a) Priprava bezvodnog etanola (apsolutnog alkohola)
Opis pokusa i zapažanja
Korak 1.
Uvjerite se najprije da kupovni 96 % alkohol sadrži vodu tako da u epruvetu ulijete 3 mL alkohola i dodate 0,1 do 0,2 g bezvodnog bakrova(II) sulfata. Bezvodni bakrov(II) sulfat je skoro bijela čvrsta tvar. Ako etanol sadrži vodu, bakrov(II) sulfat će poplaviti. Obrazložite promjenu.
Korak 2.
Pripremite bezvodni alkohol etanol tako da da u običnu epruvetu ulijete oko 8 do 10 mL alkohola etanola i dodate 3 do 4 g dobro usitnjenog kalcijeva oksida. Začepite epruvetu gumenim čepom i žestoko mućkajte nekoliko minuta. Postavite epruvetu u stalak i pustite da se zaostali kalcijev oksid i nastali kalcijev hidroksid istalože.
Korak 3.
Pažljivo dekantirajte bistri sloj bezvodnog etanola u čistu epruvetu. Pazite da se etanol ne zamuti. Začepite tikvicu pripadnim čepom.
Opis pokusa i zapažanja
Korak 1.
Uvjerite se najprije da kupovni 96 % alkohol sadrži vodu.
To ćete učiniti tako da u epruvetu ulijete 3 mL alkohola i dodate 0,1 do 0,2 g bezvodnog bakrova(II) sulfata.
Bezvodni bakrov(II) sulfat je skoro bijela čvrsta tvar.
Ako etanol sadrži vodu, bakrov(II) sulfat će poplaviti.
Obrazložite promjenu.
Korak 2.
Pripremite bezvodni alkohol etanol.
To ćete učiniti tako da u običnu epruvetu ulijete oko 8 do 10 mL alkohola etanola
i dodate 3 do 4 g dobro usitnjenog kalcijeva oksida.
Začepite epruvetu gumenim čepom i žestoko mućkajte nekoliko minuta.
Postavite epruvetu u stalak i pustite da se zaostali kalcijev oksid i nastali kalcijev hidroksid istalože.
Korak 3.
Pažljivo dekantirajte bistri sloj bezvodnog etanola u čistu epruvetu.
Pazite da se etanol ne zamuti.
Začepite tikvicu pripadnim čepom.
b) Priprava natrijeva alkoksida
Opis pokusa i zapažanja
Korak 1.
Pincetom izvadite mali komadić natrija iz petroleja i postavite na filtrirni papir. Pridržavajući natrij pincetom čistim i suhim nožem odrežite komadić natrija ne veći od zrna graška. Ostatak natrija vratite u bocu s petrolejom. Odrezani komadić natrija stavite u epruvetu s bezvodnim etanolom. Uočite i zabilježite promjene.
Korak 2.
Kapaljkom prenesite na porculansku zdjelicu malo dobivene otopine i pažljivo je kratko uparite na električnom grijaču ili na vrućoj vodenoj kupelji. Sjetite se da su pare etanola lako zapaljive. Nakon uparavanja opišite izgled dobivene tvari na satnom staklu.
Korak 3.
Ostatku na satnom staklu dodajte nekoliko kapi vode i utvrdite otapa li se tvar u vodi. Dobivenu otopinu ispitajte otopinom fenolftaleina. Pokušajte objasniti vaša zapažanja. Napišite jednadžbu kemijske reakcije.
Zaključak
Jednadžba reakcije etanola s natrijem je:
[latex]2CH_3CH_2OH\space +\space 2Na\space \longrightarrow \space 2CH_3CH_2O^–Na^+\space +\space H_2[/latex]
Nastali natrijev etoksid je bijeli kristalinični ionski spoj, koji reagira s vodom, a nastala otopina je bazična što dokazujemo promjenom boje fenolftaleina.
[latex]\space CH_3CH_2O^–Na^+\space +\space H_2O\longrightarrow \space 2CH_3CH_2OH+\space Na^++\space OH^–\space [/latex]