2. Valno-čestična priroda svjetlosti i tvari

Moći ću:

  • koristiti različite strategije učenja i samostalno ih primijeniti pri ostvarivanju ciljeva učenja i rješavanju problema u svim područjima učenja

  • samostalno komunicirati u digitalnome okružju.

  • analizirati valno-čestični model svjetlosti i tvari.

  1. Upoznajmo promjenu koju donosi nova grana fizike - kvantna fizika. Upoznat ćemo se s najmanjom količinom energije koja se može emitirati određenom frekvencijom: Wienovim i Stefan-Boltzmanovim zakonom.

  2. Pojavu koju je otkrio Heinrich Hertz teorijski je pojasnio Albert Einstein i za objašnjenje ovog učinka 1921. dobio Nobelovu nagradu. Pogledajmo i izvedimo pokuse koji pojašnjavaju učinak fotoefekta.

  3. Što se događa kada svjetlost prođe kroz pukotinu? Hoće li svjetlost imati valna ili čestična svojstva? Pojava je objašnjena Youngovim eksperimentom koji se nalazi u ovoj lekciji.

  4. Ako foton svjetlosti ima svojstva vala i čestica, mogu li i čestice s masom pokazivati istu dualnost? Istražimo ta svojstva kroz Davisson Germerov pokus i De Broglieva valnu duljinu.

  5. Možemo li odrediti točan položaj elektrona i njegovu brzinu? - Neodređenost u mikro i marko svijetu pojasnio je njemački fizičar Werner Heisenberg, pionir kvantne mehanike. Pogledajmo što je on to napravio.

  6. U ovoj jedinici rješavajući problemske zadatke i istražujući ponovite naučeno i proširite znanje.

Valno-čestična priroda svjetlosti i tvari

Procijenite svoje znanje

Idi

Kvanti elektromagnetskog zračenja

Krajem 19 stoljeća fizičari su smatrali da je fizika već sve objasnila, te da je preostalo još svega nekoliko problema za riješiti, a onda je početkom 20 stoljeća rješavanje tih problema promijenilo fiziku iz temelja.