Učitavanje
Međupredmetna tema
Održivi razvoj
Veličina slova
Naslovna slika
Interaktivni sadržaj za učenike

Vrste kapitala

3. razred srednje škole

4. razred srednje škole

Odgojno-obrazovna očekivanja

Osam vrsta kapitala

Kad spomenemo kapital ili bogatstvo, obično pomislimo na novac, dionice, kuće, automobile… Međutim, je li kapital zaista samo ono što možemo kupiti, ili možda pohraniti u banku? Kapital nije samo materijalno bogatstvo, on je puno više od toga.

Gledajući sljedeći videozapis, saznajte više o osam vrsta kapitala kojima raspolažemo.

8 vrsta kapitala Koliko je vaše bogatstvo? Mora li se ono nužno računati u novcu? Na koje sve načine možemo biti bogati ili siromašni? Iako često kapital promatramo kroz prizmu novca, vrijednost tj. kapital može se podijeliti u 8 kategorija. Društveni kapital Utjecaj i veze društveni su kapital. Osoba ili entitet koji ima ‘dobar društveni kapital’ može tražiti usluge, utjecati na odluke i učinkovito komunicirati. Socijalni kapital je od primarne važnosti u politici, poslovanju i organiziranju zajednice. Materijalni kapital Neživi fizički predmeti čine materijalni kapital. Sirovi i prerađeni resursi poput kamena, metala, drva i fosilnih goriva međusobno se 'kombiniraju' kako bi se stvorili sofisticiraniji materijali ili strukture. Moderne zgrade, mostovi i drugi dijelovi infrastrukture zajedno s alatima, računalima i ostalim tehnologijama složeni su oblici materijalnog kapitala. FINANCIJSKI KAPITAL Financijski kapital nam je najpoznatiji: novac, valute, vrijednosni papiri i drugi instrumenti globalnog financijskog sustava. Trenutno globalno društvo usmjerava ogromnu pozornost na financijski kapital. To je naš primarni alat za razmjenu dobara i usluga s drugim ljudima. ŽIVI KAPITAL Živi kapital čine životinje, biljke, voda i tlo naše zemlje - istinska osnova za život na našem planetu. INTELEKTUALNI KAPITAL Intelektualni kapital najbolje je opisati kroz 'znanje'. Većina trenutnog globalnog obrazovnog sustava usredotočena je na davanje intelektualnog kapitala - bez obzira je li to najkorisniji oblik kapitala za stvaranje otpornih i uspješnih zajednica. Imati intelektualni kapital smatra se najsigurnijim načinom da se „bude uspješan“. Znanost i istraživanje mogu se usredotočiti na dobivanje intelektualnog kapitala ili „istine“, iako je to često motivirano željom za financijskim ili socijalnim kapitalom. ISKUSTVENI (ILI LJUDSKI) KAPITAL Ne moramo spominjati kako je uz znanje presudno i iskustvo. Najučinkovitiji način da bilo što naučite dolazi kombiniranjem intelektualnog i iskustvenog kapitala. DUHOVNI KAPITAL Netko tko prakticira svoju religiju, duhovnost ili druga sredstva povezivanja sa sobom i svemirom, može akumulirati duhovni kapital. On sadrži aspekte intelektualnog i iskustvenog kapitala, ali je dublji, osobniji i manje mjerljiv. KULTURNI KAPITAL Dok sve ostale oblike kapitala mogu ostvarivati i sami pojedinci, kulturni kapital može skupiti samo zajednica ljudi. Kulturni kapital opisuje zajedničke unutarnje i vanjske procese zajednice - umjetnička djela i kazalište, pjesme koje svako dijete nauči, priče, obredi i razni oblici zajedništva. Kada na ovakav način promatramo kapital možemo uvidjeti koliko smo zapravo bogati, te koliko tim svojim bogatstvom na razne načine možemo pridonijeti našoj zajednici. U brizi za buduće generacije, moramo otići dalje od čistih financija prema živom i kulturnom kapitalu. Upravo ta dva kapitala imaju najveći potencijal za pozitivne sistemske promjene.. Transkript: .

Naučeni smo vjerovati da je novac jedini prihvatljivi medij za razmjenu vrijednosti, a kao rezultat toga zanemarujemo brojne druge smislene vrednote, koje nas ljude povezuju i koje međusobno možemo dijeliti. Razmislite i pokušajte se sjetiti barem pet takvih smislenih vrednota.

Sadržaji kapitala

U sljedećoj interaktivnoj infografici proučite što sadrže pojedine vrste kapitala.

Razmisli i objasni koje kapitale smatraš bitnim za samoga sebe, i koje kapitale smatraš bitnim za svoju lokalnu zajednicu. Što misliš, koji bi kapitali mogli biti dijelom hrvatskog nacionalnog kapitala?

Promisliš li o kapitalu na ovakav način, uvidjet ćeš koliko smo zapravo bogati i koliko tim svojim bogatstvom možemo pridonijeti svojoj zajednici.

Valute razmjene

Postoje dvije vrste razmjene između pojedinih vrsta kapitala: unutar iste i između različitih vrsta kapitala. Iz navedenog proizlazi pitanje o valutama razmjene koje se koriste za svaku vrstu kapitala.

U sljedećoj vježbi uparite valutu razmjene s vrstom i sadržajem odgovarajućeg kapitala.

Kapital čine sva bogatstva i raznolikosti kojima jedna zajednica (uža ili šira) raspolaže i čime se ponosi. Ova bogatstva predstavljaju naše nasljeđe i našu ostavštinu.