Fotoherbarij

Izrada vlastitog fotoherbarija

Herbarijske zbirke od velike su važnosti u mnogim granama botanike, ekologije, sistematike i farmacije, a mogu imati i veliku osobnu i estetsku vrijednost. To su najčešće sakupljeni, očuvani primjerci biljaka, predstavnici lokalne flore. Uzimanjem jedinki za zbirku, doduše, može se poremetiti njihova ekološka ravnoteža, pogotovo u slučaju zaštićenih vrsta i endema.

Izradom fotoherbarija nećete je narušiti, no istovremeno ćete sistematizirati i bolje se upoznati sa životnom zajednicom kraja u kojem živite.

Potreban materijal: Fotoaparat ili neki drugi uređaj s kamerom.

U dogovoru s nastavnikom bit će vam uručen popis staništa iz bliže okoline koja trebate obraditi (šuma, obalno područje, travnjak, slanište i sl.) te upute za rad. Poželjno je da radite u skupinama gdje bi svatko od vas fotografirao biljke određenog staništa tj. bio stručnjak za jedno stanište. Upute za rad će sadržavati broj biljaka koje morate fotografirati i podatke koje morate zabilježiti za fotografiranu vrstu, poput naziva porodice i vrste, njezinog staništa i nalazišta, IUCN statusa i/ili datuma fotografiranja. Od fotografija možete izraditi PowerPoint prezentaciju, digitalni plakat ili Fotobook. Prilikom predstavljanja vaših staništa u skupini važno je usporediti zastupljene biljke i životne uvjete proučavanih staništa, odrediti sličnosti i razlike te izvesti generalizaciju i donijeti zaključke iz prikupljenih podataka. Fotoherbarije možete naknadno izložiti u razredu, a od najboljih fotografija moguće je u prostoru škole organizirati izložbu za ostale učenike škole.

Dodatna literatura:
http://hirc.botanic.hr/fcd/
http://www.dzzp.hr/vrste/crveni-popis-biljaka-i-zivotinja-rh/crveni-popis-biljaka-i-zivotinja-republike-hrvatske-146.html
http://www.dzzp.hr/publikacije/crvene-knjige/crvena-knjiga-vaskularne-flore-hrvatske-395.html
http://www.hrvatski-fotosavez.hr/

Natrag na jedinicu