Moći ću:
riješiti fizičke probleme
istražiti fizičke pojave.
Pokus
Određivanje Planckove konstante
Zadatak je eksperimentalno procijeniti iznos Planckove konstante.
Koristit ćemo:
- crvenu, žutu, zelenu i plavu svjetleću diodu
- otpornik 100 Ω
- spojne žice
- izvor napona (sa regulacijom)
- ispitnu pločicu
- ampermetar
- voltmetar.
Osnovni strujni krug se sastavlja prema prema shemi:
Možemo i sve 4 svjetleće diode odjedanput spojiti na testnoj pločici i izvoditi mjerenja redom, za svaku od svjetlećih dioda. Diode se spajaju na sljedeći način:
Na diodu je u seriju spojen otpornik od 100 Ω kako bi ograničili struju. Kroz našu diodu ne smije proći više od 20 mA.
Pri izvođenju eksperimenta kao indikatori koriste se posebne vrste izvora svjetlosti – LED diode. Tijekom prolaza električne struje poluvodičkom diodom u dodirnom NP – sloju stalno se rekombiniraju slobodni elektroni i šupljine. Pritom se u nekim poluvodičima pri rekombinaciji oslobođena energija pretvara u svjetlost. Takve se diode nazivaju svjetleće diode. LED (Light Emiting Diode) rade na načelu unutarnjeg fotoelektričnog efekta.
Ako kroz svjetleću diodu prolazi prevelika struja, dolazi do oštećenja. Struju treba pomoću otpornika ograničiti. Svjetleća dioda ima pozitivan i negativan pol. Na kućištu je negativan pol označen, tako da je kućište sa strane gdje je negativan pol lagano zaravnano. Kada joj je anoda spojena, dioda vodi na pozitivni pol izvora, a katoda na negativni pol izvora. Ako se dioda spoji u suprotnom smjeru, neće svjetliti.
Pogledajmo prvi dio našeg pokusa. Na osnovu snimke pokusa trebate:
1. Nacrtati strujno-naponsku karakteristiku za svaku diodu na istom grafu
Pokus 1: Strujno naponske karakteristike crvene LED
Video 1.
Planck crvena LED
Pokus 2: Strujno naponske karakteristike žute LED
Video 2.
Planck žuta LED
Pokus 3: Strujno naponske karakteristike zelene LED
Video 3.
Planck zelena LED
Pokus 4: Strujno naponske karakteristike plave LED
Video 4.
Planck plava LED
Pogledajte mjerenja redom za crvenu, žutu, zelenu i plavu LED i upišite parove vrijednosti napona i jakosti struja u tablicu.
Očitane parove vrijednosti struje i napona unesite u tablicu koju možete napraviti u programu Microsoft Excel. Predložak za tablicu priložen je ovdje:
Prema podatcima koje ste unijeli u tablicu nacrtajte strujno naponske karakteristike svake od svjetlećih dioda (na istom grafu).
2. Odredite valne duljine emitirane svjetlosti za svaku od svjetlećih dioda
Kako biste mogli izračunati vrijednost Planckove konstante moraju vam biti poznate valne duljine svjetlosti koje emitiraju svjetleće diode. Da biste to napravili, izvest ćemo nova mjerenja.
Upotrijebit ćemo optičku rešetku poznate konstante. Rešetka koja se koristi u mjerenjima ima 100 pukotina po jednom milimetru.
Na slici je shematski prikaz pokusa u kojem se određuje valna duljina izvora svjetlosti.
Potrebna mjerenja možete očitati ako pogledate snimke mjerenja za svaku od svjetlećih dioda.
Udaljenost rešetke i svjetleće diode u snimci pokusa iznosi
y = 50 cm.
Nakon što ste odredili valne duljine koje emitiraju svjetleće diode, izračunajte i pripadne frekvencije. Podatke unesite u tablicu.
Energija fotona proporcionalna je frekvenciji. Koeficijent proporcionalnosti je jedna od osnovnih fizikalnih konstanti, Planckova konstanta .
Planckova konstanta može se odrediti mjerenjem energije fotona koje emitrira LED.
LED pri određenom istosmjernom naponu počinje emitirati svjetlost. Energija kod koje je svjetlost određene boje najintenzivnija, približno je jednaka:
gdje je napon na diodi upravo kada počne svijetliti, a naboj elektrona. Pogledajte ponovno snimku pokusa i pokušajte što točnije utvrditi upravo kada svjetleća dioda počne svijetliti i očitajte probojni napon. Ponovite očitavanja za preostale svjetleće diode i podatke unesite u tablicu.
Konačno, Planckovu konstantu možemo izračunati iz izraza:
3. Procijenite odstupanje od teorijske vrijednosti za Planckovu konstantu
Koliko iznosi srednja vrijednost eksperimentalno određene Planckove konstante? Odredite odstupanje u odnosu na teorijsku vrijednost Planckove konstante.
Odstupanje %
LED tehnologija je danas sveprisutna. Proširila se u svim oblicima rasvjete, uključujući i javnu rasvjetu. LED tehnologija se koristi i u optičkim komunikacijama. Upotrebljavaju se kao indikatori na signalnim pločama različitih uređaja, kao pokazivači na zaslonima kalkulatora i sastavni su dio elektroničkih krugova kod daljinskih prijenosa signala.
Istražite samostalno još neke primjene LED tehnologije.
Istražite
LED (svjetleće diode) elektroničke elemente koji električnu energiju pretvaraju u svjetlosnu koristimo svakodnevno.
Osim njih, u jedinici Valno-čestični model zračenja spomenuli smo fotodiode, elektronički element koji na načelu unutarnjeg fotoelektričnog učinka radi kao pretvarač svjetlosne energije u električnu.
Proučite fizičko načelo rada LED i fotodiode te priredite prezentaciju u kojoj ćete ih opisati. Popratite opisima primjene ove tehnologije i objasnite primjenu ostalim učenicima u razredu.