3.1. Stereokemija biomolekula

Uvod

Vezivanje molekule inzulina na membranski receptor

Stereoizomeri, koji se odnose kao predmet i slika u zrcalu, nazivaju se enantiomeri (grč. enantios - suprotan; grč. meros - dio). To su kiralne molekule koji se odnose kao predmet i njegova zrcalna slika te se ne mogu prekriti čak ni nakon rotacije oko jednostruke kovalentne veze.

Organska molekula je kiralna kada su na središnji ugljikov atom vezani različiti atomi ili skupine atoma. Takav ugljik je  , a naziva se kiralni ili stereogeni centar. U nekoj molekuli moguć je veći broj stereogenih centara.


Na asimetrični atom ugljika (*) vezana su četiri različita atoma ili skupine atoma (R1, R2, R3 i R4). Asimetrični se ugljikov atom u nekoj molekuli uobičajeno označava zvjezdicom.

Molekula može imati više asimetričnih ugljikovih atoma. Svaki takav atom ugljika je stereogeni centar. Prema broju stereogenih centara može se predvidjeti ukupni broj stereoizomera.

broj mogućih stereoizomera: 

[latex]2^{\mathit{n}}[/latex]

(n = broj asimetričnih atoma ugljika)

Sve molekule kroz koje se može provući os simetrije su akiralne premda mogu sadržavati dva ili više asimetričnih ugljika. Takve se molekule nazivaju mezo-spojevi.

Problemski zadatak

Koristeći rotirajući trodimenzijski model molekule mezo-spoja dostupan na mrežnom mjestu 1 proučite koliko enantiomera ima i kakva im je struktura.

Kiralne molekule imaju uglavnom slična kemijska i fizička svojstva, ali različito biološko djelovanje, miris, okus i optičku aktivnost. Zbog toga je posebno važno razlikovati i pravilno imenovati sve enantiomere.

Označivanje konfiguracije enantiomera

  1. U molekuli je potrebno pronaći stereogeni centar i odrediti atome ili atomske skupine vezane na njega.
  2. Zatim se odredi prednost (prioritet) atoma ili atomskih skupina vezanih na stereogeni centar, počevši s atomom ili skupinom najvišeg prioriteta.
  3. Među atomima neposredno vezanim na asimetrični ugljikov atom, viši prioritet dobiva onaj koji ima najveći protonski broj.
  4. Ako su neposredno vezani atomi jednakog protonskog broja, prednost se određuje prema protonskom broju sljedećeg atoma u skupini. O prednosti odlučuje prva razlika u korist atoma većeg protonskog broja.
  5. Kada supstituenti sadržavaju dvostruke ili trostruke veze, višestruko vezane atome promatramo kao da su međusobno povezani preko dvije ili tri jednostruke veze.

6. Molekulu prikazanu klinastom formulom promatra se kroz asimetrični ugljikov atom u smjeru skupine najnižeg prioriteta. 

Molekula se zarotira tako da je skupina najmanjeg prioriteta (4) okrenuta u suprotnu stranu od promatrača. Preostali se supstituenti povežu u smjeru opadajućeg prioriteta (1-2-3).

Ako su preostali supstituenti povezani u smjeru kazaljke na satu, radi se o R- (lat. rectus - desno) konfiguraciji, a ako su povezani suprotno od smjera kazaljke na satu, radi se o S- (lat. sinister - lijevo) konfiguraciji.

Zadatak: Nacrtajte klinastu formulu (R)-2-kloropentana.

Postupak:


1. Nacrtajte strukturnu formulu spoja.

2. Odredite asimetrični ugljikov atom (stereogeni centar).

3. Odredite prednost (prioritet) atoma ili atomskih skupina vezanih na stereogeni centar.

4. Nacrtajte "kostur" klinaste formule.

5. Atom ili atomsku skupinu najvećeg prioriteta postavite na vrh klinaste formule.

6. Kod crtanja (R) enantiomera postavite atome ili skupne atoma 2. i 3. prioriteta idući od vrha u smjeru kazaljke na satu.

7. Provjerite odgovara li nacrtana formula zadanoj apsolutnoj konfiguraciji.

Problemski zadatak

Koristeći trodimenzijski rotirajući model kiralne molekule i klinaste formule dostupne na mrežnim stranicama (mrežno mjesto 2; mrežno mjesto 3 i mrežno mjesto 4), odredite apsolutne konfiguracije prikazanih molekula.

 

Kiralne su molekule   jer zakreću ravninu polarizirane svjetlosti. 

Stereoizomeri i optička aktivnost

Još početkom 19. stoljeća fizičari su otkrili da neke tvari dobivene iz biološkog materijala zakreću ravninu polarizirane svjetlosti, odnosno, da su optički aktivne. Za određivanje optičke aktivnosti molekule koristi se polarimetar.

Proširite vidike

Fotografija prikazuje ruku obasjanu svjetlošću.

Pročitajte dodatne sadržaje i saznajte kako radi polarimetar.

Kiralne molekule u svakodnevnom životu

Brojni su sintetički spojevi također građeni od kiralnih molekula, primjerice lijekovi. Najčešće je samo jedan enantiomer lijek. Tako se, primjerice, spoj (S)-ketamin koristi kao anestetik, a (R)-ketamin djeluje halucinogeno.

Proširite vidike

Fotografija prikazuje 3-d model dviju molekula, S i R talidomida.