Inercijalnu silu koju primjećuju promatrači u sustavu koji se giba po kružnoj putanji, a koja je posljedica takva gibanja sustava, nazivamo centrifugalna sila.
Akceleracija koju ima tijelo koje se giba jednoliko po kružnici posljedica je djelovanja centripetalne sile i ima njezin smjer i orijentaciju te ju nazivamo centripetalna akceleracija. Označavamo je s .
Općenito, sila koja uzrokuje kružno gibanje tijela naziva se centripetalna sila i usmjerena je uvijek prema središtu zakrivljenosti putanje tijela. Označavamo je s .
Elastični sudar je sudar dvaju tijela nakon kojeg se tijela gibaju odvojeno.
Recipročna vrijednost perioda vrtnje odgovara broju okretaja u sekundi, koji nazivamo frekvencija i označavamo s
.
Horizontalni hitac gibanje je tijela izbačenog horizontalno brzinom uz djelovanje sile teže.
Impuls sile je vektorska veličina prema iznosu jednaka umnošku sile i vremenskog intervala u kojem je sila djelovala, a prema smjeru i orijentaciji jednaka sili.
Zbog akceleracije neinercijskog sustava tijela u njemu „osjećat” će djelovanje inercijske sile. Ona će tijelu mase m koje se nalazi u sustavu koji ubrzava akceleracijom
dati akceleraciju
jednakog iznosa, ali suprotne orijentacije od akceleracije sustava.
Ako se referentni sustav u kojem promatramo neki događaj giba jednoliko ili miruje, nazivamo ga inercijski sustav.
Količina gibanja nekog tijela je vektorska veličina, prema iznosu jednaka umnošku mase i iznosa brzine tijela, a prema smjeru i orijentaciji jednaka smjeru i orijentaciji brzine.
Kosi hitac gibanje je tijela bačenog nekom početnom brzinom pod određenim kutom u odnosu prema površini Zemlje, uz djelovanje sile teže.
Kada se tijelo giba kružnom putanjom, u vremenskom intervalu , spojnica tijela i središta zakrivljenosti putanje pomakne se za kut . Kutna brzina jednaka je količniku kuta i vremenskog intervala .
Neelastičan sudar je sudar dvaju tijela nakon kojeg se tijela gibaju zajedno.
Ako se brzina referentnog sustava u kojem promatramo neki događaj mijenja prema iznosu ili smjeru, tada ga nazivamo neinercijski sustav.
Brzinu kojom se tijelo giba kružnom putanjom nazivamo obodna (linearna, tangencijalna) brzina.
Vremenski interval u kojem tijelo koje rotira napravi puni krug nazivamo period vrtnje.
Prvi Newtonov zakon ili zakon tromosti kaže da tijelo u mirovanju ostaje u mirovanju, a tijelo koje se giba jednoliko po pravcu zadržava to stanje gibanja sve dok na njega ne počne djelovati rezultantna sila različita od nule.
Sila je vektorska fizička veličina kojom opisujemo međudjelovanje tijela.
Sila trenja je sila koja opisuje otpor relativnom gibanju dvaju tijela u dodiru.
Jednoliko ubrzano gibanje tijela ispuštenog bez početne brzine blizu Zemljine površine nazivamo slobodan pad.
Ako tijelo A djeluje silom na tijelo B, tada i tijelo B djeluje iznosom jednakom, ali suprotno orijentiranom silom na tijelo A.
Vertikalni hitac gibanje je tijela bačenog nekom početnom brzinom vertikalno uvis ili prema dolje, a pod utjecajem Zemljine sile teže.
U zatvorenom je sustavu ukupna količina gibanja svih tijela stalna.