U prijašnjim cjelinama naučili smo što je tehničko crtanje, kotiranje i plašt. Primjenom naučenog pokušaj riješiti sljedeće zadatke.
U narednim zadacima napravit ćeš nekoliko maketa od papira.
Za izradu tehničkih tvorevina preporučuje se tvrđi papir ili karton kako bi završna maketa bila što čvršća.
Izrada igraće kocke
U ovoj vježbi potrebno je napraviti igraću kocku, tj. kocku s brojevima za igru "Čovječe, ne ljuti se!"
Budući da je kockicu potrebno bacati, najbolje je uzeti papir visoke tvrdoće (hamer) ili karton.
Na slici je tehnički crtež za igraću kockicu, a tvoj je zadatak isti tehnički crtež nacrtati na karton ili hamer. Nakon što nacrtaš tehnički crtež plašta kocke, potrebno ga je izrezati. Reže se po punim crtama. Nakon rezanja plašta, slijedi savijanje te stavljanje lijepila na nastavake za lijepljenje i u konačnici sastavljanje kocke. Prije savijanja i lijepljenja sjeti se upisati brojeve.
Maketa Rubikove kocke
Rubikova kocka sastoji se od manjih kockica koje tvore jednu veliku kocku. U vašoj maketi kocka bi bila nepomična, što znači da je potrebno sastaviti kockice tako da odgovaraju izgledu Rubikove kocke.
Pazi da nakon savijanja i lijepljenja obojeni kvadratići budu s vanjske strane.
Erno Rubik profesor je arhitekture koji voli i stvara razne matematičke mozgalice, a jedna od najpoznatijih je Rubikova kocka.
Maketa "leteći tanjur"
Za ovu vježbu nije važno vjerujemo li u izvanzemaljce.
Većina umjetno napravljenih predmeta može se rastaviti u jednostavne geometrijske oblike, pa to možemo napraviti i s našom izvanzemaljskom letjelicom, poznatim "letećim tanjurom".
Za ovu vježbu potrebno je napraviti pet tetraedara. Tetraedar je tijelo s četirima plohama. U našoj vježbi izrađujemo pet pravilnih tetraedara (što znači da su rubovi svih ploha jednakostranični trokuti).
Iz priloženog dokumenta potrebno je izrezati plašteve tetraedara. Režite po punim crtama, a savijajte po isprekidanim. Kada sastavite svih pet tetraedara, potrebno je zalijepiti ih zajedno, onako kako je prikazano animacijom. Kada su spojeni, tvore tijelo oblika sličnog "letećem tanjuru".
Plešući papir
Prilikom slaganja tijela od papira često mislimo da to moraju biti makete (nepomične tvorevine). No, kada se papir pravilno složi i spoji ljepljivom trakom umjesto ljepilom, dobijemo vrlo dinamičnu tehničku tvorevinu.
Pravokutnike iz priloženog dokumenta potrebno je izrezati po punim crtama. Kada ih izrežemo, presavijamo ih po isprekidanim crtama. Dalje, potrebno je samo pratiti upute koje su u priloženom dokumentu i kada je sve spojeno – potrebno je samo zaigrati se papirom.
Origami
Origami je japansko umijeće savijanja papira. Naziv dolazi od dviju japanskih riječi ori (saviti) i kami (papir). Dakle, nema rezanja, nema lijepljenja, samo savijanje papira sve dok sam papir ne poprimi željeni oblik.
Danas postoje knjige s raznim oblicima, stotinama različitih mogućnosti i načina savijanja, pa ako ti se svidi ovo japansko umijeće, potraži na internetu dodatne oblike.
Za vas početnike, u priloženim dokumentima odabrali smo tri jednostavnija oblika.
Postani dizajner vlastitih uradaka
Ako tijekom rješavanja ovih zadataka dobiješ ideju za neku svoju tehničku tvorevinu od papira, pokušaj samostalno dizajnirati plašt i ne zaboravi ucrtati nastavke za lijepljenje.
Za početak probaj s poznatim tijelima poput kvadra, piramide i valjka.
Nakon toga izreži plašt s nastavcima i zalijepi ga.
Tehničko crtanje je važan dio čak i modernog svijeta, jer svaka cesta, svaki neboder, svaka tvorevina prije svoje izgradnje mora imati tehnički crtež, tj. tehničku dokumentaciju.
Poslovi poput arhitekta, dizajnera i građevinara moraju poznavati tehničko crtanje kako bi mogli kvalitetno odraditi svoj posao.