Predmet
Kemija
Veličina slova
scenarij poučavanja

Primjena sile protiv volje

Naziv predmeta
Kemija

Razred
2. razred, srednja škola

Odgojno-obrazovni ishodi
ključni pojmovi
  • čimbenici koji utječu na pomak ravnoteže
  • kemijska ravnoteža
  • koncentracijska konstanta kemijske ravnoteže
  • tlačna konstanta ravnoteže

Djelomična preobrazba

Kao predaktivnost učenja, u sklopu domaće zadaće učenicima zadajte da u alatu Pisanje kemijskih jednadžbi na webu zapišu primjere nepovratnih i povratnih kemijskih reakcija koje su upoznali u dosadašnjem kemijskom obrazovanju. Primjeri iz svakodnevnog iskustva učenicima će biti poticaj da se aktivno prisjete svega što znaju o ravnotežnom stanju te na temelju poznatoga postave svoje viđenje o tome kako se uspostavlja dinamička ravnoteža sustava. U ostvarivanju toga dijela zadatka učenici mogu pretražiti i mrežne stranice po ključnim pojmovima, npr. povratna reakcija, nepovratna reakcija, ravnoteža, dinamička ravnoteža i sl. Svoja saznanja neka zabilježe u Wordu.

U učionici obradu novoga sadržaja započnite nekim od zapisa domaće zadaće učenika. Različiti primjeri, kao i različiti odgovori na postavljena pitanja, omogućuju vam da pokrenete raspravu u razredu te zajedno s učenicima metodom „oluje ideja“ rastumačite pojam dinamička ravnoteža sustava.

Izvođenjem pokusa (prijedlog pokusa: Pokus 1: Plava boca) radom u skupinama učenici će usustaviti znanja povezana s uspostavom ravnotežnoga stanja, ali i razvijati vještine pomaganja i suradničkog učenja. Opis Pokusa 1 zajedno s uputama za izvođenje pokusa možete pronaći na repozitoriju digitalnih obrazovnih sadržaja, a upute za pisanje izvještaja na izvoru 1. Predloženi sadržaj po potrebi prilagodite uzrastu učenika i s učenicima ga podijelite e-poštom. Nakon izvođenja pokusa neka svaka skupina u obliku izvještaja opiše njegov tijek i navede zaključak te objasni pojam kemijske ravnoteže. Svoje izvještaje neka učenici predstave u PowerPoint prezentaciji.

Učenike uputite na uporabu sadržaja Mjere opreza pri radu u kemijskom laboratoriju, dostupnih u online udžbeniku e-Kemija, kako bi se upoznali s pravilima prilikom izvođenja pokusa.

Učenike uputite na uporabu digitalnih obrazovnih sadržaja na Nacionalnom portalu za učenje na daljinu „Nikola Tesla“ – Digitalni obrazovni sadržaji, Kemija učenici, Kemijska (dinamička) ravnoteža, Kemijska ravnoteža i konstanta ravnoteže. Digitalni sadržaji pomoći će učenicima u dodatnom pojašnjenju nastanka kemijske ravnoteže ili će im poslužiti za ponavljanje i usustavljivanje nastavnoga sadržaja.

Napomena: Za pristup Nacionalnom portalu za učenje na daljinu „Nikola Tesla“ potreban je elektronički identitet u sustavu AAI@EduHr.

Konstanta kemijske ravnoteže, ravnotežna koncentracijska konstanta ili tlačna konstanta opisuje sastav ravnotežne smjese te određuje položaj ravnoteže. Zadatke za provjeru ishoda učenja u vezi s izračunom konstante ravnoteže te objašnjenje značenja dobivene vrijednosti izradite u Wordu te s učenicima podijelite e-poštom. Zadatci neka sadržavaju kemijske ravnotežne reakcije u homogenim i heterogenim sustavima.

Postupci potpore

U izradi i primjeni scenarija učenja nezaobilazne su Didaktičko-metodičke upute za prirodoslovne predmete i matematiku za učenike s teškoćama, usklađene s posebnostima učenja koje su uvjetovane specifičnostima oštećenja učenika, njihovim razvojnim poremećajima ili utjecajem okoline, s posebnim naglaskom na zadavanje zadaća u nastavi, izvedbu pokusa te uporabu IKT alata.

Općenito, zadaće i vježbe kao nastavne strategije dobro su vam poznate, no učenici često negoduju, posebno kada su zadaće opsežne. Zadaće usmjerene na povećanje sposobnosti i razumijevanje novoga sadržaja i u radu s učenicima s teškoćama imaju smisla samo onda kada u odabiru zadataka širite mogućnosti učenika s teškoćama. U svim je aktivnostima potrebno obratiti pažnju na količinu zadataka učeniku primjerene težine (3 – 5), sažeto tumačiti pravila pisanja zadaće i obavijestiti druge o očekivanoj potpori tijekom pisanja zadaće (roditelj, osoba koja pomaže u učenju).

Dobro bi bilo dati jedan riješeni primjer, ostalo učenici mogu raditi prema tome riješenom zadatku. To se posebice odnosi na učenike s prilagodbama nastavnih sadržaja (učenici s intelektualnim teškoćama, učenici s poremećajem iz spektra autizma) kako bi se vidjelo što su od toga gradiva i u kolikom opsegu obrađivali.

U radu s učenicima s ADHD-om, poremećajem čitanja i pisanja, poremećajem na spektru autizma i dr. važno je provjeriti jesu li učenici zapisali svoje obveze. Pri zapisivanju zadaće učeniku mogu vam pomoći suučenici, svakako i pomoćnik u nastavi, ako postoji. Davanje povratnih informacija o zadaćama je važno pa je potrebno što češće komentirati zadaće. Učenici mogu svoje zadaće ulagati u mapu koja se čuva u razredu. Povremeno možete motivirati učenike da samoprocjenom, npr. radom kod kuće, zabilježe brzinu i točnost rješavanja zadaće.

Učenici mogu dobiti listić s objašnjenim ključnim pojmovima jer kad ih pretražuju sami, mogu izgubiti dosta vremena, a postoji mogućnost da se ne snađu u toj potrazi.

Pisanje kemijskih jednadžbi na webu potaknite radom u paru, učenicima s intelektualnim teškoćama ponudite predložak sa samo 2 – 3 kemijske jednadžbe.

Predloženi izvor 1 dobro je sažeti za sve učenike razreda. Kad učenik ima preporuku za prilagodbu sadržaja, predloženi izvor nije potrebno planirati u radu s učenikom.

Nastavna aktivnost za predmet X

Djelomična preobrazba

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • objasniti pojam ravnotežnog stanja sustava
  • napisati izraz za empirijsku konstantu kemijske ravnoteže
Razina složenosti primjene IKT
  • početna
Korelacije i interdisciplinarnost

Kap više, mrvica manje

Na pomak kemijske ravnoteže utječe nekoliko čimbenika. Podijelite učenike u skupine te neka svaka skupina istraži utjecaj promjene koncentracije reaktanta ili produkta koji dovodi do pomaka kemijske ravnoteže. Učenicima svake skupine podijelite upute za izvedbu zadatka e-poštom. U uputama navedite što dokument treba sadržavati, npr. primjer jednadžbe kemijske ravnotežne reakcije, smanjenje ili povećanje koncentracije reaktanta, smanjenje ili povećanje koncentracije produkta i sl. Od svake skupine zatražite da umetnu distraktor koji je povezan s istraženim i umetnutim sadržajem, a koji druga skupina treba izdvojiti i pojasniti.

Na temelju pripremljenih materijala svaka skupina učenika neka izradi prezentaciju u PowerPointu, uz pomoć koje će predstavnik svake skupine izložiti razredu do kojih su saznanja došli. Početne izvore informacija za istraživanje teme učenici mogu pronaći pretraživanjem mrežnih stranica po ključnim pojmovima, npr. ravnoteža, Le Chatelierovo načelo, pomak ravnoteže, kao i na izvoru 3 i izvoru 4. Nakon priopćenja uz prezentaciju učenici neka radom u skupinama izvedu Pokus 2: Pomak kemijske ravnoteže, koji će im pomoći pri usustavljivanju znanja. Upute za izvođenje pokusa s učenicima podijelite e-poštom. Ako učenici nemaju mogućnost izvesti pokus, prikažite im kratki videozapis pretražujući YouTube po ključnim pojmu Chemical equilibrium experiment. Svoje izvještaje o izvedenom ili odgledanom pokusu učenici neka zapišu u Wordu.

Postupci potpore

Didaktičko-metodičke upute za prirodoslovne predmete i matematiku za učenike s teškoćama možete pronaći dodatne savjete za rad u skupinama, primjenu IKT alata i izradu plakata.

Složenu prezentaciju (izvor 3) potrebno je dodatno pojednostavniti i shematski prikazati: za većinu učenika s teškoćama izdvojite važno, a ključni pojam kao što je kemijska ravnoteža protumačite uz pomoć slika ili primjera iz svakodnevnog života bliskih učenicima.

Tijekom gledanja filma isključite ton i govorom tumačite ključne događaje pa zajedno s učenicima izvedite zaključak. Učenicima s intelektualnim teškoćama pripremite tablicu s djelomično ponuđenim rješenjima; nakon odgledanog filma radom u paru s vršnjakom učenici mogu dopuniti tablicu.

Nastavna aktivnost za predmet X

Kap više, mrvica manje

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • povezati vrijednost konstante ravnoteže s ravnotežnim koncentracijama ili ravnotežnim tlakovima sudionika kemijske reakcije
  • objasniti Le Chatelierovo načelo i utjecaj temperature, tlaka i promjene koncentracije na ravnotežno stanje kemijskoga sustava
Razina složenosti primjene IKT
  • početna
Korelacije i interdisciplinarnost

Toplo – hladno

Nakon stjecanja znanja o smjeru pomaka kemijske ravnoteže pod utjecajem promjene koncentracije reaktanta ili produkta, obradu sadržaja o utjecaju temperature na pomak ravnoteže započnite kvizom. Kviz neka izradi skupina učenika ili jedan par učenika u Wordu i podijeli s ostatkom razreda e-poštom. Pitanja neka sadržavaju pojmove povezane s prethodno obrađenim nastavnim sadržajem iz termokemije, npr. sustav, okolina, egzotermna reakcija, endotermna reakcija, ali i sa sadržajem koji je obrađen u prethodnim aktivnostima, npr. pomak ravnotežeravnotežna koncentracija, ili pojmove koji će se tek obrađivati. Na taj će način učenici ponoviti naučene kemijske pojmove, a predviđanjem odgovora temeljenih na analogiji s prethodno usvojenim konceptima u rješavanju novih problemskih zadataka i provjerom na satu kod učenika ćete potaknuti motivaciju za obradu sadržaja. Zatim neka učenici u paru izvedu npr. Pokus 3: Promjena boje otopine s bakrovim ionima. Upute za izvođenje pokusa možete preuzeti na izvoru 5, str. 52. Upute doradite te ih zajedno sa zadatcima za provjeru ishoda s učenicima podijelite e-poštom. Tijekom izvođenja pokusa učenici neka bilježe promjene, opisuju i zapisuju jednadžbe te rješavaju zadane računske zadatke. Učenici neka izrade fotografije tijeka pokusa pa ih umetnu zajedno s kraćim objašnjenjima rezultata pokusa u prezentaciju izrađenu u PowerPointu. S obzirom na to da svaki par učenika izvodi isti pokus, svakomu paru učenika možete zadati različit računski zadatak, npr. izračun koncentracije reaktanta, izračun koncentracije produkta, izračun konstante ravnoteže i sl.

Postupci potpore

Didaktičko-metodičke upute za prirodoslovne predmete i matematiku za učenike s teškoćama možete pronaći korisne savjete kako učenike uključiti u aktivnosti rada u paru i/ili skupinama, kviza, izvođenja pokusa ili čitanje i razumijevanje složenih uputa.

U radu sa slijepim i visoko slabovidnim učenicima dobro je pripremiti tekst na brajici jer time stvarate dvosmjernu pisanu komunikaciju s učenikom. Imajte na umu da u obrazovnom procesu slušanje kao aktivnost u nastavi ne može zamijeniti čitanje i pisanje. Ovisno o vizualnom statusu i funkcionalnosti vida, pojedini učenici oštećena vida mogu se tijekom aktivnosti čitanja (npr. skripte Eksperimentarij) koristiti odgovarajućim tiflotehničkim pomagalima (različitim povećalima za čitanje), ali svakako, ovisno o statusu učenika, potičite komunikaciju uz uporabu hrvatske brajice.

Složene upute prikazane u skripti Eksperimentarij potrebno je prilagoditi individualnim potrebama učenika, npr. u radu s učenicima s intelektualnim teškoćama i učenicima na spektru autizma, obavezno sažeti opseg građe, semantički pojednostavniti tekst, izdvojiti 1 – 2 zanimljivosti, dodatno vizualizirati izdvojeno: npr. prva pomoć, laboratorijski pribor.

Kad se u razredu nalazi učenik oštećena sluha, možete se koristiti FM uređajem kako bi jasnoća i razumljivost izgovorenog bila što veća.

Svi pokusi moraju biti izvedeni tako da ih učenici s teškoćama dobro vide. Govorite sporije, ponovite važne stvari više puta i uvijek budite okrenuti prema učenicima tako da vas vide kad govorite. Kratkim pitanjima provjerite prate li vas učenici i razumiju.

Nastavna aktivnost za predmet X

Toplo – hladno

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • objasniti Le Chatelierovo načelo i utjecaj temperature, tlaka i promjene koncentracije na ravnotežno stanje kemijskoga sustava
Razina složenosti primjene IKT
  • početna
Korelacije i interdisciplinarnost

Brže, više, jače!

Utjecaj tlaka na pomak kemijske ravnoteže objasnite na primjeru visinske bolesti. Potaknite raspravu među učenicima postavljanjem problemskih pitanja, npr. Zašto uspon na Mont Blanc traje i po nekoliko dana? ili Kako nastaje visinska bolest?. Učenicima podijelite sadržaj s izvora 6 koji opisuje navedeni problem, a zatim od učenika zatražite da odaberu jedan od ponuđenih odgovora i obrazlože ga. Ponuđeni odgovori neka budu moguća kemijska rješenja na postavljeni problem. Nakon rasprave prikažite učenicima videozapis Sinteza amonijaka, u trajanju od 0:28 do 1:34 min.

Prijedlog teksta uz videozapisAmonijak pripada najvažnijim sirovinama u kemijskoj proizvodnji. Dobiva se katalitičkom sintezom vodika i dušika. U uvjetima visokoga tlaka i visoke temperature, u prisutnosti katalizatora, dolazi do pucanja kovalentnih veza u molekulama vodika i molekulama dušika te nastaju molekule amonijaka. Iako je reakcija egzotermna, pokazalo se praktičnim da uz upotrebu katalizatora temperatura bude 500 °C kako bi se postigla najpovoljnija brzina te kemijske sinteze. Reaktor u kojem nastaje amonijak hladi se hladnim plinom, tako da amonijak prelazi u tekuće stanje. Tekući se amonijak odijeli, a vodik i dušik vraćaju se u tzv. kontaktnu peć. Reakcija je reverzibilna pa se upotrebljava visoki tlak, čime se reakcija pomiče u smjeru nastajanja amonijaka. Uklanjanjem amonijaka iz reakcijske smjese ravnoteža se pomiče prema nastajanju produkta.

Nakon odgledanog videozapisa od učenika zatražite da kemijske promjene opisane u videozapisa zapišu odgovarajućim jednadžbama kemijskih reakcija u alatu Pisanje kemijskih jednadžbi na webu. Potaknite s učenicima raspravu o ulozi visoke temperature, visokog tlaka i katalizatora u sintezi amonijaka te o iskorištenju te reakcije.

Postupci potpore

Didaktičko-metodičke upute za prirodoslovne predmete i matematiku za učenike s teškoćama možete pronaći upute kako uključiti učenike u aktivnosti čitanja složenog teksta, gledanja videozapisa i sudjelovanja u miniprojektima.

Potrebno je razgovarati s učenicima o njihovim iskustvima boravka u prirodi, u planinskim predjelima, senzacijama u uhu (pritisak, zujanje), potaknuti ih na iznošenje doživljaja, zapažanja i potaknuti raspravu o mogućim posljedicama za čovjeka. Čitanje teksta o visinskim bolestima usmjerite dodatnim pitanjima, primjenom grafičkog organizatora „plan događanja“, mentalne slike; slijedom izdvojite ključne riječi i upišite ih u organizator koji simbolizira veliki uspon.

Potaknite učenike na rad skupinama, a dodatno pripremite učenike s teškoćama, učenike oštećena sluha, učenike s motoričkim oštećenjima, učenike s ADHD-om. Možete primijeniti tehniku „kad se razbrojene glave slože“, optimalno tako da svaka skupina ima po četiri člana. Na ulasku u učionicu podijelite kartice s ispisanom imenicom ili slikom: voda, tlo, priroda. Radom u skupinama učenici čitaju pojedine ulomke. Kako bi čitanje bilo usmjereno, postavite unaprijed 1 – 2 pitanja. Neka najprije pojedini učenik za sebe razmisli o postavljenom pitanju, zatim to razmijeni i raspravi u skupini nastojeći da se svi učenici što češće uključuju kako bi učinak cijele skupine bio što bolji. Učenici završavaju s raspravljanjem kada vi zatražite da o raspravi u svojoj skupini izvijesti svaki učenik. Kako bi učenici s teškoćama bili uspješni u izvještavanju, radom u skupini članovi mogu im u tekstu zaokružiti ili ispisati odgovore na pitanja.

Učenicima oštećena sluha potrebno je uz vaše čitanje teksta prikazivati slike koje prikazuju isti taj sadržaj. Učenicima oštećena vida osigurajte povećala, a u radu sa slijepim učenicima koristite se brajicom ili Google Chrome preglednikom.

Za učenike koji žele znati više

Učenici koji žele znati više neka istraže primjere kemijskih ravnotežnih reakcija u homogenim i heterogenim sustavima i njihovu primjenu i iskoristivost u industrijskim procesima. Pritom se mogu koristiti sadržajem na izvoru 3. Svoja saznanja neka izlože učenicima u razredu koristeći se prezentacijom izrađenom u alatu Zoho Show. Na dodatnoj nastavi s učenicima koji žele znati više napravite pokus Umjetna krv, a opis pokusa preuzmite s izvora 7.

Kao istraživački miniprojekt zadajte učenicima da obrade temu Dobivanje i uporaba umjetnih gnojiva s gospodarskog, industrijskog, kemijskog i ekološkog stajališta. Uputite učenike na uporabu materijala na izvoru 8, str. 12 – 29., koji je u PDF formatu. Možete izdvojiti potrebne stranice iz cjelokupnog dokumenta koristeći se jednim od alata za Spajanje_razdvajanje_pdf.

Potaknite učenike da pregledom sadržaja na izvoru 9 i izvoru 10 te samostalnim pretraživanjem mrežnih stranica po ključnim pojmovima, npr. utjecaj umjetnih gnojiva na ekosustav, dohrana poljoprivrednog tla, umjetna i organska gnojiva, dopune informacije potrebne za obradu zadane teme.

Rezultate istraživačkog miniprojekta učenici neka predstave u razredu uz pomoć prezentacije izrađene u alatu Zoho Show. Poveznicu na prezentaciju mogu staviti na stranice škole u mapi posvećenoj Danu zaštite planeta Zemlje.

Nastavna aktivnost za predmet X

Brže, više, jače!

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • povezati vrijednost konstante ravnoteže s ravnotežnim koncentracijama ili ravnotežnim tlakovima sudionika kemijske reakcije
  • objasniti Le Chatelierovo načelo i utjecaj temperature, tlaka i promjene koncentracije na ravnotežno stanje kemijskoga sustava
Razina složenosti primjene IKT
  • početna
Korelacije i interdisciplinarnost

Dodatna literatura, sadržaji i poveznice

Dodatna pojašnjenja pojmova možete potražiti na relevantnim mrežnim stranicama – Google znalacStruna (Hrvatsko strukovno nazivlje), Hrvatska enciklopedija i sl.

  1. Cota Bekavac, M., Grozdanić, V., Benge Kletzien, S (2005): Suradničko i iskustveno učenje. Aktivno učenje i kritičko mišljenje u visokoškolskoj nastavi. Zagreb: Forum za slobodu odgoja.
  2. Ivančić, Đ., Stančić, Z. (2015): „Razlikovni pristup u inkluzivnoj školi“. U: Igrić, Lj. i sur. Osnove edukacijskog uključivanja. Škola po mjeri svakog djeteta je moguća (str. 159–203.). Zagreb: Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Školska knjiga.
  3. Sekušak-Galešev, A., Stančić, Z., Igrić, Lj. (2015): „Škola za sve, razvrstavanje učenika i čimbenici učenja“. U: Igrić, Lj. i sur. Osnove edukacijskog uključivanja. Škola po mjeri svakog djeteta je moguća (str. 203–249). Zagreb: Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Školska knjiga.
  4. Peranić, Ana (2015):  Predviđanje kemijskih vrsta kompjuterskim modeliranjem. Sveučilište u Zagrebu: Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije.

Napomena: Valjanost svih mrežnih poveznica zadnji je put utvrđena 25. 5. 2018.

Povratne informacije i/ili prijava greške

Želite nam reći svoje mišljenje o ovom sadržaju ili ste uočili grešku? Javite nam to popunjavanjem ovog obrasca. Vaše povratne informacije su nam važne.