Oznaka za elastičnu potencijalnu energiju je
, a mjerna jedinica je džul (
).
Energija je fizička veličina. Oznaka za energiju je veliko slovo
.
Mjerna jedinica energije je džul, koji označavamo velikim slovom
, prema engleskom fizičaru Jamesu Prescottu Jouleu. On je povezao toplinu i mehanički rad, što je rezultiralo zakonom o očuvanju energije i prvim zakonom termodinamike.
Oznaka za gravitacijsku potencijalnu energiju je , a mjerna jedinica je džul .
Gravitacijska potencijalna energija tijela smanjuje se što je visina na kojoj se tijelo nalazi manja. Gravitacijska potencijalna energija tijela povećava se što je visina na kojoj se tijelo nalazi veća.
Fosilna su goriva (ugljen, nafta i prirodni plin) trenutačno najvažniji izvori energije na Zemlji. Te izvore energije nazivamo neobnovljivim izvorima energije. Ti se izvori energije ne obnavljaju, što znači da ne mogu trajati vječno. Fosilna goriva štetna su za okoliš, a jedan od najvećih negativnih učinaka upotrebe fosilnih goriva globalno je zatopljenje.
Obnovljivi izvori energije su energija vjetra, solarna energija, energija vode, energija biomase i geotermalna energija skrivena u tlu našeg planeta. Te energije ima u izobilju i trebalo bi je što više iskorištavati.
Energija vode energija je gibanja vode koju u hidrocentralama i elektranama na plimu i oseku pretvaramo u druge oblike energije.
Energiju koju tijelo ima zbog svoga gibanja nazivamo kinetičkom energijom.
Kinetičku energiju označavamo s
, a mjerimo mjernom jedinicom džul (
).
Korisnost je količnik korisne energije i uložene energije
,
odnosno količnik korisnog rada i uloženog rada
odnosno, kao u primjeru iznad, korisnost je količnik korisne snage i uložene snage
.
Obavljeni rad, odnosno promjena gravitacijske potencijalne energije pri podizanju tijela uvis, jednak je obavljenom radu, odnosno promjeni gravitacijske potencijalne energije pri pomicanju tijela duž kosine.
Zanemarimo silu trenja.
Pri određivanju gravitacijske potencijalne energije potrebno je odrediti početnu razinu u odnosu na koju računamo gravitacijsku potencijalnu energiju tijela.
Kinetička energija ovisi o masi tijela i o brzini kojom se tijelo giba.
Rad ovisi o sili koja djeluje na tijelo. Što je sila kojom djelujemo na tijelo veća, to je i rad veći. Rad je razmjeran sili.
Rad je jednak promjeni energije.
Vrijeme je fizička veličina. Označavamo ga slovom . Osnovna mjerna jedinica za vrijeme je sekunda, znak . Vrijeme mjerimo satom.
U svim je primjerima ukupna energija nepromijenjena, tj. sačuvana. Energija ne može nestati ili nastati ni iz čega, ona može prelaziti s tijela na tijelo, može prelaziti iz jednog oblika u drugi te se može pohraniti. To opisuje jedan od temeljnih zakona u prirodi, koji se zove zakon o očuvanju energije.