Godine 1771. Luigi Galvani otkrio je sasvim slučajno električnu struju pri pokusu sa žabljim kracima. Bakrenom kukom je uhvatio vlažne žablje krakove pričvršćene na željeznu ogradu i primijetio da se kraci trzaju. Galvani je bio uvjeren da životinje stvaraju elektricitet i da je taj elektricitet izazvao grčenje krakova. Po njemu su istosmjerne električne struje nazvane galvanske struje.
Alessandro Volta (1745. – 1827.)
Alessandro Volta konstruirao je prvu bateriju, tzv. Voltin stup koji je u čast Luigija Galvanija nazvan galvanski članak, uređaj za proizvodnju istosmjerne električne energije. Između dvaju metala stavio je pločice od kartona ili kože uronjene u vodu ili otopinu kuhinjske soli. Tako je otkrio razliku napona između pojedinih metala. Prema njemu se naziva jedinica za mjerenje električnoga napona, volt, i mjerni instrument za električni napon, voltmetar.
Alkalne baterije (sa )
Alkalne baterije sastoje se od čelične posudice u kojoj je negativna elektroda cink u prahu, pozitivna elektroda grafit oko kojeg je smjesa , a elektrolit koncentrirana otopina kalijeve lužine. Cink je reducens, a oksidans kao u reakcijama Leclanchéovog članka.
anoda(-):
katoda(+):
Litijeve baterije
U litijevim baterijama reducens je litij, negativna elektroda, a oksidans, pozitivna elektroda može biti oksid ili sulfid prijelaznog metala.
anoda(-):
katoda(+):
Dugmaste baterije
U dugmastim baterijama negativna elektroda je cink u prahu, a pozitivna elektroda živin(II) oksid. Elektrolit je lužnata otopina cinkova oksida i kalijeva hidroksida.
anoda(-):
katoda(+):
Tijekom 19. i 20. stoljeća galvanski članci su bili ireverzibilni ili nepovratni, nisu se mogli puniti. Danas se sve više koriste baterije koje se mogu puniti posebnim punjačima uključenim u električnu mrežu.
Nakon uporabe zbog otrovnog sadržaja baterije je potrebno odlagati u posebne spremnike. Pravilno odlaganje baterija sprječava zagađenje okoliša i omogućuje recikliranje skupih metala, primjerice, srebra.
5.5.Korozija je neželjena redoks-reakcija
Hrđa na kormilu broda
Pozlaćeni brončani kip rimskog cara i filozofa Marka Aurelija
Pribor za jelo načinjen od srebra
Srebrna zdjela
Srebrni novčić
Srebrna kutijica
1. Zašto željezni meteoriti nakon putovanja milijunima godina kroz Sunčav sustav dospijevaju na Zemlju kao komadići čistog metala s malo hrđe?
2. Zašto željezni stup u Delhiu, star oko 1600 godina, težak 6,5 tona, visok oko 7 m i dalje zadržava svoj sjaj bez posljedica korozije?