Naziv genitiv dolazi od latinske riječi genitus što znači rođen. To je i jedno od značenja genitiva - podrijetlo (od koga je rođen, odakle potječe). Primjerice, Otac obitelji Genitiv sin je uglednoga profesora. (Potječe od uglednoga profesora.)
Jeste li znali?
Znaš li koji su poznati hrvatski izumi i izumitelji? Evo samo nekih bez kojih naša civilizacija ne bi bila toliko napredna.
Jeste li znali?
Vokativ se ne koristi u mnogim suvremenim jezicima. Sačuvali su ga slavenski jezici, kao i grčki i rumunjski jezik. I u mnogim mjesnim govorima sve se češće umjesto vokativa upotrebljava nominativ - osobito u vlastitim imenima. U hrvatskome standardnom jeziku u pravilu se ne sklanjaju prezimena ženskih osoba, a muška se prezimena sklanjaju:
Jeste li znali?
Slikarstvo je jedna od devet vrsta umjetnosti. Prema tradicionalnoj podjeli u umjetnost su se ubrajali glazba, književnost, gluma, slikarstvo, kiparstvo, ples i arhitektura. Suvremene umjetničke vrste su film i strip.
Jeste li znali?
Naziv jotacija dolazi od grčkoga imena za glas j – jota. To je deveto slovo grčkog alfabeta i ima brojčanu vrijednost 10. Budući da je najjednostavnije i najmanje slovo alfabeta, u prenesenom značenju jota označava nešto vrlo malo, sitnicu.
Jeste li znali?
Svakako posjeti stranicu Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje - Bolje je hrvatski. Na toj ćeš stranici pronaći hrvatske zamjene za neodgovarajuće riječi stranoga podrijetla u hrvatskome jeziku.
Jeste li znali?
Nagrada Dr. Ivo Šreter dodjeljuje se od 1993. g. na poticaj akademika Stjepana Babića. Cilj je ove nagrade promicanje hrvatskoga jezika i stvaranje hrvatskih riječi umjesto suvišnoga posuđivanja iz stranih jezika. Nagrada se dodjeljuje sredinom ožujka kada se obilježavaju Dani hrvatskoga jezika. Natječaj je otvoren do 22. prosinca svake godine (datum rođenja dr. Ive Šretera). Neke od nagrađenih riječi na dosadašnjim natječajima: