Često možemo na vijestima čuti: “Za požar su krive električne instalacije” ili “Došlo je do kratkog spoja pa je buknuo požar”. Što je to kratki spoj? Kako on može uzrokovati požar? Kako se zaštititi od kratkog spoja? Odgovore na ta, ali i mnoga druga važna pitanja o opasnostima električne struje doznat ćemo u nastavku.
Odmalena nas svi upozoravaju na to da je električna struja opasna, da ne dodirujemo utičnice, posebno ne mokrim rukama, da se ne koristimo elektroničkim uređajima u kupaonici ako se namjeravamo kupati ili tuširati.
Električna energija je vrlo korisna, ali ako se njome služimo na nepravilan način, to može imati i kobne posljedice.
Zato je vrlo važno biti oprezan u rukovanju električnim uređajima. Nikako ne smijemo:
- dodirivati žice i kabele koji imaju oštećenu izolaciju
- gurati metalne predmete u utičnice
- mokrim rukama postavljati utikače u utičnice
- dodirivati oštećene utičnice.
Ako se ne pridržavamo pravila postupanja s električnim instalacijama, možemo doživjeti električni udar.
Unutrašnjost ljudskog tijela sastoji se od prokrvljenog tkiva i krvi koji vode električnu struju poput elektrolita. Suha koža je vodi dosta slabije pa nas do neke mjere štiti od strujnih udara. No ako je koža mokra, ona struju vodi mnogo bolje. Na primjer, kad polovima baterija od
ili
dotaknemo jezik, osjetimo peckanje struje iznosa oko
koja prolazi kroz naš jezik.
Upravo se zato nikako ne preporučuje da nakon tuširanja ili kupanja mokri dodirujemo električne uređaje, poput sušila za kosu, i da pritom još stojimo bosi na mokrom podu. Ako dođe do kontakta s električnim izvorom, struja će poteći kroz naše tijelo pa to može uzrokovati oštećenja tkiva, opekline, kome, pa čak i smrt.
Kako postupiti u slučaju strujnog udara?
- Prekinuti dodir žrtve s izvorom struje isključivanjem prekidača ili po potrebi predmetom koji ne provodi struju (staklo, suho drvo, plastika).
- Nazvati Hitnu pomoć na broj telefona 112.
- Žrtvu polegnuti na leđa, licem prema gore i ustanoviti stanje svijesti. Ako je žrtva bez svijesti, ali diše, postavite je u bočni položaj.
- Ako žrtva ne diše, odmah počnite s umjetnim disanjem i masažom srca.
- Pri pregledu žrtve strujnoga udara vodite računa o mogućim ozljedama (opekline, udarac glavom, ozljede kralježnice).
Kućne instalacije sadrže deblje bijele izolirane žice koje se sastoje od tri tanje izolirane žice označene različitim bojama. Svaka boja označava različitu namjenu tih žica.
Vodič u izolaciji plave boje zovemo nula; on nije pod naponom. Vodič u izolaciji crne ili smeđe boje zovemo fazni vod; on je pod naponom od
Zaštitni vod je označen žuto-zelenom bojom; on se spaja na uzemljenje.
Veliki kućanski aparati (hladnjaci, pećnice, perilice) su uzemljeni. Njihov utikač ima oblik utikača na slici označenog slovom A. Uzemljeni su limenom pločicom koja dolazi u kontakt s limenim nastavcima u utičnici. Manji kućanski uređaji, poput sušila za kosu ili aparata za kavu, nisu uzemljeni te imaju oblik utikača označenog slovom B.
Na trofazne električne mreže električne uređaje spajamo sa
vodova: tri fazna vodiča, poseban nul-vodič i poseban zaštitni vodič.
Zaštitni vodič se u trofaznoj otičnici priključuje na zasebne zaštitne kontakte, a nul vodič na zasebne pomoćne kontakte.
Kratki spoj je spajanje strujnog kruga bez trošila, tj. može doći do prespajanja ili doticanja neizoliranih vodiča na mjestima na kojima se to ne bi trebalo dogoditi. Struja će uvijek ići “linijom manjeg otpora”. Ona će proći vodičem gdje nema trošila jer je otpor vrlo mali, za razliku od drugog dijela strujnog kruga gdje se nalazi žaruljica.
Kojim vodičem će proteći struja, plavim ili sivim?
Kratki spoj je zatvoreni strujni krug u kojemu nema trošila pa u njemu dolazi do protoka velike električne struje.
Električni osigurač je uređaj koji pri povećanju električne struje iznad određenog iznosa prekida strujni krug.
Razlikujemo automatske i rastalne osigurače.
Automatski osigurači sadrže bimetal, dva metala pričvršćena jedan za drugi, koji se različito rastežu s porastom temperature. Pri prolasku jače struje, do koje dolazi zbog kratkog spoja, vodič se zagrijava. Bimetal se tada počinje savijati i tako prekida strujni krug.
Kad pronađemo uzrok kratkog spoja i uklonimo ga, samo ponovno uključimo automatski osigurač. Osigurač može prekinuti strujni krug i kad kod kuće uključite više različitih električnih uređaja u isto vrijeme. Iako to nije kratki spoj, osigurač “prepoznaje” porast električne struje i prekida strujni krug.
U elektronici se najčešće koristimo malim rastalnim osiguračima.
Unutar osigurača nalazi se žica koja pruža najveći otpor u strujnom krugu te u slučaju porasta jakosti električne struje, što se događa kod kratkog spoja, žica se rastali i tako prekida strujni krug.
Na prikazanoj simulaciji možete pomicanjem svijeće prema bimetalu simulirati požar te tako vidjeti princip rada protupožarnog alarma.
Kratki spoj ne može nastati ako se u strujnom krugu nalazi trošilo.
Kad se služimo elektroničkim uređajima, nikako ne smijemo:
Čemu služi osigurač?
Fazni vod najčešće je označen izolacijom