Opis pokusa i zapažanje
- U četiri epruvete ulije se po 5 mL pripremljene bezbojne vodene otopine askorbinske kiseline.
U prvu epruvetu dokapa se nekoliko kapi vodene otopine željezova(III) klorida, FeCl3, i žuta boja se odmah izgubi. Askorbinska kiselina reducira Fe3+ u Fe2+ ione. - U drugu epruvetu dokapa se nekoliko kapi otopine kalijeva permanganata, KMnO4, i ljubičasta boja se odmah izgubi zbog redukcije permanganatnog iona u Mn2+.
- U treću otopinu ulije se 1 mL Fehlingova reagensa i pojavi se žuti talog od nastalog bakrova(I) hidroksida, CuOH. Kad bi otopinu malo zagrijali, žuta bi boja prešla u crvenu zbog nastajanja bakrova(I) oksida, Cu2O.
- U četvrtu epruvetu ulije se 1 mL otopine srebrova nitrata, AgNO3, po potrebi se epruvetu može zagrijati na vodenoj kupelji. Askorbinska kiselina reducira srebrove ione te se elementarno srebro izlučuje na stijenci epruvete u obliku srebrnog zrcala.
Askorbinska kiselina je oksolakton (ciklički ester) sa šest ugljikovih atoma pa je strukturom slična glukozi i ostalim heksozama. Zbog prisutnosti dviju enolnih skupina reagira kao dibazična kiselina (daje dvije vrste soli). U vodenim otopinama postoji ravnoteža između tautomera, gdje se grupe na položajima 1 (=O) i 3(–OH) izmjenjuju prebacivanjem dvostruke veze.
Askorbinska kiselina je po strukturi slična glukozi, ali ima puno jača redukcijska svojstva pa se i njeno dokazivanje zasniva na njenim redukcijskim svojstvima u reakcijama u kojima se askorbinska kiselina iz dihidroksi-oblika oksidira u dehidroksi-oblik.