Što se nalazi unutar lopte? Zašto se lopta ispuhala noću, a raširila danju dok ju je Sunce zagrijavalo?
U lopti se nalazi zrak u kojem se čestice slobodno gibaju. Zagrijavanjem čestica zraka unutar lopte one se gibaju sve brže, pa se razmaci među njima povećavaju i zato se povećava volumen zraka unutar lopte. Hlađenjem se volumen zraka u lopti smanjuje.
Zagrijavanjem plinova povećava se njihov volumen, a hlađenjem se volumen smanjuje.
Plinovi nemaju stalan oblik ni stalan volumen i popunjavaju prostor u kojemu se nalaze, kao npr. zrak u boci. Razmaci između susjednih čestica u odnosu na njihovu veličinu veoma su veliki. Zbog toga su i sile među česticama vrlo slabe. Čestice se u plinovima gibaju u svim smjerovima kaotično. Brzina gibanja čestica je veća što je temperatura plina veća.
Baloni lete s pomoću toplog zraka koji se zagrijava plamenikom. Zrak koji se zagrijava nalazi se u unutrašnjosti nepropusnog omotača balona. Zrak unutar balona ima manju gustoću od okolnog zraka, te zbog toga balon lebdi.
Potrebno:
Na grlo boce prstima nanesite tanki sloj vode. Namočite novčić od 1kn i postavite ga na grlo boce kao čep. Ugrijte dlanove trljanjem i njima obgrlite bocu.
Promatrajte što se događa. Kako se ponaša novčić? Zašto kuna skakuće na vrhu boce ?
Dlanovima zagrijavamo zrak unutar boce jer su naše ruke toplije od zraka u boci. Tako se povećava volumen zraka unutar boce pa on gura novčić koji poskakuje na vrhu boce.
Gustoća tijela ovisi o masi i obujmu. Masa je svojstvo tijela koje se ne mijenja. Što se događa s gustoćom pri promjeni obujma?
Primjer 1.
Što se događa s obujmom zraka unutar balona? Kako znamo da se volumen zraka povećao? Kakvi su razmaci između čestica zraka na animaciji kad smo ga zagrijali? Što nam to govori o gustoći zraka?
Zagrijavanjem većine tvari volumen im se povećava, a gustoća im se smanjuje.
Primjer 2.
Čvrsta posuda sa zrakom uronjena je u vodu koja se zagrijava kuhalom. Posuda je zatvorena čepom na kojemu se nalazi uređaj za mjerenje tlaka. Zagrijavanjem vode zagrijava se i plin u posudi, a tlak u njoj raste.
Što se događa s gibanjem čestica unutar posude ako posudu zagrijavamo?
Tlak plina uzrokuju udarci čestica plina o stijenku posude u kojoj se nalaze.
Prilikom zagrijavanja plina, tj. povećavanja temperature plina, čestice se gibaju brže, pa im se i kinetička energija povećava. Tlak plina uzrokuju udarci čestica o stijenke posude u kojoj se nalaze. Povećanjem temperature povećava se i broj udaraca čestica o stijenku posude, što uzrokuje povećanje tlaka.
Plinovi nemaju stalan oblik ni stalan volumen i popunjavaju prostor u kojemu se nalaze. Čestice se u plinovima gibaju u svim smjerovima kaotično. Porastom temparature plina brzina gibanja čestica je veća.
Povećanjem temperature povećava se i broj udaraca čestica o stijenku posude, što uzrokuje povećanje tlaka.
a. Prlikom zagrijavanja plina u zatvorenoj posudi tlak plina se smanjuje.
b. Prilikom zagrijavanja plina čestice imaju veću kinetičku energiju.
d. Povećanjem temperature broj udaraca čestica o stijenku posude se: