3.4.3. Kolesterol

Ljudskom organizmu kolesterol je potreban za mnoge metaboličke procese. Od njega nastaju različiti hormoni kao što su ženski i muški spolni hormon, hormon nadbubrežne žlijezde te vitamin D.

Kolesterol dijelimo na endogeni (unutarnji) i egzogeni (vanjski). Endogeni kolesterol stvara se u tijelu i to ponajviše u jetri gdje ga dnevno nastaje do dva grama. Krvlju se prenosi do svake stanice u kojoj se dalje prerađuje, ovisno o potrebama. Egzogeni kolesterol unosimo hranom. Kolesterol, zajedno s posebnim bjelančevinama, čini čestice koje se nazivaju lipoproteini i kojima je omogućen transport krvlju. Ljudskom organizmu kolesterol je potreban za mnoge metaboličke procese. Od njega nastaju različiti hormoni kao što su ženski i muški spolni hormon, hormon nadbubrežne žlijezde te vitamin D. LDL-čestice sadrže takozvani “loš kolesterol” jer se taj kolesterol odlaže u tkiva pa time i na stijenke krvnih žila. HDL-čestice se nazivaju “čistačima”, a kolesterol iz njih “dobrim kolesterolom” jer skupljaju suvišni kolesterol iz tkiva u kojem ga ima previše.

Suvišan kolesterol organizam ne može iskoristiti pa se on zbog toga zadržava u krvi i odlaže u stijenkama krvnih žila. Ateroskleroza je složen proces oštećenja krvnih žila. Aterosklerotski proces mijenja unutarnji sloj krvne žile te to dovodi do suženja promjera krvnih žila. Taj proces zbiva se u svim krvnim žilama i svim organima, no najočitije i najopasnije bolesti uzrokovane aterosklerozom su moždani udar i koronarna bolest srca.