Znate li što sve treba sadržavati knjiga? Od kojih se dijelova sastoji novinska stranica? U ovoj jedinici promatrat ćemo osnovne grafičke elemente u oblikovanju stranica teksta.
Tiskani mediji trebaju biti oblikovani tako da se, osim po sadržaju, razlikuju i po grafičkom oblikovanju.
Promotri sljedeće fotografije, a zatim odgovori na pitanja u nastavku.
Koju vrstu tiskovine prepoznaješ na fotografijama?
Što misliš komu su tekstovi u toj tiskovini namijenjeni?
Izradi vježbu
Što sve jedan tekst u novinama ili časopisu može sadržavati?
Potraži primjerak novina ili časopisa i promotri koje dijelove imaju stranice. Obrati pažnju na naslove, nadnaslove i podnaslove. Jesu li tekstovi napisani kao u knjigama, od ruba do ruba stranice, ili u stupcima? Gdje su istaknute tvrdnje? Prate li tekst fotografije i ilustracije? Nalaziš li ispod slikovnih priloga objašnjenje onoga što je na slici (potpis pod slikom)?
Promotri sljedeće fotografije. Što je istaknuto?
Na naslovnici novina i časopisa nalazi se naziv (ime časopisa ili novina), mjesec i godina izdanja.
Novinski članak obuhvaća najčešće nekoliko različitih dijelova.
Promotri sljedeću fotografiju. Što je istaknuto?
Svaki novinski članak ispod ili iznad teksta ima navedenog autora.
Promotri sljedeću novinsku stranicu. Koje sastavnice grafičkog oblikovanja primjećuješ?
Naslov se najčešće nalazi iznad sadržaja članka. Najistaknutiji je redak koji sadrži glavnu informaciju te naznačuje o čemu je u članku riječ.
Neke su od karakteristika dobrih naslova kratkoća, jasnoća (ne izaziva nedoumice ili pogrešno shvaćanje), prepoznatljivost (jasno pokazuje da govori o toj temi), prirodnost (nazivi i izrazi česti su i karakteristični za jezik na kojem je članak napisan).
Promotri sljedeće fotografije. Koji je grafički element istaknut?
Nadnaslov se nalazi iznad glavnog naslova. Sadrži kratku informaciju koja se najčešće odnosi na tematsko područje koje se prikazuje u tekstu.
Nadnaslov sadrži jednu ili dvije rečenice. Piše se kombinacijom velikih i malih tiskanih slova. Često se koriste dvije boje radi naglašavanja prve riječi. Veličina nadnaslova je 2 do 3 puta manja od veličine glavnog naslova. Najčešće je poravnat na lijevoj strani ili u sredini stranice.
Podnaslov svojim sadržajem dopunjuje glavni naslov.
Često se zbog ograničenja broja riječi u naslovu ne mogu prikazati sve informacije bitne za tekst, pa se u podnaslovu prikazuje dodatno pojašnjenje sadržaja glavnog naslova. Za podnaslov se najčešće koriste slova pisana ukoso (kurziv, italic) manje veličine od nadnaslova. Uobičajeno je poravnanje ulijevo ili u sredinu.
Promotri sljedeću fotografiju. Koji je grafički element istaknut?
Uvod u tekst (lead) najčešće je prvi odlomak nekog članka. Često je istaknut podebljanim slovima i u njemu su sadržani odgovori na ključna pitanja.
Središnji tekst dolazi ispod naslova (podnaslova). To je glavni sadržaj podijeljen u odlomke različitih stupnjeva povezanosti i pripadnosti glavnomu sadržaju.
Tekst glavnog sadržaja odijeljen je u odlomke koji predstavljaju dijelove cjeline sadržaja i najčešće je poravnat obostrano ili ulijevo.
Promotri sljedeću fotografiju. Koji je grafički element istaknut?
Duži članci često su podijeljeni na više odlomaka, a ti odlomci posebno su naslovljeni. Taj grafički element zovemo međunaslov.
Ilustrativni materijali, poput fotografija, infografika ili grafova, nadopunjuju tekstualne informacije vizualnim doživljajem.
Promotri sljedeće fotografije. Koji je grafički element istaknut?
Svaka informativna slikovna predodžba treba nadopunjavati tekstualne informacije. Ispod svake fotografije ili slike stoji tzv. potpis pod slikom koji daje pojašnjenje prikaza.
Poslušaj sljedeće zvučne zapise i za svaki odredi kojem dijelu novinskoga teksta pripada.
Prvi zvučni zapis
Datulja iz doba Isusa.
Koji dio novinskog teksta prepoznaješ?
Datulja iz doba Isusa
Drugi zvučni zapis
Znanstvenici su uvjereni da mogu proizvesti ''moderne datulje'' iz koštice stare 2000 godina. Naime, posljednje istraživanje objavljeno prije dva dana u časopisu Sience Advances pokazuje kako je moguće uzgojiti palme datulja iz šest koštica iz razdoblja Rimskog Carstva.
Koji dio novinskog teksta prepoznaješ?
Znanstvenici su uvjereni da mogu proizvesti „moderne“ datulje iz koštice stare 2000 godina. Naime, posljednje istraživanje objavljeno prije dva dana u časopisu Sience Advances pokazuje kako je moguće uzgojiti palme datulja iz šest koštica iz razdoblja Rimskog Carstva.
Treći zvučni zapis
Botanika. Neočekivano otkriće izraelskih znanstvenika.
Koji dio novinskog članka prepoznaješ?
BOTANIKA Neočekivano otkriće izraelskih znanstvenika
Četvrti zvučni zapis
Niknulo sjeme staro više od 2000 godina.
Koji dio novinskog članka prepoznaješ?
Niknulo sjeme staro više od 2000 godina
Pogledaj sljedeći videozapis i saznat ćeš koji dijelovi knjige postoje.
U ovoj smo jedinici promatrali primjere grafičkoga oblikovanja stranice teksta. Najvažniji su dijelovi svake stranice nadnaslov, naslov, podnaslov i središnji tekst. Tekstovi se u novinama i časopisima nalaze u stupcima, a slikovni prilozi doprinose boljem razumijevanju sadržaja.