Ivan je za školu trebao napraviti plakat iz prirode. Pronašao je na internetu fotografije i napisao odgovarajući tekst koji će nalijepiti ispod njih. Sada je sve to morao pomoću pisača ispisati na papir i zalijepiti na plakat. Ivan je sve to radio u svojoj sobi na prijenosnom računalu, a pisač je priključen na računalo u radnoj sobi njegova tate. Sve je datoteke spremio na USB stick (USB memorijski štapić). Tata nije baš oduševljen kad mu drugi donose USB stickove jer se boji da mu ne prenesu neki virus, a računalo mu je važno za obavljanje posla.
Razmislite – postoji li mogućnost da Ivan ispiše svoje datoteke na pisaču u tatinoj sobi, a da se ne koristi tatinim računalom?
Da, postoji – ako pisač u tatinoj sobi umjesto na računalo spojimo na mrežni usmjerivač (engl. router). Tako pisač postaje mrežni pisač i njime se mogu koristiti sva računala koja su spojena u mrežu. To je jedna od važnih prednosti mreže.
Pisač
Pisač (engl. printer) – uređaj koji služi za ispis dokumenata.
Usmjerivač
Usmjerivač (engl. router) – uređaj koji nam služi za upravljanje prometom na mreži.
Što mislite, koji još uređaji mogu biti dio kućne mreže i koristiti se uslugama mrežnog pisača?
Primjer 1.
Već na primjeru kućne mreže možemo vidjeti prednosti umrežavanja. Podatke više ne moramo spremati na neki medij (prijenosni disk, USB memorijski štapić…) i fizički prenositi s jednog računala na drugo. To znači da umrežavanje omogućuje korisnicima dijeljenje podataka mnogo jednostavnije i brže nego u prethodno navedenom primjeru.
Ovo još više dolazi do izražaja u velikim kompanijama, tj. tvrtkama koje se koriste različitim vrstama podataka (datoteka – tekst, fotografija, videozapis, prezentacija…). Svi podatci čuvaju se na jednom glavnom računalu, a svi korisnici mogu im lako pristupiti.
Preklopnik
Preklopnik (engl. switch) – uređaj koji upravlja prometom u mreži koja ima više spojenih uređaja, npr. lokalna mreža.
Važna je prednost mogućnost timskog rada na zajedničkom projektu. Članovi tima ne moraju biti u jednoj prostoriji. Svoj dio zadatka mogu obavljati na svom računalu jer se umreženi koriste istim mrežnim aplikacijama. Jedna je od mogućnosti i učenje, tj. stjecanje znanja u mrežnim zajednicama učenja.
Istražite na internetu kojim mrežnim zajednicama učenja možete pristupiti koristeći se svojim AAI@EduHr identitetom.
Loomen, Yammer, Dabar, Portal za učenje na daljinu "Nikola Tesla"…
Spoji parove:
Loomen | |
Yammer | |
Dabar | |
Portal "Nikola Tesla" |
Osim prednosti, umrežavanje ima i svojih nedostataka. Oprema je skuplja i veći su troškovi održavanja. U većim tvrtkama održavanje mreže obavlja IT stručnjak, mrežni administrator, a katkad je potreban i tim ljudi. Iako umrežavanje olakšava komunikaciju i razmjenu podataka, ono ujedno može uzrokovati i određene probleme. Jedan od većih problema jest mogućnost širenja računalnog virusa, preuzimanje nedopuštenih i nepoželjnih podataka te krađa programa. Da bi se to onemogućilo ili barem ublažilo, potrebno je uložiti više novčanih sredstava i rada. Ipak se ulaganje u zaštitu mreže višestruko isplati i često je u konačnici znatno jeftinije od nadoknade štete koja se može dogoditi. Dobar primjer su banke koje mnogo ulažu u zaštitu i sigurnost svoje mreže, zaštitu svojih podataka i klijenata.
Razvrstajte prednosti i nedostatke umrežavanja
Svaki tjedan dolazite u informatičku učionicu. Sva računala su umrežena.
Umrežavanje računala omogućuje nam brži i lakši pristup mnogim informacijama. Danas smo svjesno ili nesvjesno sudionici u mnogim mrežama. Svaki naš odlazak liječniku, u banku, pa čak i u trgovinu povezuje nas s mrežom. Pregledom kod liječnika više ne dobivamo recept za lijek ispisan na papiru. Recept se šalje u mrežu te je vidljiv na računalu u svakoj ljekarni. Po novac više ne moramo ići u banku, sve možemo obaviti na bankomatu, a promjena na računu odmah je vidljiva. Osim toga, transakcije novca možemo obavljati i sami iz udobnosti svoga doma pomoću mrežnog bankarstva. Još bismo mogli navesti mnogo pozitivnih primjera. Uza sve blagodati koje nam pružaju mreže treba uvijek imati na umu i opasnosti koje idu uz to. Pritom ne smijemo očekivati da netko drugi vodi brigu o sigurnosti, nego se i sami trebamo odgovorno ponašati.
Ako si pažljivo proučio jedinicu popuni prazna mjesta u sljedećim rečenicama.