Upoznali smo prometnu signalizaciju i njezinu ulogu u sigurnom kretanju svih sudionika u prometu. Promisli o prometnoj situaciji koju si doživio, a u kojoj je tvoja sigurnost bila ugrožena. Podijeli svoja iskustva s drugim učenicima.
Prometna pravila i zakonski propisi osiguravaju neometano i sigurno odvijanje prometa. Mnogi ljudi u prometu bi stradali da ne postoje pravila i propisi.
Na raskrižju prometom ponekad upravlja službena osoba. U tom slučaju svi sudionici u prometu moraju: pratiti njezine kretnje, postupati ovisno o položaju njezina tijela i ruku te u skladu sa zvučnom signalizacijom (fućkaljka – zviždaljka). Semafori i prometni znakovi u tom trenutku nisu u funkciji te službena osoba određuje prometna pravila na raskrižju.
Na raskrižjima u mjestima na kojima nema prometnih znakova vrijede pravila:
1. Policija, vatrogasci i hitna pomoć (vozila s prednošću prolaza) kada imaju uključenu svjetlosnu i zvučnu signalizaciju smiju prvi proći raskrižjem. Ostala vozila se u tom trenutku zaustavljaju kako bi ih propustila.
2. Vozila na tračnicama imaju prednost pred svim vozilima osim vozila s prednošću prolaza.
3. Prije ulaska u raskrižje važno je provjeriti stanje u raskrižju i propustiti vozila koja dolaze s desne strane (pravilo desne strane).
4. Vozila koja zadržavaju smjer kretanja uvijek imaju prednost ukoliko im ne nailaze vozila s desne strane.
5. Prije skretanja ulijevo obavezno propustiti vozila koja dolaze ususret iz suprotnog smjera i zadržavaju smjer kretanja ili skreću desno (pravilo kraćega puta).
Promet na raskrižju gdje je cesta s prednošću prolaska uvijek je reguliran prometnim znakovima vidljivim svim vozačima postavljenim ispred raskrižja.
Prometna pravila regulirana na raskrižju sa svjetlosnom signalizacijom omogućuju sigurno i neometano kretanje svih sudionika u prometu (vozača, putnika i pješaka).
Uz svjetlosnu signalizaciju usporedno se upotrebljava i zvučna signalizacija koja pomaže slabovidnim osobama.
Ukoliko je semafor u kvaru ili je isključen, na njemu neprestano treperi žuto svjetlo. U takvoj situaciji vozači povećavaju oprez prilikom prolaska raskrižja. Obavezno moraju poštivati prometne znakove smještene ispred raskrižja.
Prometnice koje sijeku željezničku prugu sadržavaju prometne znakove opasnosti (Andrijin križ), svjetlosnu (treptajuće crveno svjetlo) i zvučnu (zvono) signalizaciju te pokretnu prepreku (branik – rampu). Time je omogućen siguran i nesmetan prolazak vozila, bicikala i pješaka u trenutcima kada vlak ne prolazi.
Promotri interakciju i povoljno riješi prometne situacije.
Semafor za pješake koji gledaju u sadržaj na mobilnom telefonu ima upozoravajuću ulogu. Kad se uključi crveno svjetlo na pješačkom prijelazu, svjetlost se reflektira u smjeru nogostupa i projicira na ekrane mobitela u koje pješaci gledaju. Ekrani na mobitelima poprime crvenu boju zbog čega pješaci podignu glavu i zaustave se. Zahvaljujući horizontalnoj signalizaciji koju projicira semafor, crveno svjetlo projicira se i na pješačkom nogostupu pa ga pješaci mogu uočiti perifernim vidom.
Prometna signalizacija je važna za sigurno kretanje svih sudionika u prometu.
Bez obzira jeste li odrasli vozači, pješak ili biciklist važno je prepoznati ulogu prometne signalizacije u sigurnosti svih sudionika u prometu te ju poštivati.