Ugljik i spojevi ugljika

2.1.Anorganski spojevi ugljika

Fotografija prikazuje dijamant – proziran kristal nepravilna oblika.
Izgled dijamanta
Fotografija prikazuje komad grafita, čvrste tvari sivo-crne boje i blagog metalnog sjaja.
Izgled grafita
Fotografija prikazuje tanke grafitne mine za tehničku olovku.
Mine za tehničku olovku
Fotografija prikazuje otopinu fulerena, molekule koja se sastoji od 60 ugljikovih atoma. Otopina je intenzivne ljubičaste boje.
Otopina fulerena, molekule koja se sastoji od 60 ugljikovih atoma
Fotografija prikazuje kalotni model molekule ugljikova(II) oksida u obliku dviju spojenih polukugli. Ugljik je nešto veći i prikazan je crnom bojom, a kisik crvenom bojom.
Kalotni model molekule ugljikova(II) oksida
Fotografija prikazuje kalotni model molekule ugljikova(IV) oksida. Kisik je prikazan dvjema crvenim polukuglama, a vodik jednom crnom.
Kalotni model molekule ugljikova(IV) oksida
Fotografija prikazuje aparat za gašenje požara, crvenu metalnu bocu koja na vrhu ima mlaznicu kroz koju izlazi sadržaj boce.
Aparat za gašenje požara
Model molekule ugljične kiseline sastavljen od kuglica i štapića
Model molekule ugljične kiseline sastavljen od kuglica i štapića

2.2.Kruženje ugljika u prirodi

Fotografija prikazuje atmosferu Venere. Na sivoj pozadini su natpisi plinova koji je čine: najviše je ugljikova(IV) oksida (96,5 %), mnogo manje je dušika (3,5 %), a u vrlo malim količinama ima ugljikova(II) oksida, argona, vode, sumporova(IV) oksida, kisika, klorovodika i fluorovodika.
Atmosfera Venere
Fotografija prikazuje shematski prikaz kružnog toka ugljika. Ugljikov dioksid nastaje kao produkt izgaranja fosilnih goriva, erupcija vulkana, disanja živih bića i raspadanjem biljnih i životinjskih ostataka te odlazi u atmosferu. Iz zraka se ugljik koristi za fotosintezu te se otapa u morima i oceanima.
Shematski prikaz kružnog toka ugljika
Fotografija prikazuje shematski prikaz fotosinteze. Ugljikov dioksid i voda iz zraka ulaze u zeleni list, a zatim se u kloroplastu odvija fotosinteza. Iz lista izlazi kisik, a u listu se pohranjuje glukoza.
Shematski prikaz fotosinteze
Fotografija prikazuje simulaciju građe mitohondrija. Mitohondrij izgleda poput plave kapsule. U presjeku se vidi savijena membrana koja tvori brojne pregrade. Unutrašnjost mitohondrija ispunjena je tekućinom koju nazivamo matrix. Unutar mitohondrija nalaze se zelenkasta okrugla tjelešca ribosomi.
Simulacija građe mitohondrija
Fotografija prikazuje fosile. Fosili su okamenjeni ostaci biljnog ili životinjskog svijeta iz daleke prošlosti. Na ovoj fotografiji su fosili životinjskog porijekla, odnosno okamenjene ljušture koje izgledaju poput polegnutih puževih kućica. Ima ih mnoštvo, različitih su veličina i sivo-smeđe boje.
Fosili
Fotografija prikazuje učinak staklenika. Žutom strelicom prikazano je sunčevo zračenje koje dolazi do Zemlje. Dio toplinske energije se zbog povećane koncentracije ugljikova(IV) oksida u atmosferi ne može vratiti u svemir, nego se vraća na Zemlju.
Shematski prikaz učinka staklenika
Fotografija prikazuje taljenje ledenjaka. Na morskoj površini vidimo komade leda koji plutaju nakon što su se zbog taljenja odvojili od velikih santi leda.
Taljenje ledenjaka
Shematski prikaz usustavljivanja pojmova
Shematski prikaz usustavljivanja pojmova

2.3.Fosilna goriva

Fotografija prikazuje ulicu osvijetljenu svjetlom plinskih svjetiljki.
Plinske svjetiljke
Fotografija prikazuje naftnu pumpu na polju koje je nalazište nafte.
Naftna pumpa
Fotografija prikazuje postrojenja u rafineriji nafte. Postrojenje se sastoji od cisterni za čuvanje nafte i mnogobrojnih cijevi kojima nafta prolazi tijekom prerade.
Pogled na rafineriju nafte
: Fotografija prikazuje ekološku katastrofu koja se dogodila nakon što se zapalila naftna platforma smještena u moru. Pri tome nafta istječe u more te čini veliku ekološku štetu. Iz zapaljene platforme suklja izrazito crni dim. Oko nje je nekoliko vatrogasnih brodova koji pokušavaju ugasiti požar.
Ekološka katastrofa – izlijevanje nafte u more
Plinski štednjak
Plinski štednjak
Fotografija prikazuje utjecaj fosilnih goriva na okoliš. Iz četiri visoka tvornička dimnjaka u atmosferu izlazi gust crni dim.
Utjecaj fosilnih goriva na okoliš