2.3.3. Otkriće neutrona i sastav jezgre

Otkriće neutrona i sastav jezgre

Rutherford je svojim znamenitim eksperimentom s propuštanjem α-čestica kroz tanki listić zlata utvrdio da je masa atoma koncentrirana u jednom njegovom malenom dijeliću, oko 20 000 puta manjem od atoma. Tako je 1911. godine otkrivena atomska jezgra.

Do 1920. godine otkriven je niz izotopa, a utvrđeno je da

  • njihove mase odgovaraju otprilike cjelobrojnom umnošku mase atoma vodika
  • atomski brojevi odgovaraju izmjerenom naboju jezgre. 

Na temelju toga se u to doba atom doživljavao kao kombinacija protona i elektrona, jedinih tada poznatih elementarnih čestica. Ipak, znanstvenici su bili svjesni nekolicine kontradiktornih eksperimentalnih i teorijskih rezultata.

1932. godine James Chadwick otkriva neutron. Bila je to nova elementarna čestica, koja nije nabijena te je različita od protona i elektrona (od kojega je i znatno masivnija).

Chadwickov eksperiment, kojim je otkriven neutron. Polonij je izvor α-čestica, koje se usmjeravaju na berilijevu metu. Rezultat je zračenje bez električkog naboja, ali to zračenje se nedvojbeno sastoji od čestica, jer udaranjem u parafin (ugljikovodik, pa stoga i bogat izvor vodikovih jezgara, tj. protona) dobivamo snop protona.

Otkriće neutrona je izazvalo priličnu pozornost tadašnje akademske zajednice. Priroda te novootkrivene čestice bila je središnja tema 7. Solvayske konferencije, održane u listopadu 1933., a na njoj su sudjelovala najveća imena tadašnje fizike: Albert Einstein, Werner Heisenberg, Niels Bohr, Ernest Rutherford, Lise Meitner, Otto Hahn, Ernest Lawrence, Enrico Fermi i mnogi drugi.