Alveole
Plućne alveole su završni dijelovi dišnih cijevi pluća oblikovane kao mali mjehurići. Na stjenkama alveola pluća odvija se izmjena plinova (kisika i ugljikovog(IV) oksida) između krvi i zraka udahnutog iz okoliša. Pluća čovjeka sadrže oko 150 milijuna alveola.
Apoptoza
Oblik programirane stanične smrti važan za održavanje ravnoteže između nastanka i gubitka stanica zdravog tkiva višestaničnog organizma.
Bakterije
Bakterije su jednostanični prokariotski organizmi.
Centrosom
Centrosom je stanična tvorba izgrađena od dva centriola koji su međusobno postavljeni pod pravim kutom, a građeni su od bjelančevinastih mikrotubula. Služi organizaciji diobenog vretena tijekom diobe životinjskih stanica.
Diobeno vreteno
Diobeno vreteno je stanična tvorba koja se pojavljuje tijekom diobe stanice, a organiziraju je centrosomi, odnosno centrioli. Služi za pravilan razmještaj kromosoma tijekom diobe stanice pa se na kraju diobe razgrađuje.
Egzoskelet
Egzoskelet je vanjski čvrsti pokrov tijela životinja koji daju stalan oblik tijelu i ima zaštitnu ulogu.
Ekosustav
Ekosustav je organizacijska razina živoga svijeta koju čine sva živa bića i njihov neživi okoliš odnosno stanište.
Energija
Energija je sposobnost nekog tijela ili mase tvari da obavi neki rad.
Enzimi
Enzimi su molekule koje ubrzavaju kemijske reakcije u organizmu. Po kemijskom sastavu najčešće su proteini.
Hipotalamus
Hipotalamus je vrlo mali dio mozga zadužen za održavanje homeostaze organizma. Između ostalog, kontrolira i endokrini sustav, preko hipofize koja se direktno nastavlja na hipotalamus.
Izvanstanična tekućina
Izvanstanična tekućina jest tjelesna tekućina koja se nalazi izvan stanica, a dijeli se na međustaničnu tekućinu i krvnu plazmu.
Kariotip
Kariotip je skup svih kromosoma neke stanice, organizma ili vrste, a obuhvaća izgled i broj kromosoma određene stanice/organizma/vrste.
Kloniranje
Kloniranje je nastajanje dvije ili više identičnih stanica. U užem smislu, kloniranjem smatramo reprodukciju stanica ili organizma u laboratoriju, s ciljem dobivanja odgovarajućeg tkiva ili identičnih organizama.
Klorofil
Klorofil je zeleni pigment koji algama i biljkama omogućuje fotosintezu.
Kloroplasti
Kloroplasti su biljni plastidi koji sadrže klorofil i u kojima se događa proces fotosinteze.
Kromoplasti
Kromoplasti su biljni plastidi koji sadrže crvene, narančaste ili žute pigmente i nalaze se u stanicama zrelih plodova, korijenu nekih biljaka i laticama.
Leukociti
Leukociti su sastavni dio krvi, a nazivaju se još i bijele krvne stanice. Dijele se na granulocite, kojima pripadaju neutrofilni, eozinofilni i bazofilni granulociti te agranulocite, kojima pripadaju limfociti i monociti. Leukociti su sastavni dio imunološkog sustava, a osnovna uloga im je obrana od mikroorganizama i čestica koje uspiju proći kroz kožu i sluznice.
Malarija
Malarija je zarazna bolest koju uzrokuje jednostanični parazitski protist iz roda Plasmodium. Uzročnika bolesti u prirodi prenosi komarac, dok je prijenos moguć i transfuzijom krvi ili ubodom igle koja sadrži krv zaražene osobe. Tijekom bolesti najviše stradavaju eritrociti što dovodi do anemije i žutice.
Metabolizam
Metabolizam su svi procesi izmjene tvari i energije u organizmu.
Mikroskop
Mikroskop je optički instrument kojim promatramo oku nevidljive strukture.
Minerali
Minerali su anorganski kemijski elementi neophodni za normalno funkcioniranje ljudskog organizma.
Mitohondriji
Mitohondriji su organele eukariotskih stanica u kojima se događa proces staničnog disanja.
Mitoza
Mitoza je dioba tjelesnih stanica kojom iz jedne diploidne tjelesne stanice nastaju dvije identične diploidne tjelesne stanice.
Nezasićene masne kiseline
Nezasićene masne kiseline su lančaste molekule koje sadrže jednu karboksilnu skupinu i veći broj ugljikovih i vodikovih atoma povezanih uglavnom jednostrukim kovalentnim vezama, dok su neki od ugljikovih atoma međusobno povezani dvostrukim kovalentnim vezama (sadrže od jedne do četiri dvostruke kovalentne veze).
Organ
Organ je organizacijska razina živoga svijeta izgrađena od različitih vrsta tkiva koja zajedno obavljaju određenu ulogu.
Ospice
Ospice su zarazna virusna bolest koja se u pravilu širi kapljicama iz usta ili nosa zaražene osobe. Pripadaju dječjim bolestima jer su prije obaveznog cijepljenja u najvećoj mjeri obolijevala djeca, ali se mogu razboljeti i necijepljene odrasle osobe.
Plastidi
Plastidi su organele koje uglavnom sadrže pigmente, a prisutne su isključivo u biljnim stanicama (npr. kloroplasti i kromoplasti).
Prioni
Prioni su zarazne čestice sitnije od virusa i građene samo od proteina; uzrokuju bolesti u životinja i ljudi.
Prokarioti
Prokarioti su jednostanični organizmi izgrađeni od stanica bez jezgre i ostalih organela.
Puči
Puči biljaka građene su od specijaliziranih stanica epiderme koje omogućavaju izmjenu plinova između biljke i okoliša, a posljedično transpiraciju te promet vode i minerala u biljkama.
Razlagači
Razlagači su organizmi, najčešće bakterije i gljivice, koji razlažu uginule organizme do jednostavnih anorganskih spojeva te tako omogućavaju kruženje tvari u prirodi.
Sluznjače
Sluznjače su heterotrofni protoktisti nalik gljivama.
Stanica
Stanica je osnovna građevna i funkcionalna jedinica svih živih bića.
Tkivo
Tkivo je nakupina stanica koje imaju isti izgled i istu ulogu.
Tumor
Tumor je nesvrsishodno bujanje tkiva, odnosno nakupina abnormalnih stanica kod kojih je došlo do poremećaja u funkciji gena, ali i u sastavu gena i kromosoma.
Virusi
Virusi su zarazne čestice koje uzrokuju bolesti.
Vitamini
Vitamini su raznolike organske molekule koje su u malim količinama neophodne za normalno funkcioniranje ljudskog organizma.
Zasićene masne kiseline
Zasićene masne kiseline su lančaste molekule koje sadrže jednu karboksilnu skupinu i veći broj ugljikovih i vodikovih atoma međusobno povezanih isključivo jednostrukim kovalentnim vezama.
Zigota
Zigota je eukariotska stanica nastala stapanjem spermalne i jajne stanice, odnosno oplodnjom.