Kemija – prirodna znanost koja proučava sastav, svojstva i promjene tvari
- izreći definiciju kemije kao prirodne znanosti
- objasniti upotrebu kemijskog posuđa i pribora
- izvoditi mjerenja temperature, volumena i mase
- primijeniti mjere sigurnosti pri rukovanju kemikalijama, posuđem i priborom
- razlikovati piktograme opasnosti i znakove upozorenja
- razlikovati fizikalne i kemijske promjene
- navesti i ispitati neka fizikalna, kemijska i biološka svojstva tvari
- definirati tijelo, tvar, elementarnu tvar, kemijski spoj, homogenu i heterogenu smjesu
- navesti i izvesti postupke odvajanja sastojaka smjese
- iskazati sastav smjese masenim i volumnim udjelima.
![Kemija je svuda oko nas](../../content/uploads/kemija-7/m01/GettyImages-517307854-min.jpg)
Kemija je svuda oko nas
Upoznat ćete se s planom i programom Kemije za 7. razred. Na interaktivni način naučit ćete koji su elementi i načini rada s digitalnim obrazovnim sadržajima. Uporabom interaktivnih alata i multimedije spoznat ćete važnost kemije za dobrobit današnjega doba, primjenu kemijskih znanja u svakodnevnom životu, razlikovat ćete prirodne znanosti, definirati pokus i analizirati povijesni razvoj kemije.
![Kemijski laboratorij i osnovni kemijski pribor i posuđe](../../content/uploads/kemija-7/m01/j02/GettyImages-536311075-min.jpg)
Kemijski laboratorij i osnovni kemijski pribor i posuđe
Upoznat ćete osnovno kemijsko posuđe i pribor te doznati kako se njime ispravno koristiti. Također ćete se upoznati s nekoliko informacijsko-komunikacijskih alata koji omogućuju jednostavno i intuitivno crtanje laboratorijske aparature.
![Osnovna pravila pri izvođenju pokusa i mjere opreza](../../content/uploads/kemija-7/m01/j03/GettyImages-489051911.jpg)
Osnovna pravila pri izvođenju pokusa i mjere opreza
Upoznat ćete se s temeljnim načelima eksperimentalnog rada i steći vještine planiranja i izvođenja jednostavnih pokusa kako biste što bolje uočili svojstva tvari i kemijske promjene na primjerima iz svakodnevnog života. Također ćete naučiti razlikovati piktograme opasnosti od znakova upozorenja i opasnosti. Naučit ćete i potrebne mjere opreza tijekom izvođenja pokusa i u slučaju požara u laboratoriju kao i opisati trokut gorenja te predložiti mjere sigurnosti tijekom rada sa zapaljivim tvarima.
![Tvar i fizikalna svojstva tvari](../../content/uploads/kemija-7/m01/j04/GettyImages-86207455-min.jpg)
Tvar i fizikalna svojstva tvari
Proučavanje kemije počinje izučavanjem tvari koje nas okružuju i kojima se svakodnevno koristimo. Na temelju pokusa naučit ćete kako navesti i opisati temeljna fizikalna svojstva uzoraka tvari. Saznat ćete kako eksperimentalnim, ali i računskim putem odrediti gustoću tvari, kako čestičnim crtežom prikazati agregacijsko stanje tvari te usporediti agregacijsko stanje tvari pri različitim temperaturama.
![Fizikalne i kemijske promjene tvari](../../content/uploads/kemija-7/m01/j05/F0153348-Chocolate_syrup_melting-SPL-min.jpg)
Fizikalne i kemijske promjene tvari
Prethodno stečena znanja o važnosti prepoznavanja piktograma opasnosti te primjeni osnovnih mjera zaštite u radu preduvjet su da samostalno izvodite pokuse i uvidite raznovrsnost promjena i procesa u prirodi na temelju kojih ćete razlikovati fizikalne od kemijskih promjena. Nakon ove jedinice moći ćete suditi o utjecaju fizikalnih i kemijskih promjena uzrokovanih ljudskim djelovanjem na okoliš, obrazložiti promjene agregacijskih stanja vode u prirodi te usporediti promjene agregacijskih stanja različitih tvari.
![Fiziološko djelovanje tvari](../../content/uploads/kemija-7/m01/j06/F0183461-Scientist_holding_pill_in_tweezers-SPL-min.jpg)
Fiziološko djelovanje tvari
Miniprojektom istražit ćete zašto su neke tvari važne za ljudski organizam, a kako mu neke tvari mogu štetiti. Objasnit ćete fiziološko djelovanje tvari te prosuditi važnost biokemije za svakodnevni život. U ostvarivanju projektnog zadatka pomoći će vam stručna literatura i stručne mrežne stranice.
![Vrste tvari – elementarne tvari i kemijski spojevi](../../content/uploads/kemija-7/m01/j07/C0116557-Carbon-SPL-min.jpg)
Vrste tvari – elementarne tvari i kemijski spojevi
Na temelju pokusa razvrstat ćete tvari na elementarne tvari i kemijske spojeve. U zadatcima različitih razina interakcije navest ćete primjere i svojstva nekih elementarnih tvari (metali i nemetali) i kemijskih spojeva (anorganskih i organskih). Naučit ćete navesti primjere dobivanja kemijskih spojeva spajanjem elementarnih tvari i primjere rastavljanja kemijskih spojeva na jednostavnije tvari, objasniti procese kemijske sinteze na primjeru fotosinteze, opisati kemijska svojstva tvari na primjerima kiselina, lužina i soli, definirati pojmove reagens i indikator te usporediti reaktivne i inertne tvari. Neke od složenijih koncepata moći ćete istražiti uporabom multimedije i rješavanjem problemskih zadataka.
![Smjese tvari i postupci odvajanja sastojaka heterogenih smjesa](../../content/uploads/kemija-7/m01/j08/F0025635-Mixed_seeds.-SPL-min.jpg)
Smjese tvari i postupci odvajanja sastojaka heterogenih smjesa
Kroz samostalno izvođenje pokusa i razgovor o rezultatima pokusa naučit ćete razlikovati čiste tvari od smjesa tvari, definirati što su heterogena i homogena smjesa te razvrstati smjese tvari. Primijenit ćete postupke odvajanja sastojaka iz heterogenih smjesa (magnetom, filtracija, sedimentacija, dekantacija, sublimacija).
![Postupci odvajanja sastojaka homogenih smjesa](../../content/uploads/kemija-7/m01/j09/GettyImages-108878407-min.jpg)
Postupci odvajanja sastojaka homogenih smjesa
Upoznavanje homogenih smjesa iz svakodnevnoga života te osnovnih načela nekih metoda razdvajanja homogenih smjesa na osnovi poznavanja fizikalnih i kemijskih svojstava sastojaka smjese pokazat će vam kemijska znanja koja možete primijeniti i u svakodnevnom životu. Ponovit ćete i provjeriti svoje znanje kroz različite tipove zadataka, kvizova, shematskih prikaza, infografika i prijedloga za samostalna istraživanja.
![Otopine i vrste otopina](../../content/uploads/kemija-7/m01/j10/GettyImages-157394241-min.jpg)
Otopine i vrste otopina
Nadogradit ćete svoje znanje o homogenim smjesama, definirati pojmove otopina, nezasićena, zasićena i prezasićena otopina, očitati podatke iz grafičkog ili tabličnog prikaza podataka o sastavu zasićene otopine, definirati pojmove otapanje i topljivost, dijagramom topljivosti prikazati ovisnost topljivosti tvari o temperaturi, izračunati najveću masu soli koju je moguće otopiti u određenoj količini vode pri danoj temperaturi na temelju podataka, predložiti postupak pripreme otopine zadanog sastava otapanjem čvrste tvari, opisati topljivost plinova te razvrstati otopine na kisele, bazične i neutralne. Ova znanja pomoći će vam da bolje razumijete procese u živom svijetu.
![Maseni i volumni udjeli sastojaka smjese](../../content/uploads/kemija-7/m01/j11/GettyImages-174621187-min.jpg)
Maseni i volumni udjeli sastojaka smjese
Na primjeru pripreme otopine naučit ćete izračunati maseni udio pojedinoga sastojka u smjesi, a na temelju homogenih plinskih smjesa naučit ćete računati volumni udio. Zatim ćete iskazati kvantitativni sastav smjese tvari, izraditi odgovarajući grafički prikaz udjela sastojaka u smjesi na temelju podataka o sastavu smjese te samostalno pripraviti otopinu na temelju zadanoga masenog ili volumnog udjela sastojaka u smjesi. Također ćete ponoviti i provjeriti svoje znanje kroz različite tipove zadataka, kvizova i grafičkih prikaza.
![Ponavljanje i usustavljivanje gradiva o tvarima, smjesama i otopinama](../../content/uploads/kemija-7/m01/j12/GettyImages-490636019-min.jpg)
Ponavljanje i usustavljivanje gradiva o tvarima, smjesama i otopinama
U zadatcima različitih razina interakcije moći ćete primijeniti stečena znanja, konceptualno povezati te ostvariti strateško i znanstveno razmišljanje. O složenijim konceptima moći ćete učiti uporabom multimedije i rješavanjem problemskih zadataka. Dobit ćete priliku: raspravljati o utjecaju kemije na svakodnevni život čovjeka, primijeniti znanje o tvarima u rješavanju računskih i eksperimentalnih problema, razviti sposobnosti izražavanja, povezivanja i zaključivanja, ali i vještine eksperimentiranja.