Politika jednog djeteta, restriktivna populacijska politika koja se u Kini provodila od osamdesetih godina 20. st. do 2016. godine, nije utjecala samo na smanjenje broja rađanja, usporavanje rasta ukupnog broja stanovnika i početak procesa starenja stanovništva, nego je posredno utjecala i na spolnu strukturu te države.
Naime, politika ograničavanja rađanja na jedno dijete po paru, zajedno s društvenim vrijednostima koje ističu važnost rođenja muškog djeteta, prouzročila je vrlo uznemirujuće negativne posljedice na praksu pobačaja u toj državi. Pojam selektivnih pobačaja često se odnosi na prekide trudnoće kad se otkrije neželjen spol djeteta, a u mnogim kulturama na svijetu riječ je o ženskoj djeci. Ograničavanje rađanja na jedno dijete po paru prouzročilo je nagli rast selektivnih pobačaja ženske djece i znatno izmijenjene spolne strukture kineskog stanovništva, osobito u najmlađim dobnim skupinama.
Odnos broja rođene muške i ženske djece u Kini je osjetno različit u usporedbi s državama u, primjerice, Europi ili Sjevernoj i Južnoj Americi. Naime, iako se u svakoj populaciji rađa više muške djece, u Kini je ta razlika u korist djece muškog spola neprirodno velika. Zato je unutar demografske znanosti i svjetske javnosti osmišljen pojam missing female births, tj. rođenja ženske djece koja nedostaju. Taj pojam označava procijenjen ili stvaran broj ženske djece koji je, prema prirodnim zakonima, trebao biti rođen, ali zbog prakse selektivnih pobačaja nije pa možemo reći da nedostaje.
Prakse selektivnih pobačaja nisu problem samo u Kini nego i u nekoliko drugih država Južne, Jugoistočne i Istočne Azije. Naime, sličan društveni problem prisutan je i u državama poput Indije i Vijetnama. O razmjerima te pojave u pojedinim državama govore i procjene nekih demografa koji upozoravaju na to da je, primjerice, tijekom razdoblja primjene te restriktivne populacijske politike u Kini gotovo 23 milijuna žena prekinulo trudnoću jer su trebale roditi žensku djecu. Slično je stanje i u Indiji.
Sljedeći zadatak riješite s pomoću priložene karte. Razvrstajte pojmove/riječi prema uputi. Označite riječ i nakon toga označite odgovarajući stupac.
Ponuđene države smjestite u odgovarajući stupac s obzirom na vrijednosti očekivanog trajanja života
Sljedeći zadatak riješite s pomoću priloženih grafičkih priloga.
Prikazane dijagrame dobno-spolne strukture iz 2020. godine povežite s odgovarajućom državom čiju dobno-spolnu strukturu prikazuju tako da brojeve koji su pridruženi imenima država smjestite u točan kvadratić pored dijagrama.
1 - Čad
2 – Egipat
3 - Hrvatska
Ako želite saznati više o položaju žena i muškaraca u našem društvu, pogledajte publikaciju Žene i muškarci u Hrvatskoj 2022. godine koje izdaje Državni zavod za statistiku Republike Hrvatske u čijim se prostorijama nalazimo.
Popis povezanih videolekcija za čitače ekrana