x
Učitavanje

Pojmovnik

D

Drugi jezik

Drugi jezik osoba nauči u sredini u kojoj živi. To je najčešće službeni jezik te sredine.

Osobe koje se uspješno koriste i materinskim i drugim jezik nazivamo dvojezičnim (bilingvalnim) govornicima.

G

Glagoli

Glagoli su riječi koje izriču radnju, stanje i zbivanje. Glagoli se mijenjaju po glagolskim licima (1., 2. i 3. lice) i broju (jednina i množina). Glagolima izričemo prošle, sadašnje i buduće radnje.

H

Hrvatski standardni jezik

Hrvatski standardni jezik propisani je oblik jezika. Propisan je u rječniku, pravopisu i gramatici.

I

Imenice

Imenice su riječi kojima imenujemo bića, stvari i pojave. Gramatička obilježja imenica su rod (muški, ženski i srednji) te broj (jednina i množina). Razlikujemo opće i vlastite imenice. Opće imenice pišu se malim, a vlastite velikim početnim slovom.

M

Manjinski jezik

Manjinskim jezikom govore pripadnici nacionalnih manjina u Republici Hrvatskoj (Mađari, Česi, Talijani, Srbi, Slovaci...).

U nekim su sredinama manjinski jezici živo sredstvo sporazumijevanja, a u nekima ih djeca uče pohađajući školu manjinskog jezika i kulture po tzv. modelu C.

Materinski jezik

Materinski jezik onaj je jezik kojim dijete najprije progovori i koji najčešće nauči od majke. Materinski se jezik usvaja spontano u obiteljskom okruženju.

N

Narječja u hrvatskome jeziku

U hrvatskome jeziku postoje tri narječjačakavsko, štokavsko i kajkavsko. Nazivi za ta tri narječja potječu od upitnih riječi ča, kaj i što.

P

Pridjevi

Pridjevi su riječi koje se pridijevaju (dodaju) imenicama i opisuju kakvo je što ili čije je što. Opisni pridjevi opisuju kakvo je što. Posvojni pridjevi izriču čije je što.

R

Razgovorni jezik

Jezik je sredstvo sporazumijevanja (komunikacije) među ljudima u raznim komunikacijskim situacijama (od majčina tepanja djetetu do držanja govora na dodjeli Nobelove nagrade).

Razlikujemo:

  • govorenje u javnim, službenim situacijama (u školi, u pošti, u različitim državnim ustanovama, u medijima i sl.)
  • govorenje u spontanim, neslužbenim situacijama (kod kuće, s prijateljima i sl.).

U javnoj se komunikaciji služimo hrvatskim standardnim jezikom, a u privatnoj uglavnom upotrebljavamo svoj zavičajni govor (govor koji smo stekli, koji nismo morali učiti) ili neki mjesni govor.

Razgovornim jezikom, koji je najčešće spoj nekog mjesnog govora i nekog žargona (npr. učeničkog govora, govora liječnika, političara i sl.), služimo se u svakodnevnoj komunikaciji s članovima obitelji i prijateljima. Razgovorni jezik nije normiran i usvaja se spontano.

Povratak na vrh