Učitavanje
Međupredmetna tema
Održivi razvoj
Veličina slova
Naslovna slika
Interaktivni sadržaj za učenike

Kultura suradnje

6 razred osnovne škole

7. razred osnovne škole

8 razred osnovne škole

Odgojno-obrazovna očekivanja

(Sociocracy)

Kako donosite odluke u svojemu razredu ili u svojoj obitelji? Glasate li? Odlučuje li razrednik/roditelj? Moraju li biti "za" svi kojih se odluka tiče? Kako se osjećate nakon donesene odluke?

Pogledajte videozapis i saznajte kako se kultura sukoba može zamijeniti kulturom suradnje.

Kultura suradnje Demokratske procedure kakve poznajemo, bilo u politici, bilo unutar organizacija, temelje se na glasanju. Stranke i prijedlozi o kojima odlučujemo se nastoje što više razlikovati i međusobno suprotstaviti pa na kraju dobivamo “pobjednike” i “gubitnike”, a odluka se donosi čak i ako je 49% ljudi protiv nje. To je kultura sukoba, koja je napredak u odnosu na diktaturu, ali može dovesti do tiranije većine te nezainteresiranosti ili aktivnog otpora u provođenju odluka. S druge strane, donošenje odluka konsenzusom je često neučinkovito jer prijedlog prolazi tek ako se svima potpuno sviđa. No postoji bolja opcija! Kultura suradnje, ili sociokracija, predstavlja napredni način organizacije grupa, timova i zajednica. Jedna od njezinih karakteristika je donošenje odluka pristankom. Pazi se da u odlučivanju sudjeluju svi koji će odlukom biti pogođeni. A pritom prijedlog prolazi ako nitko nema prigovor na njega, pri čemu je prigovor argument koji kaže da bi prijedlog mogao ugroziti ili oštetiti nekoga ili nešto. Nakon odlučivanja pristankom, dobili smo odluku iza koje stoje svi donositelji odluka, a proces je osnažio zajedništvo i iskoristio svačiju perspektivu i pamet kako odluka ne bi bila opasna.. Transkript: .

Zvuči jednostavno? Prijedlog prolazi ako nitko nema prigovor, i tako donosimo odluku iza koje stoje svi kojih se ona tiče.

Međutim, kako provesti proces donošenja odluke pristankom? Kako biti siguran da smo iskoristili svačiju perspektivu i pamet te donijeli odluku koja osnažuje zajedništvo i nije opasna?

Donošenje odluke pristankom (consent)

Ovaj postupak ima detaljno razrađene korake. Koji su to koraci, kako se izvode i kojim redoslijedom - pogledajte u dijagramu. Klikom na pojedini korak saznajte više o njemu.

Na kartici nakon dijagrama pogledajte znakove rukama koji se koriste pri donošenju odluka pristankom.

Riješite zatim kviz na karticama koje slijede kako biste provjerili koliko ste usvojili ovaj postupak donošenja odluke.

Pokušajte, vodeći se ovim dijagramom, donijeti odluku u krugu svoje obitelji. Svaki prigovor treba biti argumentiran i zapisan, a nakon toga je prijedlog potrebno doraditi. Ne zaboravite da se odluka može donijeti čak i ako ima primjedbi. Odluku svakako unesite u zapisnik, zajedno s primjedbama i datumom za ponovno sagledavanje odluke.