Tvari

1.1.Kemija i njezino značenje

Fotografija prikazuje Bušmane, narod iz Afrike kako raspiruju vatru, Namibija. Dvojica muškaraca sjede na tlu i pokušavaju raspiriti vatru.
Bušmani raspiruju vatru, Namibija
Fotografija prikazuje Lavoslava Ružičku i Vladimira Preloga, dobitnike Nobelove nagrade za kemiju. Rukuju se.U pozadini je polica s knjigama.U donjem desnom uglu se vidi cvijeće.
Lavoslav Ružička i Vladimir Prelog, dobitnici Nobelove nagrade za kemiju.
AFotografija prikazuje reljef izrađen prema liku Alfreda Nobela
Alfred Nobel

1.2.Temeljni kemijski pojmovi i osnovna pravila pri izvođenju pokusa

Fotografija prikazuje kemičarki koja vodi računa o mjerama opreza u radu u kemijskom laboratoriju noseći zaštitne naočale, rukavice i kutu
Mjere opreza u radu u kemijskom laboratoriju
Fotografija prikazuje stakleno posuđe. U najčešće stakleno posuđe ubrajamo: a) laboratorijsku čašu, b) Erlenmeyerovu tikvicu, c) okruglu tikvicu s ravnim dnom, d) bocu za otopine, e) bocu za prah, f) Petrijeve zdjelice, g) tikvicu za destilaciju, h) lijevak, i) epruvetu, j) lijevak za odlijeljivanje, k) Liebigovo hladilo i l) satno staklo.
Fotografija prikazuje stakleno posuđe. U najčešće stakleno posuđe ubrajamo: a) laboratorijsku čašu, b) Erlenmeyerovu tikvicu, c) okruglu tikvicu s ravnim dnom, d) bocu za otopine, e) bocu za prah, f) Petrijeve zdjelice, g) tikvicu za destilaciju, h) lijevak, i) epruvetu, j) lijevak za odlijeljivanje, k) Liebigovo hladilo i l) satno staklo.
Fotografija prikazuje porculansko posuđe (zdjele, lončić, tarionik s tučkom)
Slika prikazuje porculansko posuđe. Laboratorijsko posuđe izrađeno od porculana je: a) porculanska zdjelica, b) porculanski lončić, c) porculanske jažice i d) tarionik s tučkom.
Fotografija prikazuje pretvorbu mjernih jedinica za masu.
Mjerne jedinice za masu (pretvorba)
Fotografija prikazuje odmjerno posuđe.Odmjerno posuđe rabi se za mjerenje volumena tekućina. U kemijskom je laboratoriju najčešće odmjerno posuđe: a) menzura, b) odmjerna tikvica i c) pipete.
Odmjerno posuđe rabi se za mjerenje volumena tekućina. U kemijskom je laboratoriju najčešće odmjerno posuđe: a) menzura, b) odmjerna tikvica i c) pipete.
Fotografiju prvom planu prikazuje meniskus u kojem se nalazi prozirna tekućina.
meniskus
Fotografija prikazuje pretvorbu i odnose mjernih jedinica i veličina za mjerenje volumena.
Fotografija prikazuje alkoholni termometar.
Alkoholni termometar

1.3.Izvori tvari

Fotografija prikazuje ugljen.1 gram aktivnog ugljena ima površinu veću od 500 metara kvadratnih za adsorpciju / adheziju atoma, iona, biomolekula, molekula plinova, tekućina i dr.
1 gram aktivnog ugljena ima površinu veću od 500 kvadratnih metara za adsorpciju / adheziju atoma, iona, biomolekula, molekula plinova, tekućina i dr.
Fotografija prikazuje radnike koji postavljaju asfalt na cestu. Ostatak nakon frakcijske destilacije građen je od ugljikovodika vrlo velike molekulske mase (40 C-atoma). Nakon vakuumske destilacije zaostaje bitumen ili asfalt, koji se koristi za asfaltiranje cesta i izolaciju.
Ostatak nakon frakcijske destilacije građen je od ugljikovodika vrlo velike molekulske mase (40 C-atoma). Nakon vakuumske destilacije zaostaje bitumen ili asfalt, koji se koristi za asfaltiranje cesta i izolaciju.
Biljke - izvor tvari na Zemlji; Fotografija prikazuje cijelo stablo s prikazom livade. Vidljiv je i presjek površine ispod tla.Fotografija je surealistična.
Biljke - izvor tvari na Zemlji

1.4.Fizikalna i kemijska svojstva tvari

Fotografija prikazuje paletu boja. S desna na lijevo su polukriužno u donjem dijelu fotografije poslagane nijanse crvene, ružičaste, ljubičaste, plave, zelene, žute i narančaste boje.
Paleta boja
Fotografija prikazuje shematski prikaz agregacijskih stanja tvari. iznad utega zlatne boje je strukturno prikazana kruto stanje. Iznad posude sprozirnom tekućinom je prikazano tekuće stanje.Iznad napuhanog balona je prikazano plinovito stanje.Stanje u kojem će se tvar nalaziti ovisi o stupnju uređenosti strukture, odnosno o privlačnim silama između čestica.
Shematski prikaz agregacijskih stanja tvari
Fotografija prikazuje grafikon – promjene agregacijskih stanja vode pri 101 kPa. Zagrijavanjem leda, na 0 °C počinje taljenje leda. Daljnjim zagrijavanjem temperatura ne raste dok sav led ne prijeđe u vodu. Zagrijavanjem na 100 °C voda vrije. Temperatura se ne mijenja dok sva voda ne ispari.
Grafikon – promjene agregacijskih stanja vode pri 101 kPa.
Fotografija prikazuje fazni dijagram vode. Vertikalna os mjeri tlak, a horizontalna temperaturu. Dijagram je kvadratnog oblika. Lijevi dio je obojan tamnijom plavom i prikazana je struktura leda.Gornji desni dio prikazuje strukturu tekuće vode. Donji desni dio prikazuje molekulsku strukturu vodene pare. Označene su točke vrelišta i ledišta te krivulje sublimacije, taljenja i isparavanja.
Fazni dijagram vode
Fotografija prikazuje d.estiliranje vode koja vrije vrije pri temperaturi od 100 °C pri standardnom atmosferskom tlaku. Vidi se plamenik iznad kojeg je postavljena staklena posuda s vodom.
Destilirana voda vrije pri temperaturi od 100 °C pri standardnom atmosferskom tlaku.
Fotografija prikazuje strujni krug koji se sastoji od vodiča, žarulje, baterije i vilice.Električna vodljivost je svojstvo tvari da vodi električnu energiju. U pozadini se još vide škare i grafitna olovka i odvijač koji može služiti kao ispitivač.
Električna vodljivost je svojstvo tvari da vodi električnu energiju.
Fotografija prikazuje magnet oblika potkove koji privlači željeznu piljevinu.
Magnet privlači željeznu piljevinu
Fotografija prikazuje sintezu željezova(II) sulfida, FeS. Prikazan je sumpor, prašak žute boje i željezna piljevina sive boje. Vidi se i epruveta iznad plamenika te postupak sinteze dviju tvari.
Sinteza željezova(II) sulfida, FeS

1.5.Podjela tvari i postupci odjeljivanja tvari

Fotografija prikazuje različite nazive kemijskog elementa dušika. U sredini, na žutom kvadratu ne napisana kratica N. U obliku umne mape, kružno su navedebi nazivi N hrvatskom jeziku-dušik, francuskom-azote, srpskom-azot,njemačkom-sticksoff, engleskom-nitrogen, latinskom-nitrogenium.
Različiti nazivi kemijskog elementa dušika
Fotografija prikazuje dokument s Daltonovim simbolima za kemijske elemente.
Daltonovi simboli za kemijske elemente
Fotografija prikazuje graf relativne rasprostranjenosti kemijskih elemenata u kontinentalnoj Zemljinoj kori kao funkcija atomskog broja
Relativna rasprostranjenost kemijskih elemenata u kontinentalnoj Zemljinoj kori kao funkcija atomskog broja
fotografija prikazuje maseni udio kemijskih elemenata u ljudskom organizmu. Prikaz ima dva koncentrična kruga kojima je u sredini grafički prikaz čovjeka.Unutarnji krug ima vodu, proteine, masti, ugljikohidrate i minerale.Vanjski krug prikazuje elemente: kisik, kalij, sumpor, natrij, klor, magnezij, fosfor, kalcij, dušik, vodik, ugljik i ostale.
Maseni udio kemijskih elemenata u ljudskom organizmu.
Fotografija prikazuje aparaturu za frakcijsku destilaciju.
Aparatura za frakcijsku destilaciju