-
U ovoj jedinici proširit ćemo znanja o plinovitom omotaču našeg planeta Zemlje. Zrak nam je važan, jer je kisik glavni oksidans kojega naše stanice, u unutrašnjosti mitohondrija, procesom staničnog disanja upotrebljavaju za pretvorbu kemijske energije sadržane u hrani.
No, neke tvari koje se nalaze u atmosferi mogu i vrlo štetno djelovati na naše zdravlje, tako da je vrlo važno stalno i pouzdano praćenje kemijske kakvoće zraka.
-
Zašto je važno dobro poznavati vodu, tu važnu tekućinu, kao fizikalno-kemijski sustav, ali i kao važnu sastavnicu ekosustava? Zašto je poznavanje tla od iznimne važnosti? Koji onečišćivači ugrožavaju ta dva vrlo važna sustava? Odgovore na pitanja dobit ćeš u ovoj jedinici.
-
Niti jedan sastavni dio okoliša nije neovisna jedinica. Drugim riječima, svi dijelovi su u dinamičkoj ravnoteži, u stalnoj interakciji kroz izmjenu tvari i pretvorbe energije. Zato i svaki naš postupak ima neke posljedice na cijeli ekološki sustav. Odgovornim i održivim ponašanjem omogućujemo tom sustavu da se održi u okvirima naše civilizaciju u obliku u kojem će uživati i naši potomci.
-
Zelena kemija podrazumijeva novo poimanje kemije i kemijskog inženjerstva, do čega je dovelo razmatranje načina provođenja kemijskih procesa i reakcija uz minimalni utjecaj na okoliš. Koncept zelene kemije proizlazi iz pitanja: "Možemo li određenu reakciju provesti na energijski učinkovitiji način i tako da ne proizvodimo toliko otpada?"
-
Sve intenzivnije i sve osjetnije promjene klime naša su realnost i više si nitko od nas ne može priuštiti luksuz nedjelovanja ili pogrešno usmjerenog djelovanja. Globalni klimatski pokret srednjoškolaca inicirala je jedna tada anonimna šesnaestogodišnjakinja – Greta Thunberg. To je dokaz da nitko nije premalen da bi svojim djelovanjem doveo do promjene.