinarnost

Pazi da se ne prolije!

Učenicima zadajte da u parovima istraže upotrebu sumporne kiseline u svakodnevnom životu i industriji. Informacije o svojstvima i upotrebi učenici mogu pronaći pretraživanjem mrežnih stranica, primjerice izvor 4. Rezultate istraživanja neka prikažu prezentacijom, koju mogu izraditi u PowerPointu. Zanimljiv podatak za raspravu jest da se u prošlosti tehnološka razvijenost neke zemlje mjerila godišnjom proizvodnjom sumporne kiseline.

Pokusi kojima učenici mogu upoznati svojstva sumporne kiseline možete pronaći u videozapisu, izvor 5. Ako pokus izvodite demonstracijski, posebnu pažnju posvetite mjerama opreza jer se radi s koncentriranom sumpornom kiselinom.

Povezivanje nastavnih sadržaja povezanih sa sumporom i njegovim spojevima možete napraviti uz pomoć igre memorije, npr. s karticama kojima će učenici povezivati tekst A i tekst B ili tekst A i sliku A. Za izradu igre memorije poslužite se digitalnim alatom Match the Memory.

Postupci potpore

Potaknite učenike s teškoćama (vrijedi za sve učenike) da istraže uporabu sumporne kiseline u domaćinstvu svojih roditelja/staratelja. Neka donesu deklaraciju ili je slikaju mobitelom, a rezultate istraživanja mogu pridružiti plakatu. Izradu prezentacije u PowerPointu planirajte radom u skupinama; dobro je da svaki član skupine ima određeni zadatak da se ne dogodi da učenici s teškoćama uvijek budu u ulozi promatrača. U igri sparivanja kartica mogu sudjelovati svi učenici; učenicima oštećena vida pripremite tekst kartica na brajici, a slabovidnim učenicima osigurajte uvećani tisak (najmanje 22 pt) i personalizirana povećala. Videozapis o sumpornoj kiselini nema govorenoga teksta pa je prikladan za sve učenike, a slijepim učenicima možete unaprijed opisati sadržaj videozapisa. Poželjno je i kratko komentirati videozapis i isticati ključno slijedom gledanja.

Važno je istaknuti kako nijedan dio pokusa sa sumpornom kiselinom učenici ne smiju izvoditi kod kuće.

Za učenike koji žele znati više

Posebno izraženi negativni utjecaj kiselih kiša na području Republike Hrvatske uočen je u crnogoričnim šumama Gorskoga kotara. Pretraživanjem mrežnih stranica učenici neka pronađu odgovore na sljedeća pitanja: Zašto su posebno ugrožene vrste crnogoričnog drveća (jela, smreka, bor)? Zašto je na području Gorskoga kotara posebno izražen taj problem iako područje nije industrijski razvijeno? Za povjerene podatke učenike uputite na internetski pretraživač Google znalac. Rezultate istraživanja koje će predstaviti ostalim učenicima neka prikažu prezentacijom u PowerPointu.

Učenici mogu proširiti svoje znanje te proučiti dva oblika kristalnog sumpora: rompski i monoklinski sumpor. Na poveznici izvoru 6 mogu pronaći više o toj temi, kao i upute kako prirediti kristale rompskog i monoklinskog sumpora. Učenici neka prema uputama prirede kristale sumpora, osuše ih, detaljnije prouče lupom te skiciraju u bilježnicu.

Nastavna aktivnost za predmet X

Pazi da se ne prolije!

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • navesti nalazišta sumpora te upotrebe sumpora i njegovih spojeva u prošlosti i danas
  • navesti svojstva i upotrebu sumporne kiseline te primijeniti pravila ponašanja i mjere opreza pri radu sa sumpornom kiselinom
Razina složenosti primjene IKT
  • početna
Korelacije i interdisciplinarnost

Dodatna literatura, sadržaji i poveznice

Dodatna pojašnjenja pojmova možete potražiti na relevantnim mrežnim stranicama – Google znalacStruna (Hrvatsko strukovno nazivlje), Hrvatska enciklopedija i sl.

  1. Cota Bekavac, M., Grozdanić, V., Benge Kletzien, S. (2005): Suradničko i iskustveno učenje. Aktivno učenje i kritičko mišljenje u visokoškolskoj nastavi. Zagreb: Forum za slobodu odgoja.
  2. Ivančić, Đ., Stančić, Z. (2015): „Razlikovni pristup u inkluzivnoj školi“. U: Igrić, Lj. i sur. Osnove edukacijskog uključivanja. Škola po mjeri svakog djeteta je moguća (str. 159–203.). Zagreb: Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Školska knjiga.
  3. Sekušak-Galešev, A., Stančić, Z., Igrić, Lj. (2015): „Škola za sve, razvrstavanje učenika i čimbenici učenja“. U: Igrić, Lj. i sur. Osnove edukacijskog uključivanja. Škola po mjeri svakog djeteta je moguća (str. 203–249). Zagreb: Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Školska knjiga.
  4. Atkins, P. (2009): Atkinsonove molekule. Zagreb: Profil.
  5. Izvor: Sumpor, S
  6. Izvor: Eduvizija – sumpor i njegovi spojevi
  7. Sikirica, M (2011): Zbirka kemijskih pokusa za osnovnu i srednju školu, Zagreb, Školska knjiga.
  8. Sikirica, M (2003): Metodika nastave kemije, Zagreb, Školska knjiga.

Napomena: Valjanost svih mrežnih poveznica zadnji je put utvrđena 22. 5. 2018.

Povratne informacije i/ili prijava greške

Želite nam reći svoje mišljenje o ovom sadržaju ili ste uočili grešku? Javite nam to popunjavanjem ovog obrasca. Vaše povratne informacije su nam važne.