Pokus 1. Dobivanje etena
- plinski plamenik
- šibice
- krpa
- metalni stalak
- hvataljka (klema)
- 2 mufe
- staklokeramička pločica
- nosač staklokeramičke pločice
- tikvica (okrugla s ravnim dnom ili Erlenmeyerova)
- gumeni čep s rupom i provedenom koljenasto savinutom staklenom cijevi (čep treba odgovarati tikvici)
- plastična ili gumena cijev duljine oko 10 cm
- ravna staklena cijev duljine oko 15 cm
- epruveta
- visoka čaša
- 1 žlica pijeska
- 4 mL etanola (98 %)
- 10 mL sumporne kiseline (konc.)
- vodena otopina kalijeva permanaganata.
- Zapaljivost
- Nagrizajuće za kožu
- Nosite zaštitne rukavice
- Nosite zaštitne naočale
Tijek postupka
Na početku treba složiti aparaturu. Na metalni stalak hvataljkama pričvrstite nosač staklokeramičke pločice tako da ispod može stati plamenik. Postavite pločicu i iznad nje drugom hvataljkom pričvrstite tikvicu. U tikvicu stavite pijesak, etanol i sumpornu kiselinu. Začepite tikvicu čepom kroz koji prolazi staklena cijev. Cijev iz čepa plastičnom cijevi spojite s ravnom staklenom cijevi.
U epruveti pripremite razrijeđenu vodenu otopinu kalijeva permanganata s nekoliko kapi sumporne kiseline. Epruvetu s otopinom postavite u visoku čašu.
Počnite zagrijavati sadržaj tikvice blagim plamenom, a kasnije plamenom srednje jačine. Nakon dvadesetak sekunda ravnu staklenu cijev uronite u epruvetu s vodenom otopinom kalijeva permanganata. Primijetit će se stvaranje mjehurića plina etena. Nakon što vodena otopina kalijeva permanganata postane bezbojna, izvadite staklenu cijev iz otopine i tek tada ugasite plamenik. Ostavite aparaturu da se ohladi.
Zaključak
Sumporna je kiselina dehidratacijsko sredstvo i oduzima vodu molekulama etanola pri povišenoj temperaturi. Stvara se eten. Pijesak ima ulogu katalizatora i usmjerava reakciju u željenom smjeru. Kad bismo izvodili ovu reakciju bez pijeska, glavni bi produkt bio eter.
Vodena otopina kalijeva permanganata postane bezbojna i ta promjena dokazuje nezasićenost etena.