Što se događa kad zagrijavamo led?
Mijenja li se ledu zagrijavanjem agregacijsko stanje?
Led se nalazi u čvrstom stanju. Zagrijavanjem led se topi i mijenja agregacijsko stanje u tekuće.
Daljnjim zagrijavanjem tekućina prelazi u plinovito stanje.
Agregacijska stanja su stanja u kojima tvari nalazimo u prirodi. Najčešće ih nalazimo u jednom od triju stanja: čvrstom, tekućem ili plinovitom.
Tijela mogu prelaziti iz jednoga agregacijskog stanja u drugo. Većina tvari iz čvrstog stanja zagrijavanjem prelazi u tekuće stanje, a daljnjim zagrijavanjem iz tekućeg stanja prelazi u plinovito. No postoje i tvari koje iz čvrstog stanja izravno prelaze u plinovito.
Sve tvari građene su od vrlo sitnih čestica koje su ljudskom oku nevidljive i između kojih se nalazi prazan prostor koji nazivamo međuprostor ili vakuum. U čvrstim tijelima kemijske veze među česticama tvari jake su i teško se raskidaju. U tekućinama su te veze slabije nego u čvrstim tvarima, a u plinovima su čestice povezane veoma slabim vezama pa se zato one raspršuju po prostoru. Čestice tvari u neprestanom su gibanju.
Što uočavamo? Razmislite zbog čega nam za čaj treba topla voda. Što se dogodilo?
U vrućoj vodi čestice se gibaju brže nego u hladnoj vodi. Zbog bržega gibanja čestica u vrućoj vodi one imaju i veću kinetičku energiju od čestica u hladnoj vodi. Čestice vode prilikom gibanja predaju dio svoje kinetičke energije česticama čaja, pa se čestice čaja u vrućoj vodi brže prošire nego u hladnoj. Čestice vode unutar šalice nalaze se na različitim udaljenostima jedne od drugih te zbog međusobnog položaja imaju potencijalnu energiju.
Čestice imaju kinetičku i potencijalnu energiju i to je energija čestica unutar tvari koju nazivamo unutarnja energija tijela.
Unutarnja energija tijela zbroj je kinetičkih i potencijalnih energija svih čestica tijela.
Topli hladni balon
Potrebno:
Postupak:
Napunite jednu posudu toplom, a drugu hladnom vodom. Balon navucite na grlo boce. Uronite vodu s balonom u posudu s hladnom vodom.
Što uočavate? Premjestite bocu s balonom u posudu s vrućom vodom. Hoće li se išta dogoditi? Zašto se balon napuhao? Što će se dogoditi ako balon vratite u hladnu vodu?
Topla voda zagrije zrak u balonu pa se čestice zraka počnu brže gibati i udaljavati jedna od druge. Unutarnja energija zraka unutar balona je veća. Na taj način povećava se volumen zraka u balonu i balon se napuše. Ako ponovno vratimo bocu u posudu s hladnom vodom, unutarnja energija zraka će se smanjiti, čestice će se približiti jedna drugoj, sporije će se gibati i volumen će se smanjiti. Balon će se ispuhati.
Primjer 1.
Što će se dogoditi kad lončić s hladnom vodom stavimo na uključeni električni štednjak?
Električna energija pretvara se u unutarnju energiju vode i voda se zagrijava.
Primjer 2.
Što će se dogoditi kad u šalicu vrućeg čaja stavimo metalnu žličicu kako bismo promiješali čaj?
Žličica će se zagrijati i unutarnja energija će joj se povećati, a čaj će se ohladiti i unutarnja energija će mu se smanjiti. Čaj je predao dio svoje unutarnje energije žličici te joj se unutarnja energija povećala.
Dio unutarnje energije tijela koji prelazi s toplijeg tijela na hladnije tijelo naziva se toplina.
Toplinu označavamo oznakom . Toplina je energija pa je iskazujemo mjernom jedinicom (džul).
Mjerna jedinica topline je džul (
), međutim stara mjerna jedinica bila je kalorija.
Kalorija je mjerna jedinica koja se u prehrani rabi kao mjera energetskog sastava hrane.
Energija koju dobivamo iz raznih namirnica izražava se uglavnom u kilokalorijama (
). Tablice s energetskim sastavom hrane najčešće se rabe u planiranju zdrave prehrane ili prehrane sportaša.
Energija sama od sebe prelazi s toplijeg tijela na hladnije tijelo kad su ona u dodiru. Sve dok postoji razlika u unutarnjim energijama, energija prelazi s toplijeg tijela na hladnije tijelo. Nakon nekog vremena tijela će biti u toplinskoj ravnoteži i imat će jednake temperature.
Temperatura je mjera zagrijanosti tijela.
Temperaturu označavamo oznakom i iskazujemo mjernom jedinicom kelvin ali i oznakom kad je iskazana mjernom jedinicom Celzijev stupanj
Što tijelo ima veću unutarnju energiju, veća mu je temperatura.
Potrebno:
Postupak:
Napunite čaše redom toplom, hladnom i mlakom vodom. Uronite jednu ruku u toplu vodu, a drugu u hladnu vodu. Nakon nekog vremena uronite obje ruke u mlaku vodu.
Što osjećate? Kakva je voda, topla ili hladna? Što zamjećujete? Jesu li naša osjetila dovoljno dobar pokazatelj zagrijanosti tijela?
Naš osjet nije pouzdano mjerilo i često nas vara. Da bismo točnije odredili koliko su tijela zagrijana, koristimo se fizičkom veličinom temperaturom.
Unutarnja energija tijela zbroj je kinetičkih i potencijalnih energija svih čestica tijela. Dio unutarnje energije tijela koji prelazi s toplijeg tijela na hladnije tijelo naziva se toplina. Sve dok postoji razlika u unutarnjim energijama, energija prelazi s toplijeg tijela na hladnije tijelo. Temperatura je mjera zagrijanosti tijela.
Poveži mjerne jedinice:
Toplina
|
Kelvin ( ) |
Temperatura
|
Džul ( ) |
Poveži oznake fizičkih veličina:
Temperatura
|
|
Toplina
|
Toplina će prelaziti s tijela na tijelo sve dok se ne uspostavi toplinska ravnoteža.
Temperatura je energija koju iskazujemo u džulima.
Ako pri dodiru dvaju tijela nema prijelaza topline, kažemo da tijela imaju jednake temperature.
Toplina prelazi s hladnijeg tijela na toplije tijelo.
Što tijelo ima veću unutarnju energiju, veća mu je temperatura.
Na ovo pitanje moguće je izabrati više točnih odgovora.
Kad tijelo zagrijavamo, poveća mu se: