Popis segmenata i interakcija u videolekciji. Nakon otvaranja pojedine interakcije ili anotacije, pomoću gumba Zatvori prikaz nastavite videolekciju.
Što ću naučiti
Naučit ćete analizirati uzroke nastanka suvremenih kriznih žarišta u svijetu i njihove posljedice te navesti primjere.
Naučit ćete objasniti nužnost suradnje u rješavanju sukoba u svijetu.
Podijeli ovu lekciju
Mrežna adresa je kopirana u međuspremnik
Sljedeći zadatak riješite s pomoću priložene karte.
Na karti su označene četiri države kroz koje se proteže Kurdistan.
Označite točan odgovor.
Najveće afričko krizno žarište je u državi:
Označite točan odgovor.
Koje je godine započeo sukob u Sudanu?
Sljedeći zadatak riješite s pomoću priložene karte.
Na karti su točkama označene neke azijske države u kojima se danas vode sukobi.
Imenima država su pridruženi brojevi koji se nalaze ispod karte.
Brojeve koji se nalaze ispod karte smjestite na točno mjesto na karti.
1 - Sirija
2 - Afganistan
3 - Izrael
1
2
3
Za one koji žele znati više
Daytonski sporazum
Jedan od pozitivnih primjera rješavanja sukoba je mirovni sporazum iz Daytona, kojim je završen dugogodišnji rat u Bosni i Hercegovini. Tijekom ratnih godina u Bosni i Hercegovini u sukobima između triju etničkih skupina – Bošnjaka, Hrvata i Srba – nastali su veliki ljudski gubitci, provedeno je etničko čišćenje, razorena infrastruktura. Pregovori u Daytonu 1995. godine bili su iznimno složeni i zahtijevali su angažman svih strana u sukobu.
Uloga Sjedinjenih Američkih Država, Europske unije i Rusije kao posrednika u pregovorima bila je ključna. Pregovarači su radili na postizanju dogovora koji bi osigurao političku stabilnost, zaštitu prava svih građana i ravnotežu moći među etničkim skupinama. Intenzivnim raspravama i pregovorima uspjeli su postići sporazum koji je uspostavio dva entiteta unutar Bosne i Hercegovine: Republiku Srpsku i Federaciju Bosne i Hercegovine, međusobno povezane zajedničkim institucijama. Također je stvoren Ured visokog predstavnika, čija je uloga nadzirati provedbu sporazuma i osigurati napredak prema miru i pomirbi. Iako Daytonski sporazum nije riješio sve probleme u Bosni i Hercegovini, imao je ključnu ulogu u završetku rata i stvaranju temelja za daljnji politički i gospodarski napredak. Sporazum je postavio okvir za izgradnju demokratskih institucija, uspostavu vladavine prava i zaštitu ljudskih prava. Također je omogućio povratak izbjeglica i raseljenih osoba te obnovu infrastrukture. Međunarodna zajednica i dalje pruža potporu Bosni i Hercegovini, kroz financijsku pomoć, razvojne projekte i poticanje dijaloga, pokušavajući izgraditi održivo društvo i potaknuti pomirbu među etničkim skupinama. Daytonski sporazum jedan je od primjera koji pokazuje da rješavanje sukoba zahtijeva dugotrajan proces koji se oslanja na političku volju, međunarodnu potporu i kontinuirane napore za izgradnju povjerenja i pomirbu. Unatoč izazovima s kojima se Bosna i Hercegovina i dalje suočava, Daytonski sporazum ostaje ključan korak prema miru i stabilnosti u toj zemlji.
Procjena znanja
U sljedećem zadatku dopunite rečenice.
Područja bogata
poput Jugozapadne Azije u interesima su mnogih vodećih država svijeta te su u njima sukobi česti.
U sljedećem zadatku dopunite rečenice.
Imenujte državu u kojoj su, na sjeveru, Kurdi uspostavili autonomnu regiju.
U sljedećem zadatku dopunite rečenice.
Rješavanje sukoba koje uključuje neutralnu treću stranu koja donosi odluku o rješavanju sukoba naziva se
.
U sljedećem zadatku dopunite rečenice.
"Politika
Kine" je politika koju zagovara Kina, a koja tvrdi da postoji samo jedna kineska država, uključujući Kinu i Tajvan.
Sljedeći zadatak riješite s pomoću priložene karte.
Označite polje uz fotografiju koja prikazuje točan odgovor.
Na kojoj se od navedenih karata vidi krizno žarište na području Kašmira?
U sljedećem zadatku označite točan odgovor.
Sporazum kojim je završio rat u Bosni i Hercegovini potpisan je u gradu:
ili % točno odgovorenih pitanja
Procijenili ste svoje znanje o sljedećim ishodima:
Uspješno ste naučili:
Potrudite se još malo kako biste bolje naučili:
7. Krizna žarišta i rješavanje sukoba
Popis segmenata i interakcija u videolekciji. Nakon otvaranja pojedine interakcije ili anotacije, pomoću gumba Zatvori prikaz nastavite videolekciju.
Što ću naučiti
Naučit ćete analizirati uzroke nastanka suvremenih kriznih žarišta u svijetu i njihove posljedice te navesti primjere.
Naučit ćete objasniti nužnost suradnje u rješavanju sukoba u svijetu.
Tema 2: DRŽAVE - Ishodi učenja: Učenik analizira geopolitičke, gospodarske i kulturno-civilizacijske aspekte podijeljenosti svijeta., Učenik istražuje značenje državnih granica u suvremenome svijetu.
Videolekcija 2.1: Država kao osnovni oblik teritorijalno-političke organizacije prostora - Ishodi učenja: Naučit ćete identificirati države kao osnovni oblik teritorijalno-političke organizacije prostora., Naučit ćete razlikovati enklave i eksklave te objasniti ih na primjerima iz svijeta., Naučit ćete obrazložiti pojmove međunarodno priznatih, djelomično priznatih i nepriznatih država na odabranim primjerima iz Europe i svijeta.
Videolekcija 2.2: Nastanak hrvatskih državnih granica i granični problemi - Ishodi učenja: Naučit ćete obrazložiti nastanak hrvatskih državnih granica na kopnu i moru., Naučit ćete istražiti načela rješavanja graničnih pitanja i primjere neriješenih graničnih pitanja iz svijeta i Hrvatske., Naučit ćete obrazložiti različite granične režime s obzirom na protočnost ljudi i robe (kroz odabrane primjere)., Naučit ćete razlikovati pogranična područja s obzirom na društveno-gospodarska obilježja.
Videolekcija 2.3: Kulturne regije i polarizacija svijeta - Ishodi učenja: Naučit ćete razlikovati vrste kulturalne regija (formalna, funkcionalna, vernakularna, aspiracijska) ., Naučit ćete analizirati polarizaciju svijeta prema gospodarskoj razvijenosti., Naučit ćete usporediti suvremene velesile prema njihovoj gospodarskoj moći i izdvajanjima za vojsku te analizirati njihove utjecaje i interese.