Priprema suspenzije
Opis pokusa i zapažanja
Korak 1.
Uzorak krede u boji usitnite u tarioniku. U čaše ulijte vodu. U prvu čašu dodajte usitnjenu kredu u boji, a u drugu žličicu soli te promiješajte sadržaje čaša staklenim štapićem.
Korak 2.
Čaše stavite ispred tankog snopa svjetlosti. Što primjećujete?
Zaključak
Čestice dispergirane faze dviju smjesa razlikuju se po veličini pa takve smjese imaju i različita svojstva. Smjesa krede u boji i vode je heterogena i naziva se suspenzija. Takve smjese raspršuju svjetlost u svim smjerovima pa je snop svjetlosti u toj čaši vidljiv. Smjesa soli i vode je homogena i naziva se otopina. Kroz otopine svjetlost prolazi bez raspršenja i snop svjetlosti nije vidljiv.
Priprema emulzije
Opis pokusa i zapažanja
Korak 1.
Dvije epruvete napunite do polovine vodovodnom vodom. U svaku ulijte 2 mL jestivog ulja, a u drugu epruvetu dodajte i kap deterdženta.
Korak 2.
Začepite obje epruvete i snažno promućkajte sadržaje. Odčepite epruvete i odložite ih na stalak desetak minuta. Što primjećujete?
Zaključak
U prvoj epruveti nakon mućkanja i stajanja dvije nemješljive tekućine, ulje i voda, su se razdvojile u dva sloja. U drugoj epruveti nastao je koloidni sustav dviju nemješljivih tekućina, polarne vode i nepolarnog ulja. Takav koloidni sustav naziva se emulzija. Deterdžent za pranje posuđa je emulgator, odnosno tvar koja održava emulziju stabilnom. Molekule deterdženta svojim hidrofobnim krajevima okružuju sitne kapljice ulja, a hidrofilnim krajevima okrenute su prema vodi. Na taj način sprječavaju kapljice ulja da se skupljaju u veće kapljice i izdvoje iz vode.
Priprema aerosola
Opis pokusa i zapažanja
Korak 1.
U prozirnu plastičnu bocu ulijte oko 20 mL mlake vode. Začepite bocu i okretanjem navlažite stjenke vodom. Uklonite čep s boce.
Korak 2.
Zapalite drvenu trješčicu, pustite da malo gori pa potom ugasite plamen. Uvedite malo dima u bocu tako što ćete tinjajuću trješčicu polovicom duljine kratko unijeti u bocu i potom ju izvaditi. Bocu ponovno začepite. Bocu zatim nekoliko puta pritisnite i otpustite pritisak. Što primjećujete?
Zaključak
Uvođenjem dima u bocu s mlakom vodom nastao je aerosol, koloidni sustav u kojemu je disperzno sredstvo plin, a dispergirana faza tekućina ili čvrsta tvar. Pritiskom boce povećava se tlak bez odvođenja topline u okolinu, temperatura zraka u boci poraste te zbog toga dolazi do isparavanja vode sa stijenki boce. Otpuštanjem pritiska s boce, temperatura se snizi pa se isparena voda kondenzira, a čestice dima služe kao centri kondenzacije, dolazi do stvaranja oblaka ili magle u boci.
Priprema micela
Opis pokusa i zapažanja
Korak 1.
U epruvetu ulijte do polovice vodovodne vode, dodajte malo praškastog deterdženta i promućkajte. Odložite epruvetu na stalak.
Korak 2.
Ispitajte svojstva sadržaja epruvete pomoću tankog snopa svjetlosti. Što zaključujete?
Zaključak
Jedno od svojstava površinski aktivnih tvari, deterdženata je molekulsko samoudruživanje, stvaranje micela ili dvosloja. Micele nastaju tako da se hidrofilni krajevi molekule orijentiraju prema vodi, a hodrofobni dijelovi od vode. Na česticama nastalog koloidnog sustava dolazi do raspršenja svjetlosti odnosno Tyndallovog efekta.