Uparite svaku od fotografija s odgovarajućim preslikavanjem:
U doba digitalne ere, živjela je talentirana mlada spisateljica po imenu Emi. Sanjala je kako će jednog dana postati poznata i bogata poput J. K. Rowling. Njezine su priče bile originalne i kreativne, međutim, kao i svaki mladi autor, nije imala dovoljno samopouzdanja da ih podijeli s drugima.
Jednoga dana Emi je otkrila popularnu internetsku stranicu na kojoj je bilo moguće objaviti vlastite priče. Bila je oduševljena mogućnošću čitanja i objavljivanja zanimljivih i uspješnih tekstova. No, umjesto da se inspirira i razvija vlastiti stil, Emi je odlučila da će „posuditi" nekoliko rečenica prvo iz jednog, pa iz drugog, pa iz trećeg teksta. Bila je oduševljena konačnim rezultatom. Nadajući se da će dobiti pohvale i priznanje, Emi je postala svoj rad pod vlastitim imenom, uključujući i te „posuđene" dijelove.
Nakon objave na stranici, priča je postala iznimno popularna. Emi je bila presretna, ali osjećaj krivnje nije nestao. Naravno da je jedan od čitatelja primijetio sličnost između Eminog rada i drugih priča. Napisao je recenziju na Emin tekst i ukazao na sličnosti. Uskoro je cijela internetska zajednica saznala za slučaj plagiranja.
Emin ugled bio je narušen, proglašena je kradljivicom. Shvativši posljedice svojih postupaka, Emi se javno ispričala zbog plagiranja i time preuzela odgovornost. Shvatila je da priznanje i uspjeh dolaze samo vlastitim radom, trudom i autentičnošću. Nije odustala od pisanja, shvatila je da treba razvijati vlastiti i jedinstveni stil pisanja.
TEKST 1
Sa sigurnošću je sve općeprihvaćen stav, kako navodi i prof. dr. sc. Dubravka Zima, „Mažuranićkine Priče iz davnine kritičarskom su, književno-povjesničarskom i književno-znanstvenom aklamacijom proglašene najboljom zbirkom umjetničkih bajki u hrvatskoj književnosti.” (Zima:2011:219)
TEKST 2
Sa sigurnošću možemo utvrditi da su upravo bajke I. B. Mažuranić, a kako spominje i dr.sc. Dubravka Zima, najbolji umjetnički bajkoviti ostvaraji u hrvatskoj književnosti. (Zima:2011:219)
Definiranje pojmova.
Književno, znanstveno ili drugo djelo nastalo prepisivanjem u bitnim i prepoznatljivim dijelovima, prisvajanje tuđega rada. | parafraziranje |
Prepričavanje ili opisivanje neke misli, riječi ili teksta drugim riječima. | fusnota |
Bilješka obilježena zvjezdicom ili brojkom, otisnuta sitnim slovima pri dnu stranice, objašnjava ili dodaje nešto uz glavni tekst. | plagijat |
Doslovno navođenje riječi, rečenice ili ulomak i piše se u navodnicima. | citat |
Postoji šest različitih vrsta licenci, navedenih po veličini, one koje najviše dopuštaju prema onima s manjom razinom dopuštenja:
CC BY uključuje sljedeće elemente:
BY – Mora se uvažiti autor
CC BY-SA uključuje sljedeće elemente:
BY -Mora se uvažiti autor
SA - Prilagodbe se moraju dijeliti pod istim uvjetima
Uključuje sljedeće elemente:
BY - Mora se uvažiti autor
NC - Dopuštene su samo nekomercijalne upotrebe
CC BY-NC-SA uključuje sljedeće elemente:
BY - Mora se uvažiti autor
NC - Dopuštene su samo nekomercijalne upotrebe
SA - Prilagodbe se moraju dijeliti pod istim uvjetima
CC BY-ND uključuje sljedeće elemente:
BY – Mora se uvažiti autor
ND - Nisu dopuštene prilagodbe
CC BY-NC-ND uključuje sljedeće elemente:
BY - Mora se uvažiti autor
NC - Dopuštene su samo nekomercijalne upotrebe
ND - Nisu dopuštene prilagodbe
Javne domene Creative Commons
CC0 (zvani CC Zero) alat je za javnu posvetu koji autorima omogućuje da se odreknu svojih autorskih prava i stave svoja djela u svjetsku javnu domenu. CC0 omogućuje korisnicima da distribuiraju, remiksiraju, prilagođavaju i nadograđuju materijal u bilo kojem mediju ili formatu, bez uvjeta.
Popis povezanih videolekcija za čitače ekrana