Uvod
Otkriće alkohola povezano je s destilacijom vina. Destilaciju su, prema arheološkim nalazima, primjenjivali prije 2 000 godina u drevnoj Kini te na području Bliskog Istoka. Znanje o postupku destilacije su na europski kontinent prenijeli Arapi tijekom srednjovijekovnih osvajanja. U 12. st. postupak destilacije proširio se cijelom Europom, a u 13. st. latinski medicinski priručnici proglašavaju destilirano vino čarobnim lijekom ili vodom života (aqua vitae).
Otkriće alkohola povezano je s destilacijom vina.
Destilaciju su prema arheološkim nalazima primjenjivali prije 2 000 godina
u drevnoj Kini te na području Bliskog Istoka.
Znanje o postupku destilacije su na europski kontinent prenijeli Arapi
tijekom srednjovijekovnih osvajanja.
U 12. st. postupak destilacije proširio se cijelom Europom.
U 13. st. latinski medicinski priručnici proglašavaju destilirano vino čarobnim lijekom ili vodom života (aqua vitae).
Naziv alkohol smislio je švicarski liječnik Paracelsus (1493. – 1541.) upotrijebivši arapske riječi al-kohl ili al-kohul što je bio izraz za višestruko pročišćeni fini prah.
Izraz je, vjerojatno, korišten još u starom Egiptu i opisivao je način dobivanja boje za oči zvane kajal (od egipatskog kohl). Prah kajal je prije primjene miješan sa svinjskom mašću.
Paracelsus je destilirano vino smatrao najfinijim sastojkom vina te ga je prozvao alcohol vini, a naziv alkohol se zadržao sve do danas.
Prisjetimo se imenovanja alkohola
Alkoholi se imenuju tako da se uz ime alkana doda nastavak -ol. Tako će primjerice, alkohol s tri ugljikova atoma biti propanol jer se uz ime alkana propana dodao nastavak -ol od alkohola.
Kao osnovna struktura odabere se najdulji lanac atoma ugljika na koji je vezana hidroksilna skupina (–OH). Položaj hidroksilne skupine označi se brojem ispred nastavka -ol.
Alkoholi se imenuju tako da se uz ime alkana doda nastavak -ol.
Alkohol s tri ugljikova atoma će biti propanol.
Uz ime alkana propana dodao nastavak -ol od alkohola.
Kao osnovna struktura odabere se najdulji lanac atoma ugljika
na koji je vezana hidroksilna skupina (–OH).
Položaj hidroksilne skupine označi se brojem ispred nastavka -ol.
Ugljikovi atomi u lancu označe se brojevima tako da C atom na koji je vezana –OH skupina ima što manji broj.
Kod imenovanja hidroksilna skupina ima prednost pred alkilnom skupinom i atomima halogena.
Mentol bonboni sadrže mentol, koji se nalazi u eteričnom ulju metvice. Sustavno ime mentola je je 2-izopropil-5-metilcikloheksan-1-ol. Napišite strukturnu formulu toga spoja.
Skeletna formula 2-izopropil-5-metilcikloheksan-1-ola
Za oznaku broja hidroksilnih skupina rabe se umnožni prefiksi (-di, -tri, ...) neposredno ispred nastavka -ol.
Struktura alkohola
Alkoholi su spojevi koji, pored ugljika i vodika, imaju jednu ili više hidroksilnih skupina (–OH) vezanih jednostrukom kovalentnom vezom za atom ugljika. Hidroksilna skupina je funkcijska skupina alkohola i ona im određuje kemijska svojstva. Alkoholi koji sadrže jednu –OH skupinu zovu se jednovalentni, s dvije –OH skupine dvovalentni, a s tri -OH skupine trovalentni.
Alkoholi su spojevi koji imaju ugljik i vodik
te jednu ili više hidroksilnih skupina (–OH) vezanih
jednostrukom kovalentnom vezom za atom ugljika.
Hidroksilna skupina je funkcijska skupina alkohola.
Ona im određuje kemijska svojstva.
Alkoholi koji sadrže jednu –OH skupinu zovu se jednovalentni.
Alkoholi s dvije –OH skupine dvovalentni, a s tri -OH skupine trovalentni.
1. Problemsko pitanje
Proučite modele sljedećih molekula alkohola načinjenih od kuglica i štapića. Zaključite koji je od njih primjer jednovalentnoga, dvovalentnoga i trovalentnoga alkohola.
Primarni alkoholi imaju ugljikov atom s –OH skupinom povezan sa samo jednim ugljikovim atomom. Primjer je propan-1-ol.
Sekundarni alkoholi imaju ugljikov atom s –OH skupinom povezan sa dva ugljikova atoma. Primjer je propan-2-ol.
Tercijarni alkoholi imaju ugljikov atom s –OH skupinom je povezan sa tri ugljikova atoma. Primjer je 2-metilpropan-2-ol.
Primarni, sekundarni i tercijarni alkohol – oksidacija
Fizikalna svojstva alkohola
Alkohole se može promatrati i kao derivati vode, na način da je u molekuli vode jedan vodikov atom zamijenjen (supstituiran) alkilnom skupinom.
Struktura alkohola s manjim brojem ugljikovih atoma vrlo je slična strukturi vode, iz čega proizilaze njihova slična fizikalna svojstva.
Polarnost hidroksilne skupine
Alkoholi imaju viša vrelišta od pripadnih alkana, a to je posljedica povezivanja molekula alkohola vodikovim vezama. Za razliku od molekula vode koje se međusobno mogu povezivati četirima vodikovim vezama, molekule alkohola se međusobno povezuju dvjema vodikovim vezama.
Alkoholi imaju viša vrelišta od pripadnih alkana.
To je posljedica povezivanja molekula alkohola vodikovim vezama.
Molekule vode se međusobno mogu povezivati četirima vodikovim vezama.
Molekule alkohola se međusobno povezuju dvjema vodikovim vezama.
Vrelište alkohola ovisi o molekulskoj masi i obliku molekule. Vrijednosti rastu s porastom broja ugljikovih atoma, a snižavaju se stupnjem razgranatosti.
Riješite zadatak!
U tablici su prikazane vrijednosti relativnih molekulskih masa i temperatura vrelišta jednostavnih alkohola i pripadnih alkana.
Uporabom jednostavnog digitalnog alata Meta-Chart nacrtajte graf ovisnosti temeperature vrelišta o relativnoj molekulskoj masi za alkohole i pripadne alkane. Na grafu, vrijednosti za alkane povežite krivuljom jedne boje, a za alkohole druge boje te pripremite kratak opis i obrazloženje dobivenog grafa.
Topljivost alkohola u vodi također ovisi o broju ugljikovih atoma. Alkoholi metanol, etanol i propanol miješaju se s vodom u svim omjerima, a porastom broja ugljikovih atoma topljivost alkohola opada. Što je alkilni lanac dulji to više prevladava njegov utjecaj pa su tako alkoholi s 11 ili više C-atoma čvrste tvari netopljive u vodi.
Topljivost alkohola u vodi ovisi o broju ugljikovih atoma.
Alkoholi metanol, etanol i propanol miješaju se s vodom u svim omjerima.
Porastom broja ugljikovih atoma topljivost alkohola opada.
Što je alkilni lanac dulji to više prevladava njegov utjecaj.
Tako alkoholi s 11 ili više C-atoma čvrste tvari netopljive u vodi.
Hidroksilna skupina je polarna i hidrofilna, a alkilna skupina je nepolarne i hidrofobne. Porastom broja ugljikovih atoma alkoholi se bolje otapaju u organskim otapalima. Istražite zašto se to zbiva.
Riješite zadatak!
Na topljivost alkohola utječe i struktura molekule. Tako topljivost alkohola butan-1-ola u 100 g vode iznosi 7,9 g, a alkohola butan-2-ola 12,5 g. Bolja topljivost razgranatog alkohola je posljedica smanjene dodirne površine alkilnog hidrofobnog razgranatog dijela molekule u odnosu na veliku dodirnu površinu hidrofobnog dijela kod lančastih molekula alkohola.
Prisjetite se koje međumolekulske interakcije djeluju među hidrofobnim dijelovima alkohola. Koristeći bazu podataka PubChem pronađite vrijednosti topljivosti u vodi i drugih lančastih i razgranatih alkohola te usporedite pronađene vrijednosti. Predvidite kako će na topljivost u vodi utjecati i povećanje broja hidroksilnih skupina u molekuli alkohola. Svoja predviđanja usporediti sa stvarnim podatcima iz baze.
Miješanje alkohola etanola i heksana
Kemijska svojstva alkohola
Kemijska svojstva alkohola posljedica su prisutnosti hidroksilne skupine. Kod kemijskih reakcija alkohola, reakcije se događaju ili na O–H ili na C–O vezi.
Kiselo-bazna svojstva alkohola
Niži alkoholi su neutralne tekućine, ali zbog polarnosti O–H veze reagiraju kao vrlo slabe kiseline (proton donori). Slično kao i voda, alkoholi ulaze u reakciju s natrijem, ali je rekacija manje burna. U reakciji se heterolitički cijepa O–H veza te nastaje natrijeva sol konjugirane baze alkohola – natrijev alkoksid i oslobađa se plinoviti vodik.
Niži alkoholi su neutralne tekućine.
Zbog polarnosti O–H veze reagiraju kao vrlo slabe kiseline (proton donori).
Slično kao i voda, alkoholi ulaze u reakciju s natrijem.
Ta rekacija je manje burna.
U reakciji se heterolitički cijepa O–H veza.
Tako nastaje natrijeva sol konjugirane baze alkohola – natrijev alkoksid
i oslobađa se plinoviti vodik.
Alkoholi pokazuju i bazična svojstva (proton akceptor) što se lako može ispitati u reakciji s jakim halogenovodičnim kiselinama, HX.
U jako kiseloj otopini hidroksilna skupina može vezati proton kao i molekula vode. Pri tom dolazi do stvaranja protoniranog alkohola, ROH2+, jer se proton veže na nepodijeljeni par elektrona u –OH skupini. Protonirana hidroksilna skupina se zatim odcjepljuje kao molekula vode, a na isti ugljikov atom se veže halogenidni ion te nastaje halogenalkan.
Alkoholi pokazuju i bazična svojstva (proton akceptor).
To se lako može ispitati u reakciji s jakim halogenovodičnim kiselinama, HX.
U jako kiseloj otopini hidroksilna skupina može vezati proton kao i molekula vode.
Pri tom dolazi do stvaranja protoniranog alkohola, ROH2+ .
To je zato jer se proton veže na nepodijeljeni par elektrona u –OH skupini.
Protonirana hidroksilna skupina se zatim odcjepljuje kao molekula vode.
Na isti ugljikov atom se veže halogenidni ion te nastaje halogenalkan.
U ovoj supstitucijskoj reakciji najčešće se koriste suhi halogenovodici; HI, HCl ili HBr, a hidroksilna se skupina zamjenjuje s atomom halogena pa nastaju odgovarajući jodalkani, kloralkani i bromalkani.
Reaktivnost halogenovodika: HI ˃ HBr ˃ HCl
Reaktivnost alkohola: 3 ° ˃ 2 ° ˃ 1°
Najreaktivniji su tercijarni alkoholi koji lako reagiraju i s klorovodikom.
[latex]\left(CH_3\right)_3COH\space +\space HCl\space \longrightarrow \left(CH_3\right)_3CCl\space +H_2O\space [/latex]
Reakcija eliminacije vode
Eliminacija vode je karakteristična reakcija za alkohole. Eliminacijom vode u kiselim reakcijiskim uvjetima pri povišenim temperaturama nastaju odgovarajući alkeni. Takve se reakcije nazivaju i reakcije dehidratacije. Od kiselina u ovu se svrhu koriste koncentrirana sumporna, H2SO4(konc.), i koncentrirana fosforna kiselina, H3PO4(konc.). Tako primjerice, eliminacijom vode iz 2-metilpropan-2-ola nastaje 2-metilpropen.
Eliminacija vode je karakteristična reakcija za alkohole.
Eliminacijom vode u kiselim reakcijiskim uvjetima pri povišenim temperaturama
nastaju odgovarajući alkeni.
Takve se reakcije nazivaju i reakcije dehidratacije.
Od kiselina u ovu se svrhu koriste sumporna, H2SO4, i fosforna kiselina, H3PO4.
Eliminacijom vode iz 2-metilpropan-2-ola nastaje 2-metilpropen.
U reakciju eliminacije vode lako ulaze tercijarni i sekundarni alkoholi.
Reakcija oksidacije primarnih i sekundarnih alkohola
Jaka oksidacijska sredstva oksidiraju primarne i sekundarne alkohole u spojeve s karbonilnom skupinom. Karbonilna skupina se javlja u aldehidima, ketonima i karboksilnim kiselinama. Primarni alkoholi oksidiraju do aldehida, a u suvišku oksidansa i dalje do karboksilnih kiselina. Sekundarni alkoholi oksidiraju do ketona. Tercijarni alkoholi ne ulaze u reakcije oksidacije. Redukcijom aldehida, ketona i karboksilnih kiselina mogu se dobiti odgovarajući alkoholi.
Jaka oksidacijska sredstva oksidiraju primarne i sekundarne alkohole
u spojeve s karbonilnom skupinom.
Karbonilna skupina se javlja u aldehidima, ketonima i karboksilnim kiselinama.
Primarni alkoholi oksidiraju do aldehida.
U suvišku oksidansa oksidiraju i dalje do karboksilnih kiselina.
Sekundarni alkoholi oksidiraju do ketona.
Tercijarni alkoholi ne ulaze u reakcije oksidacije.
Redukcijom aldehida, ketona i karboksilnih kiselina mogu se dobiti odgovarajući alkoholi.
Alkoholi u svakodnevnom životu
Metanol, CH3OH
Metanol je najjednostavniji alkohol. To je bezbojna i prozirna tekućina pri sobnoj temperaturi. Miješa se s vodom u svakom omjeru, lako hlapi i pare su zapaljive. Metanol gori plavičastim plamenom. Otrovan je za ljude. Već male količine izazivaju vrtoglavicu, povraćanje, smetnje u vidu i sljepoću, a pijanstvo uzrokovano metilnim alkoholom uzrokuje smrt. Trovanje izaziva produkt oksidacije metanola u organizmu – metanal (formaldehid).
Metanol, CH3OH
Metanol je najjednostavniji alkohol.
To je bezbojna i prozirna tekućina pri sobnoj temperaturi.
Miješa se s vodom u svakom omjeru, lako hlapi i pare su zapaljive.
Metanol gori plavičastim plamenom.
Otrovan je za ljude.
Već male količine izazivaju vrtoglavicu, povraćanje,
smetnje u vidu i sljepoću.
Pijanstvo uzrokovano metilnim alkoholom uzrokuje smrt.
Trovanje izaziva produkt oksidacije metanola u organizmu – metanal (formaldehid).
Metanol se koristi kao otapalo i reagens u proizvodnji plastičnih masa. Industrijski se proizvodi sintezom ugljikova(II) oksida i vodika uz katalizator i posebne uvjete tlaka i temperature.
Etanol, CH3CH2OH
Etanol ima slična fizikalna svojstva kao i metanol i na pogled se ne mogu razlikovati. Etanol je bezbojna tekućina, topljiva u vodi u svakom omjeru, hlapi i pare su mu zapaljive. Tijekom gorenja plamen boji žuto pa je bojenje plamena osnovni način razlikovanja etanola od metanola.
Etanol, CH3CH2OH
Etanol ima slična fizikalna svojstva kao i metanol.
Na pogled se ne mogu razlikovati.
Etanol je bezbojna tekućina, topljiva u vodi u svakom omjeru.
Hlapi i pare su mu zapaljive.
Tijekom gorenja plamen boji žuto.
Bojenje plamena osnovni način razlikovanja etanola od metanola.
Etanol se također koristi u sintezi organskih spojeva i kao otapalo, ali i u medicini kao sredstvo za dezinfekciju.
Etanol se industrijski proizvodi reakcijom adicije vode na eten. Reakcija se odvija uz prisutnost katalizatora i posebnih uvjeta tlaka i temperature.
[latex]{CH_2=CH_2\left(g\right)\space +\space H_2O\left(l\right)\space \longrightarrow }\space{CH_3-CH_2-OH\left(l\right)}[/latex]
Najstariji način priprave etanola je alkoholno vrenje. Alkoholno vrenje ili fermentacija je anaerobni proces u kojem se djelovanjem enzima kvaščevih gljivica šećeri iz voća ili drugih biljnih izvora prevode u alkohol etanol. Tako se primjerice, fermentacijom grožđa dobiva vino, a iz ječma se dobiva pivo.
[latex]C_6H_{12}O_6\left(aq\right)\space \longrightarrow \space 2CH_3CH_2OH\left(aq\right)\space +\space 2CO_2\left(g\right)[/latex]
Proizvodnja vina
Vinogradarstvo i vinarstvo važne su gospodarske grane koje obuhvaćaju postupak uzgoja plemenitih sorti vinove loze i pretvorbe grožđa u vino. U Republici Hrvatskoj to su djelatnosti s dugom tradicijom.
U skoroj budućnosti vladine agencije i znanstvenici bit će obvezni postaviti odredbe o proizvodnji vina kojima će se, primjerice, utjecati na smanjenje uporabe pesticida u vinogradarstvu. Pojam kvalitete dodatno će evoluirati. Kemijskim analizama, koje su u početku bile ograničene samo na otkrivanje štetnih spojeva, pokušat će se otkriti i najsitnije razlike među različitim sortama.
Etanola ima u svim alkoholnim pićima u različitim volumnim udjelima. U pićima dobivenim fermentacijom obično je volumni udio etanola 16 %. U žestokim pićima volumni udio etanola je puno veći, a to se postiže destilacijom.
Pročitajte na istaknutim deklaracijama na bocama u trgovini koliki je volumni udio alkohola u pojedinim alkoholnim pićima.
Konzumiranje alkohola utječe na zdravlje pojedinca. Istražite mehanizme kojima alkohol djeluje na psihomotoriku i koje se promjene događaju u tijelu. Proučite kako alkohol umanjuje sposobnost upravljanja vozilima.
Etanol ima dugoročno štetno djelovanje na organizam, a najprije su vidljive posljedice u oštećenju mozga i jetre. Učestalo i pretjerano konzumiranje alkoholnih pića izaziva ovisnost.
Konzumiranje alkohola utječe na zdravlje pojedinca.
Istražite mehanizme kojima alkohol djeluje na psihomotoriku.
Koje se promjene događaju u tijelu.
Proučite kako alkohol umanjuje sposobnost upravljanja vozilima.
Etanol ima dugoročno štetno djelovanje na organizam.
Najprije su vidljive posljedice u oštećenju mozga i jetre.
Učestalo i pretjerano konzumiranje alkoholnih pića izaziva ovisnost.
Etan -1,2-diol (etilen glikol) ili samo glikol (grč. glykys - sladak) je viskozna tekućina slatkastog okusa. Najviše se koristi kao antifriz (grč. anti - protiv + eng. freeze - zamrzavati), odnosno sredstvo protiv zamrzavanja u hladnjacima automobila. Smjesa jednakih udjela etilen glikola i vode ima najniže ledište približno –40 °C.
Propan-1,2,3-triol ili glicerol (trivijalnog imena glicerin) je bezbojna i gusta tekućina slična sirupu, slatkasta okusa. Nastaje kao sporedni produkt u proizvodnji sapuna i masnoća biljnog i životinjskog podrijetla. Zbog svojstva higroskopnosti koristi se u proizvodnji medicinskih i kozmetičkih proizvoda za kožu. Najveću primjenu ima u proizvodnji eksploziva nitroglicerina.
Propan-1,2,3-triol ili glicerol (trivijalnog imena glicerin)
je bezbojna i gusta tekućina slična sirupu, slatkasta okusa.
Nastaje kao sporedni produkt u proizvodnji sapuna i masnoća biljnog i životinjskog podrijetla.
Zbog svojstva higroskopnosti koristi se u proizvodnji medicinskih i kozmetičkih proizvoda za kožu.
Najveću primjenu ima u proizvodnji eksploziva nitroglicerina.