3.4. Korozija i načini zaštite od korozije

Uvod

Korozija je štetno i nepoželjno trošenje konstrukcijskog materijala uzrokovano fizičkim, fizičko-kemijskim i kemijskim djelovanjem okoliša. Može biti kemijska i elektrokemijska.

Pokus

Fotografija prikazuje kapanje prozirne tekućine kapaljkom u epruvetu

Korozija željeza

Korozija može zahvatiti cijelu površinu metala ili samo neke dijelove.

Korozija željeza

Elektrokemijska je korozija uzrokovana nastajanjem galvanskog članka pri dodiru dvaju metala i elektrolita. Najčešći primjer elektrokemijske korozije u svakodnevnom životu je hrđanje željeza.

Proces hrđanja počne tako da željezo mjestimično na površini oksidira i prijeđe u otopinu.

[latex]Fe\left(s\right)\space \longrightarrow Fe^{2+}\left(aq\right)\space +\space 2e^–[/latex]

Elektroni oslobođeni oksidacijom na metalnoj površini reduciraju kisik u prisutnosti vode i nastaju hidroksidni ioni.

[latex]\frac{1}{2}O_2\left(g\right)\space +\space H_2O\left(l\right)\space +\space 2e^–\space \longrightarrow 2OH^–\left(aq\right)[/latex]

Reakcijom željezovih(II) iona i hidroksidnih iona nastaje željezov(II) hidroksid.

[latex]Fe^{2+}\left(aq\right)\space +\space 2OH^–\left(aq\right)\space \longrightarrow \space Fe\left(OH\right)_2\left(s\right)[/latex]

Oksidacijom željezova(II) hidroksida u reakciji s kisikom i vodom nastaje hidratizirani željezov(III) oksid formule Fe[latex]_2[/latex]O[latex]_3[/latex] • xH[latex]_2[/latex]O, koji se naziva hrđa, (x je broj molekula vode koji ovisi o uvjetima u kojima se hrđanje zbiva).

Hrđa nastaje kada vlaga i zrak djeluju na nezaštićene metalne površine. Pogledajte kako izgleda hrđa na metalnoj površini snimljena skenirajućim elektronskim mikroskopom (SEM).

Načini zaštite od korozije

Osim katodne zaštite postoji i anodna zaštita metala. Metal negativnijeg redukcijskog potencijala, željezo, štiti se metalom elektropozitivnijeg redukcijskog potencijala, primjerice kositrom. Anodna zaštita funkcionira dok se ne ošteti premaz kositra, tada počinje korozija željeza kao što je i prikazano na slici.

Galvanizacija je elektrolitički postupak nanošenja metalne prevlake na predmet koji se želi zaštititi od korozije. Na ovaj se način najčešće nanosi cink na neki metalni predmet koji se želi zaštititi.

Pocinčani metal, čelik ili željezo ima zaštitni premaz cinka koji se nanosi radi sprječavanja hrđanja.

Čelik je legura željeza i male količine ugljika. Pocinčano željezo i čelik koriste se na mjestima gdje bi izloženost zraku i vodenoj pari uzrokovala koroziju, koja bi na kraju uzrokovala propadanje metalnih predmeta. Cinčana prevlaka tvori nepropusni zaštitni sloj cinkova karbonata koji spriječava koroziju. Oštećenjem premaza stvoreni su uvjeti za korozivnu reakciju.