Na stranicama Nacionalnog centra za vanjsko vrednovanje možete pronaći sada već veliku galeriju zadataka s provedenih nacionalnih ispita i ispita državne mature. Na nacionalnom ispitu u veljači 2007. godine pojavio se sljedeći zadatak.
Na nogometnoj utakmici vratar ispucava loptu. Putanja lopte opisana je funkcijom gdje je visina na kojoj je lopta iznad zemlje, a horizontalna udaljenost od mjesta ispucavanja. Veličine izražene su u metrima.
Riješite zadatak, a zatim rješenje provjerite u sljedećoj animaciji.
Kao u animaciji, postavimo jednu nultočku kod vratara. Vidimo i iz zadane funkcije da parabola prolazi kroz ishodište koordinatnog sustava
Traži se točka na paraboli u kojoj je:
Traži se druga nultočka:
Lopta pada na tlo na udaljenosti od od gola.
Traži se maksimum:
Lopta postiže maksimalnu visinu od
Primjer 1.
Horizontalni hitac
S tornja visokog bacimo horizontalno kamen početnom brzinom Koliko dugo će kamen padati? Na kojoj će udaljenosti od tornja pasti na tlo?
U ovim zadatcima zanemarimo otpor zraka.
Prijeđeni put ovisi o kvadratu vremena. Imamo kvadratnu funkciju:
Korjenovanjem ove jednakosti dobijemo formulu kojom računamo vrijeme u ovisnosti o visini:
U formulu za prijeđeni put uvrstimo da bismo dobili udaljenost od tornja na koju će kamen pasti, (domet kamena).
Tijelo izbačeno u horizontalnom smjeru početnom brzinom
opisuje luk parabole. Neka je smjer početne brzine izbačenog tijela os
a ishodište koordinatnog sustava početna točka.
Bez gravitacijske sile tijelo bi nakon sekundi prešlo put metara (graf je pravac).
Zbog djelovanja gravitacijske sile nakon
sekundi tijelo padne za
metara (graf je parabola).
Presjek tih dviju krivulja je točka u kojoj će biti tijelo nakon sekundi,
Izvedimo formulu za visinu u ovisnosti o prijeđenom putu (i obrnuto). (Pogledajte: Matematika 1, Sustav jednadžbi, metoda supstitucije).
Vidimo da je funkcija
Zato je
uvijek negativan broj pa je izraz pod korijenom iracionalne funkcije
dobro definiran (uvijek pozitivan broj).
Vratimo se na zadatak. Sada izravno, neovisno o možemo dobiti domet kamena uz zadanu visinu
Razlika u računu pojavila se zbog greške zaokruživanja vremena na dvije decimale koje smo uvrštavali u formulu za
S tornja visokog
bacimo horizontalno kamen početnom brzinom
Koliko dugo će kamen padati? Koliki mu je domet? Kojom će brzinom pasti na tlo?
Kamen će padati
Domet kamena je
Brzina kojom će pasti na tlo je
Galileo Galilei (1564. – 1642.), utemeljitelj moderne fizike, poznat je u široj javnosti po svojemu zastupanju Kopernikova heliocentričnog sustava. Osim velikog doprinosa u astronomiji, izuzetno je važan njegov doprinos u prvoj polovici 17. stoljeća u stvaranju novovjekog učenja o gibanju tijela.
Galileo je vrlo detaljno pristupio proučavanju gibanja tijela niz kosinu. To je gibanje smatrao srodnim slobodnom padu, ali sporijim tako da je mogao točno mjeriti prijeđene putove i odgovarajuće vremenske intervale. Analizirajući dobivene podatke spoznao je pravilnost jednolikoga ubrzanoga gibanja.
Pronađite više o toj temi u Mehanici Antonija Dulčića, poglavlje Newtonovi zakoni gibanja (str. 57.). Vizualizirajte pokus Nedeljkovom GeoGebrom, Galileo Galilei i pojam inercije. O Galileu nekoliko zanimljivosti možete pronaći u tekstu Doroteje Luzine te na Wikipediji.
Provedite sami istraživanje o tom Galileovu zapažanju. Kao motivaciju pogledajte što su napravili učenici Osnovne škole Fran Franković iz Rijeke, Inspirirani Galileom.
Visina na kojoj se nalazi projektil sekundi nakon ispaljivanja dana je formulom ( je izraženo u metrima). Koliko će sekundi projektil biti na visini iznad (Zadatak je s državne mature.)
U
sekundi (dok projektil ide prema gore) i u
sekundi (ide prema dolje) projektil je na visini od
Ukupno vrijeme koje je projektil proveo iznad
je
sekundi.
Vertikalni hitac je složeno gibanje koje se sastoji od jednolikoga gibanja po pravcu i slobodnog pada. Pomak kod vertikalnog hica je funkcija koja ovisi o kvadratu vremena
gdje je
brzina kojom je tijelo izbačeno uvis.
Na slici je grafički prikaz vertikalnog hica. Odgovorite na pitanja koristeći se nacrtanim grafom.
Najčešća je zabluda da lukovi mostova imaju oblik parabole. To su uglavnom dijelovi kružnice ili tzv. lančanice. Jedan od rijetkih mostova koji slijede oblik parabole je Zeleni most u Zagrebu.
Primjer 2.
Luk mosta
Odredimo jednadžbu parabole Željezničkog (Zelenog) mosta na Savi ako je duljina mosta nad kojim se pruža luk te maksimalna visina luka
Smjestimo most u koordinatni sustav tako da mu je najviša točka (tjeme) na osi Znamo da je tada jednadžba parabole Koordinate tjemena imamo, još moramo izračunati vodeći koeficijent. Kako nam je raspon luka to je zapravo udaljenost između dviju nultočki. Odredimo koordinate nultočki:
Dobivene nultočke uvrstimo u jednadžbu parabole i izračunamo vodeći koeficijent:
Jednadžba parabole Zelenog mosta je
Željeznički most preko Save u Zagrebu ima zanimljivu povijest. Službeni je naziv mosta Novi željeznički most, iako mu je već 80-ak godina (izgrađen je potkraj 1939. godine pokraj Staroga željezničkog mosta iz 1862.). Obično ga zovu Željeznički most, odnosno Zeleni most zbog njegove zelene boje. U posljednje je vrijeme krenula inicijativa mladih da se naziv mosta promijeni u Hendrixov most, prema slavnom grafitu napisanom dva puta na mostu, Hendrix. Hendrixova (Jimy Hendrix, 1942. – 1970.) biografija Room full of mirrors ima na prvoj stranici fotografiju zagrebačkog mosta (i sam je grafit u jednom njemačkom forumu svrstan na drugo mjesto).
Još zanimljivosti o mostu, tehničkim obilježjima i tijeku obnove mosta pročitajte u časopisu Građevinar 8/2014, članak Građevina s posebnom aurom.
Luk koji podupire most ima oblik parabole
najveća visina mosta iznosi
Kolika je duljina mosta?
Ako vrh mosta (tjeme parabole) smjestimo u ishodište koordinatnog sustava (kao na slici) dobivamo da je duljina mosta metara.
Pri preuređenju parka arhitekt je predložio izradu fontane. Širina luka vodoskoka je maksimalno (od točke gdje voda izlazi do mjesta gdje se vraća u fontanu) te je jednaka maksimalnoj visini koju vodoskok smije dosegnuti. Koja je jednadžba parabole koju će vodoskok oblikovati?
Tjeme ima koordinate
Imamo točku na paraboli uvrstimo u jednadžbu, dobijemo pa je Kvadriranjem i sređivanjem jednadžbe dobijemo parabolu:
Prije nego što prijeđete na sljedeći zadatak iz ekonomije, potražite definicije pojmova koji se u primjeru rabe (ponuda i potražnja, cijena proizvoda, trošak, dobit, prihod, rentabilnost, gubitak) u Riječniku pojmova iz ekonomije i definicije, prof. dr. sc. Vjekoslava Para. Definicije također možete pronaći u Ekonomskom riječniku na stranicama Ekonomskog portala. Ako se dodatno želite upoznati s pojmom rentabilnosti, pročitajte članak Produktivnost, ekonomičnost, rentabilnost autora mag. oecc. Bajra Sarića. Potražite na internetu ili u školskoj/gradskoj knjižnici još sadržaja o pojmovima iz ekonomije te ih prezentirajte u razredu.
Primjer 3.
Funkcija dobiti
Prosječni mjesečni troškovi jednog poduzeća izraženi su u kunama formulom Ako je mjesečna potražnja proizvoda gdje je cijena proizvoda, odredimo:
- optimalnu količinu mjesečne prodaje za maksimalnu dobit
- maksimalni ukupni mjesečni prihod
- interval rentabilnosti
- grafički prikaz funkcija ukupnih prihoda, ukupnih troškova te dobiti.
Neka je funkcija ukupnih prihoda. Uvrstimo pa imamo:
Nadalje, s označimo funkciju ukupnih troškova pa je:
Konačno, je funfcija dobiti:
Prvi i drugi zadatak riješit ćemo tako da potražimo maksimalnu vrijedost funkcije odnosno Pokušajte sami doći do rješenja.
U trećem zadatku, da bismo bili rentabilni, tj. poslovali bez gubitaka, moramo imati pozitivnu dobit. Dakle, nađemo rješenje nejednadžbe Odredite traženi interval za
Prikažite sve funkcije grafički, a zatim s pomoću predloška u nastavku provjerite dobivena rješenja.
U označena polja upišite koeficijente kvadratne funkcije, zatim pomičite točku po paraboli i usporedite rješenja.
Savjet: Prije upisivanja novih vrijednosti koeficijenata, točku na krivulji vratite na početak krivulje (kako biste ju mogli upotrijebiti i u drugim grafovima).
Pogledajte sliku. Uočite da smo koordinatni sustav prilagodili vrijednostima kako bi nam graf bio pregledniji. Pri modeliranju se često mogu vidjeti grafovi čiji omjer koordinatnih osi nije uvijek
Agencija nudi jednodnevni izlet brodom. Cijena je izleta
po osobi. Za svaku sljedeću osobu cijena se umanjuje za
Ako dvije osobe idu na izlet, cijena po osobi je
za tri osobe
itd. Kapacitet broda je
osoba. Koliko bi osoba trebalo biti prijavljeno za izlet da bi agencija poslovala rentabilno? Ukupni troškovi agencije iznose
Kada će agencija postići maksimalnu dobit? Koji je maksimalni ukupni prihod agencije? Nacrtajte grafove funkcija prihoda i dobiti.
Pokušajte rješenje dobiti s pomoću prethodnog predloška. Zbog manjih vrijednosti potrebno je povećati prikaz koordinatnog sustava. Svakako točku na paraboli prije upisivanja koeficijenata pomaknite na početak, blizu nule, kako biste ju mogli upotrijebiti i dalje za čitanje vrijednosti na paraboli.
Rentabilno poslovanje znači poslovanje bez gubitka, tj. Rješenje nejednadžbe je poslovanje je rentabilno ako na izlet ide između i osoba.
Maksimalnu dobit ( ) te maksimalan ukupni prihod ( ) agencija ostvaruje ako je na izletu osoba.
Primjer 4.
Postavljanje ograde
Perica je kupio ogradu dugu metra za travnjak u obliku pravokutnika. Koje će dimenzije imati stranice Peričina travnjaka a da mu površina bude najveća moguća? Kolika će biti ta površina?
Duljina ograde jednaka je opsegu pravokutnika sa stranicama budućeg travnjaka, i
Kako tražimo maksimalnu površinu definirajmo je kao funkciju u ovisnosti o stranici Drugu stranicu prikažimo s pomoću i uvrstimo u formulu za površinu:
Imamo kvadratnu funkciju kojoj je pa funkcija ima maksimalnu vrijednost, odnosno maksimalnu površinu u tjemenu parabole:
maksimalna je površina travnjaka
Još moramo odrediti dimenzije travnjaka. Maksimum se postiže za pa je druga stranica pravokutnika
Zaključimo: Peričin je travnjak kvadratnog oblika, stranice i maksimalne površine
Perica je vidio da su travnjaci uglavnom pravokutnog oblika pa se predomislio i odlučio napraviti travnjak u obliku kruga, s fontanom u sredini. Kolika će biti površina ograđenog dijela a da se iskoristi svih
kupljene ograde? Koliki je promjer ograđenog dijela?
Riješite zadatak odgovarajući na sljedeća pitanja.
Povežite pojam s pripadajućom formulom.
opseg kruga,
|
|
polumjer
|
|
površina kruga,
|
|
promjer
|
Ako je opseg kruga
koliki je
Pomoć:
Opseg podijelite s
Dobiveni
uvrstite u formulu za površinu kruga. Dobije se kvadratna funkcija:
U slobodno vrijeme kao hobi izrađujete glinene posude. Prodajete ih po
Za svaku dodatnu kupljenu posudu spuštate cijenu za
S koliko prodanih posuda jednoj osobi ćete najbolje zaraditi?
Cijena gdje je broj prodanih posuda jednoj osobi.
Zarada uvrstite i rješenje ćete dobiti računajući maksimalnu zaradu, odnosno koordinate tjemena parabole
Zarada je najveća za
prodanih glinenih posuda odjedanput i iznosi
Rastavite broj
na pribrojnike tako da umnožak pribrojnika bude što veći.
Pribrojnici su jednaki, a umnožak je
Primjer 5.
U polukružnicu promjera upišemo trapez čija je dulja osnovica jednaka promjeru, a opseg najveći mogući.
Uočimo dva pravokutna trokuta (kao na slici). Metodom supstitucije uvrstimo iz jedne jednakosti u drugu, sredimo jednakost i dobijemo stranicu u ovisnosti o . U formulu za opseg uvrstimo i
Kako se traži da je opseg najveći mogući, potražimo koordinate tjemena dobivene kvadratne funkcije
Za opseg trapeza je najveći i iznosi
Od žice duljine
treba napraviti kvadrat i jednakostranični trokut. Kolike moraju biti stranice dobivenih likova da bi zbroj njihovih površina bio najmanji?
Stranicu kvadrata označimo s pa je stranica jednakostraničnog trokuta Kvadratna funkcija za koju tražimo minimum je
Minimalni zbroj površina iznosi za kvadrat stranice te jednakostranični trokut stranice
U modulu Kvadratna jednadžba rješavali ste problem bakina vrta: Baka je kupila
žice. Kako može ograditi svoj vrt pravokutnog oblika a da površina ograđenog dijela bude najveća?
Prisjetite se predloška kojim ste došli do rješenja (u nastavku).
Prikažite stranicu
kao funkciju stranice
.
Napišite u bilježnicu kvadratnu funkciju kojom možete riješiti problem maksimalne površine te izračunajte duljine stranica ograđenog vrta.
kao funkcija stranice .
metra. Stranice su jednake.
Možete li generalizirati problem minimuma/maksimuma za geometrijske likove?
Vidjeli smo samo mali dio primjene kvadratne funkcije.
U svim sportovima (nogomet, košarka, odbojka, tenis...) u kojima se ispucava lopta, početni položaj postavimo na os (visina lopte u trenutku prije ispucavanja), a lopta u letu opisuje parabolu. Luk parabole i maksimalna visina koju lopta dostiže ovise o više faktora (kut ispucavanja, početna brzina...).
Lukovi u arhitekturi ne moraju biti samo lukovi mostova. Tu su razni portali, prozori, kupole, krovovi, spomenici, tračnice u lunaparku...
Razne stvari koje nas okružuju imaju oblik parabole (umjetničke slike, naslonjači stolica, fontane, oblikovana živica). Primjenjujući svojstva funkcije možemo ograditi vrtove, dječja igrališta, prostore za kućne ljubimce u različitim oblicima (okrugle, pravokutne, trokutaste), tako da dobijemo maksimalnu površinu s obzirom na materijal koji imamo.
U ekonomiji je primjena parabola izuzetno važna zbog izračuna rentabilnosti poslovanja te povećanja dobiti.
Naravno, u fizici i matematici parabola je nezaobilazan alat za rad.
S pomoću nastavnika STEM područja, ali i umjetnosti i nekih drugih predmeta možete napraviti malu prezentaciju primjene parabola. Pronađite i prezentirajte primjenu u jedinicama onih predmeta (koje ste do sada učili ili ih učite) gdje se primjenjuje kvadratna funkcija. Isto tako možete fotografirati razne parbolične oblike te s pomoću GeoGebrina predloška (slika se lako ubaci u GGB), pomičući koeficijente dobiti jednadžbu parabole koja najbolje odgovara obliku sa slike. Kao ideju pogledajte kako su to učinili učenici Srednje škole Markantuna de Dominisa iz Raba u sklopu eTwinning projekta u povodu Večeri matematike.
Presjek pravca i parabole dobijemo rješavajući sustav linearne i kvadratne jednadžbe. Kako položaj pravca i parabole ovisi o diskriminanti kvadratne jednadžbe dobivene rješavanjem sustava,
pravac i parabola se ne sijeku
|
|
pravac je sekanta parabole
|
|
pravac je tangenta parabole
|
Presjek pravca
i parabole
je:
Koje su od sljedećih nejednadžbi kvadratne?
Odaberite kvadratnu nejednadžbu za grafičko rješenje (dobiveno s pomoću GGB-a).
Rješenja nejednadžbi iz prošlog zadatka prikažite u obliku intervala.
|
|
|
|
|
|
|
Koji uvjet na rješenje
mora biti zadovoljen u sljedećim iracionalnim jednadžbama?
|
|
|
|
|
|
|
|
Odaberite točno rješenje iracionalnih jednadžbi.
|
Riješite sustav jednadžbi