Opis pokusa i zapažanja
Korak 1.
Izrežite komad celofana dimenzija otprilike 20 x 20 centimetara. Savijte ga u vrećicu i pričvrstite gumicom koja ne smije biti prezategnuta.
Korak 2.
Injekcijskom špricom ulijte nekoliko mililitara otopine škroba u pripremljenu vrećicu te dotegnite gumicu kako se sadržaj ne bi izlio.
Korak 3.
U čašu do polovine ulijte destilirane vode i dodajte nekoliko kapi Lugolove otopine.
Korak 4.
Vrećicu s otopinom škroba stavite u pripremljenu čašu. Nakon nekoliko sati promotrite promjene.
Zaključak
Otopina škroba u vrećici prije uranjanja u čašu s Lugolovom otopinom je bezbojna. Lugolova otopina je otopina joda u kalijevom jodidu, dodatkom nekoliko kapi u čašu s destiliranom vodom boja vode se promijeni u smeđu.
U prisutnosti škroba Lugolova otopina mijenja boju u plavu pa se stoga koristi za dokazivanje škroba. Nakon nekoliko sati stajanja boja otopine škroba u vrećici promijenila se u plavu. To znači da su molekule škroba ostale u vrećici, a trijodidni ioni, [latex]I^-_3[/latex], prisutni u Lugolovoj otopini su prošli kroz pore celofana u sadržaj vrećice. Razlog tomu je difuzija, trijodidni ioni, [latex]I^-_3[/latex], prolaze kroz celofan (polupropusnu membranu) iz područja veće u područje manje koncentracije. Molekule škroba, koje su veće, ne mogu proći kroz pore celofana te su zaostale u vrećici.
Na ovom principu temelji se i dijaliza, urea i štetne tvari iz krvi prolaze kroz polupropusnu membranu i ispiru se otopinom za dijalizu, a krvne stanice ne mogu proći kroz pore polupropusne membrane te se tako pročišćena krv vraća u tijelo.
Zimnica se u boce uglavnom ulijeva vruća te se neposredno nakon toga zatvara celofanom. On djeluje kao polupropusna membrana te molekule vodene pare prolaze kroz pore celofana. Ovo se smatra sigurnom metodom jer bakterije ne mogu proći kroz pore celofana.