Uvod
Zbog neodgovornog postupanja s otpadom na žalost još uvijek svjedočimo velikom broju neuređenih odlagališta. Takvo ponašanje ima za posljedicu nerazumno gospodarenje vrijednim sirovinama koje se nalaze u otpadu.
Ono što se smatra opasnim otpadom treba zbrinuti kao opasni otpad, što je prikladno za recikliranje, reciklirati.
Savjesno postupanje sa otpadom naša je obaveza.
Primjer istraživačke nastave u kemiji
1. Promatrajmo
Već se duže vrijeme susrećemo s velikom količinom otpadnih baterija i akumulatora. Otpadne baterije i akumulatori se ne mogu ponovno koristiti te su namijenjeni za obradu i/ili recikliranje. Recikliranjem se otpadne baterije i akumulatori vraćaju u ponovnu upotrebu kao vrijedne sirovine koje se mogu ponovo koristiti.
2. Prisjetimo se što već znamo o uočenoj pojavi/procesu
- osnovna podjela baterija i akumulatora
- recikliranje je nova budućnost rabljenih stvari
3. Postavimo istraživačko pitanje
Kakav je utjecaj nekontroliranog odlaganja baterija u okoliš i na ljudsko zdravlje?
Većina otpadnih baterija klasificira se kao opasni otpad, jer sadrže opasne tvari, primjerice, živu, olovo, kadmij, a mogu također sadržavati nikal, cink, bakar, mangan, litij, koje ih također čine rizičnima za okoliš.
4. Oblikujmo pretpostavku
Organiziranim skupljanjem određene vrste otpadnih baterija i akumulatora kontrolirano uklanjamo iz okoliša ione teških metala i njihove otrovne spojeve koji imaju negativan učinak na živu prirodu.
5. Planirajmo i provedimo istraživanje
Radom u manjim skupinama, do četiri člana u skupini, pretraživanjem stručnih mrežnih stranica pronađite smjernice za odgovore na istraživačko pitanje. Tvrdnje koje mogu biti vodič u pretraživanju stručnih mrežnih stranica:
- Otrovno djelovanje žive zasniva se na povezivanju živinih iona s bjelančevinama što dovodi do njihova taloženja.
- Otrovnost anorganskih živinih spojeva ovisi o njihovoj topljivosti.
- Olovo sprječava (inhibira) djelovanje enzima koji kataliziraju reakciju biosinteze hemoglobina.
- Kadmijevi ioni, Cd2+, slično ionima olova, Pb2+ reagiraju s bjelančevinama.
- Glavni izvor onečišćenja kadmijem njegova je uporaba u galvanizaciji, primjerice, u elektrogalvanizaciji čelika. Drugi je veliki zagađivač kadmijem industrija automobilskih guma. Jedan od sastojaka u toj proizvodnji je cinkov oksid.
- Kobaltova prašina, koja je neizbježna pri izradi raznovrsnih legura, nadražuje dišne organe i u duljem periodu može izazvati kronični bronhitis. Kobaltove soli mogu izazvati benigne promjene na koži (benignu dermatozu).
U istraživačkom dijelu rada služite se podatcima koji su vam dostupni na stručnim digitalnim izvorima informacija: Repozitorij Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu te PubMed.
Članovi skupine trebaju razmijeniti svoje rezultate pretraživanja sa ostalim članovima skupina pomoću digitalnoga alata Lino.
6. Analizirajmo rezultate i donesimo zaključke
Usporedite rezultate istraživanja i donesite zaključak o prednostima recikliranja otpadnih baterija i akumulatora. Možemo zaključiti da se količina otpada koja završava na odlagalištu, znatno smanjuje. Na taj se način čuvaju prirodni resursi, a smanjuju količine iona teških metala i njihovih spojeva koji imaju negativan učinak na zdravlje ljudi i okoliš.
7. Naša pretpostavka je potvrđena / naša pretpostavka je opovrgnuta
Ako je vaša pretpostavka opovrgnuta, razmislite i pokušajte s novom pretpostavkom.
8. Napravimo izvještaj
Dobivene rezultate prikažite digitalnim plakatom izrađenom u alatu Canva.
Dodatak istraživačkom radu:
- Istražite neke primjere dobre prakse i suvremenih tehnologija za recikliranja otpadnih baterija koje se koriste u svijetu.
- Istražite koje mjere se poduzimaju u Republici Hrvatskoj kako bi se unaprijedio sustav gospodarenja otpadnim baterijama i akumulatorima (poticanje razvoja i proizvodnje baterija i akumulatora sa manje štetnim tvarima za okoliš, promicanjem istraživanja o novim metodama recikliranja otpadnih baterija i akumulatora koje su okolišno prihvatljivije i jeftinije i dr.)
- Istražite u vašoj lokalnoj zajednici gdje se sve nalaze spremnici za sakupljanje otpadnih baterija. Je li na vidnom mjestu tih lokaliteta postavljena oznaka sadržaja „PREUZIMAMO OTPADNE BATERIJE“ ili simbol za odvojeno sakupljanje baterija i akumulatora?
- Osmislite kraće upute kojima ćete informirati i zainteresirati javnost o načinu na koji oni mogu sudjelovati i pomoći u boljem i ekološki prihvatljivijem gospodarenju otpadnim baterijama i akumulatorima.
- Istražite koji su znanstvenici i za koje područje dobili Nobelovu nagradu za kemiju 2019.
Za dodatak istraživačkom radu možete koristiti sljedeću literaturu:
Mrežne stranice: mrežno mjesto 1; mrežno mjesto 2; mrežno mjesto 3 i mrežno mjesto 4.
Datum pristupanja svim mrežnim stranicama: 5. 4. 2020.