Svaka punoljetna osoba u RH ima pravo kandidirati se za Predsjednika RH.
Kandidiranje se odvija u dvije faze:
Kandidati mogu biti stranački (ako ih predlaže neka politička stranka) ili nezavisni (ako se sami kandidiraju ili ih predlažu izravno birači). Međutim, kad se izabere Predsjednik, on mora podnijeti ostavku na članstvo u svojoj stranci iz razloga što Predsjednik treba služiti svim građanima i predstavljati državu u cjelini.
Da bi predložene osobe postale kandidati potrebno je skupiti najmanje 10 000 potpisa (bez obzira na to tko ih je predložio). Jedan birač može podržavati samo jednog predloženog kandidata. Potpisi znače samo podršku toj osobi da bude jedan od kandidata, ali konačno glasovanje provodi se na dan izbora.
Prijedlozi kandidata moraju se predati Državnom izbornom povjerenstvu najkasnije 12 dana od raspisivanja izbora. Kandidat također mora službeno prihvatiti kandidaturu, a to čini tako da to potvrdi pred sudom. Ta potvrda se predaje zajedno sa prijedlogom kandidata.
Kada ovo ne bi postojalo, netko bi mogao predložiti osobu koja uopće ne želi biti Predsjednik za kandidata. Ako bi skupila dovoljno potpisa ta osoba bi mogla i pobijediti. Zamislite koliko bi kaotično bilo kada bi za Predsjednika bila izabrana osoba koja ne samo da ne želi biti Predsjednik, nego možda ni ne zna da je kandidirana. Zbog toga kandidat mora potvrditi pred sudom da želi biti kandidiran za Predsjednika.
Ako nema nikakvih kašnjenja ili odgađanja Državno izborno povjerenstvo će objaviti listu kandidata u roku od 14 dana od kada su raspisani izbori.
Na toj listi osim imena kandidata, također piše tko ih je predložio.
Zakon o izboru predsjednika Republike Hrvatske
Kandidiranja
Članak 7.
Kandidate za predsjednika Republike Hrvatske mogu predlagati u Republici Hrvatskoj registrirane političke stranke i birači pojedinačno ili skupno. Dvije ili više u Republici Hrvatskoj registriranih političkih stranaka mogu predložiti jednoga kandidata.Političke stranke predlažu kandidate za predsjednika Republike Hrvatske na način predviđen njihovim statutom ili posebnom odlukom donesenom na temelju statuta.
Članak 8.
Kandidati za predsjednika Republike Hrvatske su svi koji su predloženi od jedne ili više političkih stranaka i podržani pravovaljano prikupljenim potpisima, najmanje 10.000 birača, ili koji su predloženi od birača na temelju pravovaljano prikupljenih najmanje 10.000 njihovih potpisa.
Članak 10.
Prijedlozi kandidata za predsjednika Republike Hrvatske oblikovani u skladu s uvjetima i na način utvrđeni u člancima 7, 8. i 9. ovoga zakona moraju prispjeti Državnom izbornom povjerenstvu Republike Hrvatske najkasnije u roku od 12 dana od dana raspisivanja izbora. Uz prijedlog kandidata iz prethodnog stavka prilaže se po sudu ovjereno očitovanje kandidata o prihvaćanju kandidature. Politička stranka uz prijedlog kandidata za predsjednika Republike prilaže i ovjereno očitovanje potpisano od osobe koja prema stranačkom statutu zastupa stranku kojom se potvrđuje da je stranka predložila kandidata u skladu s uvjetima utvrđenim u članku 7. stavku 3. ovoga zakona.
Članak 11.
Državno izborno povjerenstvo Republike Hrvatske će u roku od 48 sati od isteka roka iz članka 10. stavka 1. ovoga zakona objaviti listu kandidata za predsjednika Republike Hrvatske u svim dnevnim novinama u Republici Hrvatskoj i na Hrvatskoj radio-televiziji. Državno izborno povjerenstvo Republike Hrvatske će, u roku iz prethodnog stavka, listu kandidata za predsjednika Republike dostaviti diplomatsko-konzularnim predstavništvima i inozemnim uredima radi njezine javne objave.
Tekst je preuzet sa mrežne stranice: https://meritokrat.hr/fipo/ustavno-pravo/predsjednik,. Udrugu Meritokrat osnovali su studenti Pravnog fakulteta 2018. godine, okupljeni oko ideje stvaranja pravednijeg društva koje počiva na načelima meritokracije.
Proučite Opću deklaraciju o ljudskim pravima na poveznici https://narodne-novine.nn.hr/clanci/medunarodni/2009_11_12_143.html.
Popis povezanih videolekcija za čitače ekrana