Redoks-reakcije i elektrokemija

5.1.Redoks-reakcije

Fotografija prikazuje molekulu octene kiseline u kojoj su pojedinini atomi označeni svojim pripadajućim simbolima. Fotografija prikazuje kako odrediti oksidacijski broj atoma unutar molekule. Pored svakog atoma vodika, ugljika i kisika stoji brojka koja označuje njegovo pripadajuće oksidacijsko stanje. Ugljik je obzirom na vodik nabijen s -1, prema drugom ugljiku 0, a prema kisiku s +1.
Fotografija prikazuje model octene kiseline na kojoj su atomi ugljika obilježeni s pripadajućim ukupnim odsidacijskim stanjem -3 odnosno +3.

5.2.Galvanski članci i elektrodni potencijal

Slika prikazuje sustav koji se sastoji od dvije odvojene posude u koju su uronjene različite elektrode, cinkova(siva pločica) i bakrena (crvena pločica). Posude su povezane elektrolitskim mostom žute boje koji osigurava nesmetanu cirkulaciju nabijenih čestica. Slika prikazuje i žicu koja povezuje dvije elektrode u čijem središtu se nalazi žarulja.
Fotografija prikazuje standardnu vodikovu elektrodu uronjenu u čašu vode koju stabilizira držač.
Standardna vodikova elektroda

5.3.Elektrolizni članci

Slika prikazuje elektrolizu natrijevog klorida. Pozitivno nabijeni natrijevi ioni grupiraju se oko negativno nabijene katode, a kloridni ioni putuju prema anodi. Zbog pozitivnog naboja anode kloridni ioni predaju višak elektrona i postaju neutralno nabijene molekule klora koje zatim mogu napustiti otopinu.
Slika prikazuje fizičara koji sjedi za stolom, nalazi se u laboratoriju. Ispred njega se, u staklenom okviru nalazi eksperiment na kojem radi, to je postupak elektrolize.
Faradayjev eksperiment elektrolize, 1833

5.4.Elektrokemijski izvori električne energije

Olovni akumulator
Olovni akumulator

5.5.Korozija je neželjena redoks-reakcija

Fotografija prikazuje osobu koja premazuje metal i na takav ga način čuva od korozije.
Zaštita metala od korozije premazivanjem
Šteta uzrokovana korozijom
Šteta uzrokovana korozijom

5.6.Usustavljivanje gradiva iz opće kemije