Tehnološki parkovi osnivaju se blizu visokoobrazovnih institucija i istraživačkih centara. To su mjesta koja privlače vrhunske stručnjake i mlade znanstvenike. Oni se žele povezati s poduzetnicima i pomoći im ojačati gospodarstvo primjenom novih, modernih tehnologija. Takvi se parkovi osnivaju i u Aziji, i to najviše na Dalekome istoku – u Japanu, ali i u Kini i Indiji. Jedan od najstarijih tehnoloških parkova u Kini izgrađen je u Xianggangu (Hong Kongu), koji je danas vodeće poslovno i financijsko središte Kine te jedna od najvećih svjetskih luka.
Hong Kong (Xianggang) je posebna upravna kineska regija, smještena istočno od ušća Biserne rijeke. Na jugu, istoku i zapadu graniči s Južnim kineskim morem. Sastoji se od otoka Hong Konga, koji je Kina izvorno ustupila Velikoj Britaniji 1842. godine, južnog dijela poluotoka Kowloona i Novih Teritorija. Područje Hong Konga proširilo se tijekom godina dobivajući zemljište na račun mora. Ukupna površina iznosi 1104 km2 pa s oko 7,5 milijuna stanovnika spada u najgušće naseljena područja na svijetu (6720 stan./km2).
Hong Kong se na početku razvio na temelju svoje izvrsne prirodne luke (njezino kinesko ime znači „Mirisna luka”) i unosne trgovine, osobito opijumom, šezdesetih godina počela se razvijati laka industrija čemu je znatno pridonijela jeftina radna snaga, a danas je to jedno od najvećih svjetskih trgovinskih i financijskih središta. Bez obzira na probleme prenapučenosti, ograničene prirodne resurse, društvene i političke nemire, Hong Kong ima važnu ulogu u trgovini i modernizaciji Kine. Do 1. srpnja 1997. god. bio je britanska kolonija, a iako je sada dio Kine, funkcionira kao samostalna država u svim pitanjima osim vanjskih odnosa i obrane (načelo „jedna zemlja, dva sustava”).
Hong Kong je zona slobodne trgovine (bivša slobodna luka), područje unutar kojega se roba može iskrcati, proizvoditi, preraditi i izvesti bez intervencije carinskih vlasti. Ne postoji carina na uvoz, osim nekih luksuznih predmeta kao što su parfemi, motorna vozila, alkoholna pića i duhan. Hongkonška politika slobodne trgovine učinila je područje jednim od najvećih svjetskih trgovačkih središta.
S obzirom na nedostatak prirodnih resursa, Hong Kong ovisi o uvoznim proizvodima, koji čine oko polovice ukupne količine vanjske trgovine, a ostatak se dijeli na izvoz i reeksport (ponovni izvoz čini najveći dio robe isporučene iz Hong Konga). Hong Kong je najveće svjetsko središte ponovnog izvoza, većinom za proizvode izrađene izvan njegova teritorija, posebno u kontinentalnoj Kini, i distribuirane preko Hong Konga. Glavni izvozni proizvodi su električni i elektronički uređaji, tekstil, odjeća, satovi, igračke, nakit, uredski strojevi i razni drugi proizvodi. Glavna izvozna odredišta su Kina, Sjedinjene Države i Japan.
Luka Hong Kong je dugo bila višemodalno čvorište za pretovar tereta i izvoza iz južne Kine te za pretovar azijskih tereta. Posljednji dio postaje sve važniji za luku u posljednjih nekoliko godina, pogotovo zato što je njegova uloga kao vrata za južnu Kinu smanjena zbog konkurencije drugih luka u južnoj Kini.
Sljedeći zadatak riješite s pomoću geografske karte.
Na karti su točkama označeni azijski tigrovi.
Imenima država su pridruženi brojevi koji se nalaze ispod karte.
Brojeve koji se nalaze ispod karte smjestite na točno mjesto na karti.
1. Japan, 2. Singapur, 3.Tajland, 4. Malezija, 5. Južna Koreja, 6.Tajvan
Popis povezanih videolekcija za čitače ekrana