Ako dvije obrnuto proporcionalne veličine označimo s
i
, tada vrijedi
, pri čemu je
koeficijent obrnute proporcionalnosti tih veličina.
Umnožak dviju obrnuto proporcionalnih veličina jest stalan i taj umnožak nazivamo koeficijent obrnute proporcionalnosti.
Vrijednost omjera dviju proporcionalnih veličina stalna je i naziva se koeficijent proporcionalnosti.
Za dvije veličine kažemo da su obrnuto proporcionalne ako vrijedi: Koliko se puta poveća jedna veličina toliko će se puta smanjiti druga veličina, odnosno koliko se puta smanji jedna veličina toliko će se puta povećati druga veličina.
Kvocijent dviju mjera ili veličina
i
nazivamo omjer tih veličina. Omjer veličina
i
pišemo u obliku
.
Izraz
čitamo
naprema
.
Omjer pojednostavnjujemo tako da ga svodimo na omjer dvaju relativno prostih brojeva.
Grafički prikaz proporcionalnih veličina jest pravac kroz ishodište. U problemima svakodnevnog života, u kojima se koristimo samo pozitivnim veličinama, grafički prikaz proporcionalnih veličina jest polupravac čija je početna točka u ishodištu.
Produženi omjer jest omjer koji ima više od dvaju članova.
Jednakost dvaju omjera nazivamo proporcija ili razmjer.
Za dvije veličine kažemo da su proporcionalne ako vrijedi: Koliko se puta poveća jedna veličina toliko će se puta povećati i druga veličina, odnosno koliko se puta smanji jedna veličina toliko će se puta smanjiti i druga veličina.
U omjeru
broj
je prvi član omjera, broj
je drugi član omjera, a broj
je vrijednost omjera.
Koeficijent proporcionalnosti jest broj koji govori o vezi između dviju veličina. Primjerice, zanima nas koliko ćemo kuna platiti kilogram voća, koliko metara u sekundi može prehodati pješak ili koliko kilometara na sat može prijeći automobil. Koeficijent proporcionalnosti govori o omjeru neke količine jedne veličine na jediničnu količinu druge veličine.