x
Učitavanje

1. Sastavni dijelovi računala

Daniel Rakijašić, Karmen Toić Dlačić, Goran Boneta
Što ću naučiti?
Europska unija - Zajedno do fondova EU
Sljedeći modul

Jeste li znali?

Izraz benchmark dolazi iz graditeljstva, a sastavljenica je riječi bench (engl. 'klupa') i mark (engl. 'oznaka'). Izvorno predstavlja znak koji se postavlja pri mjerenju visine građevnih elemenata, a sve se češće koristi u prenesenom značenju te tako predstavlja mjerilo usporedbe, polazište ili kriterij vrednovanja.

Jeste li znali?

Mjerne jedinice za snagu procesora su MIPS (engl. Milions of Instructions Per Second) i FLOPS (engl. FLoating point Operations Per Second). Zanimljivo je pratiti cijenu jednog GFLOPS-a (gigaflopsa) računalne snage kroz povijest. To je prikazano na poveznici.

Jeste li znali?

U Hrvatskoj se koristi QWERTZ tipkovnica koja je dobila naziv po prvih šest tipki koje se nalaze u gornjem redu slovnog dijela tipkovnice. Prve su tipkovnice imale raspored QWERTY, no u srednjoj Europi slovo Y zamijenjeno je sa Z jer se češće koristi u srednjoeuropskim jezicima. Rješavajući križaljku u nastavku, uvježbajte korištenje tipkovnice.

Jeste li znali?

Danas se uzima da jedan bajt ima 8 bitova, iako se u početcima informatike uzimao različiti broj bitova za označavanje jednog bajta. Ustalio se standard prema kojem je moguće s 8 bitova zapisati sve znakove engleske abecede i imati takozvani bit pariteta za provjeru ispravnog prijenosa podataka kod teleprintera i sličnih danas zastarjelih uređaja.

Jeste li znali?

Sigurno si zamijetio/la da je engleska riječ za plavo (engl. blue) u izrazu Blu-ray disca pogrešno zapisana. Što misliš zašto? Istraži na internetu!

Jeste li znali?

Postoje brojne morežne stranice koje savjetuju kako kupiti računalo. Na primjer na poveznici možete na interaktivan način izabrati računalo prema potrebama i financijskim mogućnostima.

Jeste li znali?

Kao što smo napomenuli u jedinici 1.2 kada smo pisali o starim komponentama i njihovom zbrinjavanju, pripazite da prilikom kupnje novog računala staro propisno zbrinete. Na poveznici se možete detaljno informirati o EE (električnom i elektroničkom) otpadu.

Povratak na vrh