x
Učitavanje

3.4 Elektroničko nasilje

Što ću naučiti?
Europska unija - Zajedno do fondova EU
Prethodna jedinica
Sadržaj jedinice icon sadržaj jedinice

Na početku...

Kada bi vas pitali bez čega ne možete, što mislite koji bi bio najčešći odgovor?

Neki od najčešćih odgovora sigurno bi bili: mobitel, internet, TV, računalne igrice…

Sve navedeno dio je naše svakidašnje aktivnosti. Bilo da učiš, dopisuješ se s prijateljima, igraš internetske igre ili tražiš neke zanimljivosti, neizostavan ti je internet. Uza sve prednosti koje nam internet nudi, treba imati na umu da on krije i razne opasnosti. Jedna je od tih opasnosti i elektroničko nasilje.

Vršnjačko nasilje

Vršnjačko nasilje
Dva dječaka se tuku i upućuju si pogrdne riječi.

Vrijeđanje koje ste vidjeli u ilustraciji oblik je vršnjačkog nasilja. To je oblik verbalnog nasilja koje može potrajati dulje vrijeme. Danas postoje novi oblici nasilja koji se događaju putem interneta.

Prekini lanac
Oko  korpulentnijeg dječaka s naočalama su tri vršnjaka. Dok jedan govori

Kao što ste vidjeli u prethodnoj ilustraciji, dječak je samo jednom porukom na mobitelu pokrenuo vršnjačko nasilje prema jednoj osobi. Takvo ili slično ponašanje često se događa među mladima. Netko to čini iz zabave i nepromišljeno, a netko zaista s namjerom da osramoti i povrijedi drugu osobu.

Elektroničko nasilje (engl. Cyberbullying)

Uz prijevare raznih vrsta, na internetu se često pojavljuje i elektroničko nasilje. Popularan naziv cyberbullying preuzet je iz engleskog jezika, gdje je cyber prividna stvarnost nastala s pomoću računala, a bullying nasilničko ponašanje.

Ako se prisjetimo prijašnjih školskih dana, sigurno ćemo se sjetiti i nekog nasilnika koji je gnjavio drugu djecu. Danas, s većom dostupnošću tehnologije, nasilje se pojavilo i u cyber prostoru. Riječ je zapravo o objavljivanju i slanju neprimjerenih i uvredljivih poruka i fotografija putem interneta drugoj osobi / drugim osobama.

Elektoničko nasilje

Elektroničko nasilje (Cyberbullying) – komunikacijska je aktivnost putem tehnologije kojoj je svrha poniziti drugu osobu, prijetiti joj, uznemiriti je ili joj naštetiti na bilo koji drugi način.

Oblici elektroničkog nasilja

  • slanje nasilnih i uvredljivih komentara o vršnjacima
  • poticanje na mržnju slanjem anonimnih poruka ili prijetnji
  • odavanje osobnih podataka o drugim osobama (chat, forum, društvene mreže...)
  • objavljivanje tuđih fotografija bez pristanka i traženja komentara na objavljene fotografije
  • preuzimanje tuđeg identiteta te slanje e-pošte, slika ili predstavljanje na društvenim mrežama u ime druge osobe
  • slanje poruka s neugodnim sadržajima drugima
  • izlaganje neprimjerenim sadržajima

Zanimljivost

Elektroničko nasilje često se istražuje putem anketa s osobama različitih dobnih i socijalnih skupina. U jednom takvu istraživanju, koje je provela dobrotvorna organizacija za borbu protiv nasilja Ditch the Label, sudjelovalo je više od 10 000 ljudi u dobi od 12 do 20 godina. Prema tom istraživanju nameće se zaključak da je nasilje na internetu široko rašireno.

Velik postotak mladih, njih gotovo 70 % , priznalo je da je zlostavljalo druge osobe na internetu, a njih 17 % su žrtve zlostavljanja ili su to bili.

Zanimljivo je da su mladi izjavili kako je glavni razlog zlostavljanja vanjski izgled. Njih 40 % izjavilo je da su se osjećali loše jer se drugima nije svidio njihov selfie koji su snimili i objavili. Čak 35 % njih izjavilo je da im je osjećaj samopouzdanja u izravnoj vezi s brojem pratitelja na društvenim mrežama.

Prema spomenutom je istraživanju:

  • 7 % mladih korisnika društvenih mreža reklo je da su bili zlostavljani na Instagramu
  • 6 % je zlostavljano na Facebooku
  • 5 % je zlostavljano na Snapchatu
  • 2 % je zlostavljano na Twitteru i YouTubeu.

Izvor:

BBC News - Instagram tops cyber-bullying study

Elektroničko nasilje

Zadatak 1.

Kako se osjeća osoba u animaciji?

null
null

Pri fizičkom nasilju najčešće ste izloženi jednoj osobi koja vam je poznata i sukob traje određeno vrijeme. Pri elektroničkom nasilju trajno ste izloženi, a često i ne znate sa sigurnošću tko vas zlostavlja. Zbog toga elektroničko nasilje može biti čak opasnije od fizičkog, a posljedice vrlo ozbiljne. 

Kako prepoznati dijete izloženo elektroničkom nasilju?

  • povlači se u sebe (postaje zatvorenije nego inače)
  • nervoznije je (uznemireno)
  • slabije jede (poteškoće u prehrani)
  • ima poteškoće sa spavanjem (teže zaspi, kasnije ide na spavanje...)
  • skriva telefon ili računalo od roditelja
  • izbjegava školu i ostvaruje slabiji uspjeh u školi
  • izbjegava druženja s prijateljima
  • češće iskazuje zdravstvene teškoće (bolovi u želudcu, glavobolja, mučnina...)
Elektroničko nasilje
Djevojka dugačke smeđe kose odjevena je u sivu majicu s motivom sove. U lijevoj ruci drži mobitel. Pogled joj je uperen u daljinu, a iz očiju joj idu suze.

Izradi digitalni plakat ili digitalnu umnu mapu o temi elektroničkog nasilja (nemoj zaboraviti na autorska prava).

Elektroničko nasilje – što učiniti?

Što učiniti ako primijetite elektroničko nasilje ili ste i sami žrtva nasilja?

  • nikako ne brisati neprimjereni sadržaj (poruka, poziv, fotografija), nego ga sačuvati kao dokaz zlostavljanja
  • razgovarati s roditeljima i zajedno odlučiti kako dalje postupiti
  • kontaktirati s učiteljem/učiteljicom ili s pedagoškom službom (pedagogom, psihologom, razrednikom)
  • obavijestiti policiju (otići u postaju, anonimno nazvati na broj 192, poslati e-poruku i prijavu putem aplikacije Red Button)
  • nazvati Hrabri telefon na besplatan i anoniman broj 116111
  • nazvati Centar za sigurniji internet

Zadatak 2.

Na društvenoj si mreži naišao na uvredljive poruke o svojoj prijateljici s kojom i nisi u dobrim odnosima. Što ćeš učiniti?

null

Zanimljivost

Ako želiš u svojoj e-pošti dobivati obavijest svaki put kada se na nekoj internetskoj stranici spomene tvoje ime i prezime, možeš napraviti „Google Alerts“.

Google Alerts je besplatan alat s pomoću kojeg možete pratiti kada se određena ključna riječ ili fraza spomene na internetu.

Zadatak 3.

U Googleovoj tražilici pod navodnim znakovima upiši svoje ime i prezime. Pogledaj hoće li Google pronaći neke stranice na kojima se spominje tvoje ime. Provjeri je li netko u tvoje ime objavljuje fotografije, tvoje podatke a da ti to ne znaš.

Ubuduće to čini što češće.

...i na kraju

Kada se dogodi nasilje uživo, znamo tko je nasilnik pa je lakše i poduzeti određene mjere. Pri elektroničkom nasilju djeca često ne znaju tko je napadač s druge strane. Također, može biti uključeno više osoba, a taj je sadržaj cijelo vrijeme dostupan na internetu. Zbog toga se dijete koje je žrtva može osjećati uznemireno, izgubljeno, uplašeno, usamljeno i ne zna što učiniti. Ako ti se to dogodi, važno je znati da nisi sam. Obavijesti neku odraslu osobu od povjerenja (roditelje, učitelje, obitelj, stručne suradnike...). Neprimjerene sadržaje nemoj brisati nego ih sačuvaj kao dokaz. Nemoj se sramiti razgovarati o tome jer nisi ti kriv za to što ti se događa.

Ako je riječ o težim oblicima, zlostavljanje možeš prijaviti policiji na broj 192 ili organizacijama kao što su Hrabri telefon, Centar za sigurniji internet i sl.

Procijenite svoje znanje

Povratak na vrh