x
Učitavanje

2.4 Simulacija i objašnjenje sažimanja mapa i datoteka

Što ću naučiti?
Europska unija - Zajedno do fondova EU
Prethodna jedinica
Sadržaj jedinice icon sadržaj jedinice

Na početku...

Učenici su iz Latinskog jezika dobili istraživački zadatak na računalu. Nastavnica ih je zamolila da joj datoteke koje su rezultat istraživačkog rada pošalju e-mailom.

Ana ima dvadesetak datoteka raspoređenih u nekoliko mapa i podmapa koje treba poslati. Na njenu veliku žalost, shvatila je da se stablo mapa ne može poslati kao privitak u e-mail poruci. Upitala je nastavnika informatike za pomoć, a on joj je predložio da sve mape i datoteke sažme u jednu komprimiranu datoteku koju će poslati nastavnici latinskog jezika. Ana je na satu informatike već čula za izraz sažimanje, ali je svejedno zamolila nastavnika informatike za upute.

Ana šalje e-mail
Smeđokosa djevojka Ana sa svog prijenosnog računala šalje e-mail s komprimiranom datotekom u privitku. Znamo da je datoteka komprimirana po tome što ima patentni zatvarač preko ikone mape.

Sažimanje mapa i datoteka

Sažimanje

Sažimanje (komprimiranje) postupak je koji uz primjenu različitih algoritama smanjuje prostor potreban za pohranu podataka.

Komprimirane datoteke zauzimaju manje memorijskog prostora nego mape ili datoteke koje smo saželi. Također, koliko god mapa ili datoteka saželi, uvijek je produkt samo jedna komprimirana datoteka. Stoga je komprimiranje ili sažimanje praktično za izrađivanje sigurnosnih kopija podataka ili za slanje podataka putem interneta.

Za sažimanje datoteka i mapa uobičajeno se koristi .zip format. Podržan je u svim operacijskim sustavima i ne treba instalirati poseban program kako bi se pregledala ili raspakirala takva komprimirana datoteka. Osim formata .zip često se koristi i .rar format, za koji je potrebna posebna aplikacija. Linux korisnici koriste još i .tar, .gzip te neke druge formate.

Ekstenzija .zip nastala je od engleske riječe zipper, koja znači zatvarač (patent), a .zip datoteku prepoznajemo po ikoni mape s patentnim zatvaračem.

Ikona .zip datoteke u operacijskom sustavu Windows 10
Izgled ikone .zip datoteke u operacijskom sustavu Windows 10 - žuta mapa preko koje ide vertikalno postavljeni patentni zatvarač.

Postupak sažimanja datoteka sličan je u svim operacijskim sustavima.

Sažimanje (komprimiranje) datoteke ili mape u Windowsima:

  1. Potražite datoteku ili mapu koje želite komprimirati.
  2. Odabranu datoteku ili mapu pritisnite i držite (ili na njih kliknite desnom tipkom miša), odaberite ili pokažite na Pošalji, a potom odaberite Komprimirana (zipana) mapa.
  3. Na istom će se mjestu stvoriti nova komprimirana mapa. Da biste je preimenovali, mapu pritisnite i držite (ili na nju kliknite desnom tipkom miša), zatim odaberite Preimenuj, a potom upišite novi naziv.

Sažimanje (komprimiranje) datoteke ili mape u Mac OS-u:

  1. Komprimiranje datoteke ili mape: Pritisnite Control i kliknite na nju ili je dodirnite dvama prstima, a zatim odaberite Komprimiraj u izborniku prečaca.
  2. Ako komprimirate samo jednu stavku, komprimirana datoteka nosi naziv originalne stavke s ekstenzijom .zip. Ako komprimirate više stavaka istovremeno, komprimirana datoteka zove se Arhiva.zip.

Usporedimo svojstva mape i komprimirane datoteke iz video primjera. Može se primijetiti razlika u veličini, ali i činjenica da je komprimirana mapa postala datoteka.

Prikaz svojstava mape i komprimirane mape
Paralelni prikazi svojstava mape i komprimirane mape.

Što misliš, gube li se podaci prilikom sažimanja mapa i datoteka u .zip datoteku?

null
null

Sažimanje bez gubitaka

Pri sažimanju .zip datoteke koristi se algoritam za sažimanje bez gubitaka, što znači da se pri sažimanju umanjuje veličina za pohranu a da se pritom ne mijenja izvorna datoteka, odnosno ne gube se podaci.

Da je tomu tako dokazuje nam postupak dekomprimiranja (izdvajanja), pri čemu originalni podaci izgledaju isto kao i prije komprimiranja.

Raspakiravanje (izdvajanje) datoteka ili mapa iz komprimirane mape:

  1. Pronađite komprimiranu mapu iz koje želite izdvojiti datoteke ili mape.
  2. Učinite nešto od sljedećeg:
    • Da biste izdvojili jednu datoteku ili mapu, otvorite komprimiranu datoteku, a zatim povucite mapu ili datoteku iz komprimirane mape na novo mjesto.
    • Da biste izdvojili sav sadržaj komprimirane mape, pritisnite i držite mapu (ili kliknite desnom tipkom na nju), odaberite Izdvoji sve, a zatim slijedite upute.

Radimo li u oblaku i želimo li preuzeti veći broj datoteka, neka sučelja za rad u oblaku automatski će nam sažeti datoteke u jednu komprimiranu radi lakšeg preuzimanja.

Slično je i s e-mail porukama s većim brojem datoteka u privitku. Želimo li ih preuzeti, možemo to napraviti tako da preuzimamo jednu po jednu ili ih možemo preuzeti odjednom u komprimiranoj datoteci.

Sažimanje multimedije

Sažimanje s gubitkom

Pri sažimanju mapa i datoteka koristi se algoritam za sažimanje bez gubitaka podataka. Osim takvih algoritama, postoje i algoritmi za sažimanje s gubitkom podataka, koji se najčešće koriste za sažimanje multimedije.

Sažimanje zvuka

Datoteke koje sadrže zvuk, a nisu sažete, najčešće su pohranjene u formatu .wav (waveform audio file format), a na Apple računalima često se koristi i format .aiff (audio interchange file format).

Najpoznatiji format za sažimanje zvučnih datoteka bez gubitaka jest .flac (free lossless audio codec) koji sažima prostor za pohranu datoteke za bar pedeset posto, a dekomprimiranjem se može vratiti u prvobitno stanje.

Najpoznatiji format za sažimanje zvučnih datoteka s gubicima jest .mp3 (MPEG-2 audio layer III) čiji algoritam za sažimanje uklanja zvukove koje ljudsko uho ne čuje ili ih slabije čuje. Datoteka koja je jednom sažeta u .mp3 format više se ne može vratiti u prvobitno stanje.

Zadatak 1.

Preuzmi besplatni program za obradu zvuka Audacity te snimi jednu rečenicu o svojoj omiljenoj glazbenoj skupini. Izvezi snimljeno u formate .wav i .mp3 te usporedi kvalitetu zvuka i prostor koji pojedina datoteka zauzima u memoriji.

Sažimanje slike

Najčešći formati za pohranu slike jesu .png (Portable Network Graphics) i .jpg (ponekad i .jpeg - Joint Photographic Experts Group). Format .png koristi sažimanje bez gubitaka, dok .jpg koristi sažimanje s gubicima.

Algoritam za komprimiranje s gubicima koristi sličnosti susjednih piksela na slici te ih objedinjuje i time smanjuje sadržaj potreban za pohranu.

Zadatak 2.

Na računalu s operativnim sustavom Windows pokreni Bojenje (Paint) te nacrtaj omiljeni cvijet. Spremi sliku u formatima koji su ponuđeni te usporedi kvalitetu slike i veličinu datoteke.

Kutak za znatiželjne

Postoji mnogo aplikacija za sažimanje i promjenu veličine slike za pametne telefone. Preuzmi Lit photo ili neku njoj sličnu aplikaciju, fotografiraj motiv po želji te isprobaj mogućnosti koje nudi!

Sažimanje videozapisa

Videozapisi često zauzimaju vrlo velik prostor u memoriji. Najpoznatiji format sažetog videozapisa jest .mp4 (MPEG-4), koji koristi tromost oka (nemogućnost ljudskog oka da vidi više od približno dvadeset kadrova u sekundi) te sličnost uzastopnih kadrova.

Kutak za znatiželjne

Najpoznatiji besplatni alat za uređenje videozapisa jest Blender. Iako je originalno zamišljen kao alat za 3D modeliranje te pripremu za ispis na 3D pisaču, vrlo dobro služi i kao uređivač videozapisa.

Istraži alat i njegove mogućnosti!

...i na kraju

Pojasnili smo sažimanje i izdvajanje datoteka i mapa te ponešto rekli o sažimanju multimedije. Sažimanje najčešće koristimo pri slanju elektroničke pošte, ali i pri prijenosu podataka s jednog medija na drugi.

Ana se sada potpuno prisjetila sažimanja mapa i datoteka te izaziva tebe da pokušaš isto!

Procijenite svoje znanje

Povratak na vrh