AAI@EduHr identitet je elektronički identitet koji CARNET dodjeljuje učenicima, učiteljima, studentima i ostalim zaposlenicima obrazovnih i znanstvenih ustanova i članica.
Adware (Advertising supported software) je zlonamjerni program koji podržava oglašavanje, a također se instalira bez našega znanja i dozvole u cilju prikupljanja informacija koje se iskorištavaju za komercijalnu dobit.
Varijabla u kojoj se postupno akumulira konačni rezultat naziva se akmulatorom.
Algoritam je skup koraka kojima se rješava neki problem a koji se izvode zadanim redoslijedom.
Antivirusni programi (antivirus) – koriste se za zaštitu, otkrivanje i uklanjanje računalnih virusa i drugih zlonamjernih programa koji mogu oštetiti računalne programe i podatke.
Autorski rad (autorsko djelo) – kreativni je rad kojemu je poznat autor. To dokazuje svojim potpisom i datumom izrade.
Autorsko pravo – štiti prava autora nekoga kreativnog rada (djela) da samostalno odlučuje o svojemu stvaralačkom radu (osobe koje žele kopirati ili se koristiti tim radom moraju tražiti odobrenje).
Blu-ray – optički disk na koji možemo spremiti pet puta više podataka nego na DVD. Koristi se za snimanje i reprodukciju filmova visoke rezolucije.
Bonton – knjiga u kojoj su zapisana pravila lijepog ponašanja kojih bi se svi trebali držati.
CD (Compact Disc) – prijenosni optički disk koji služi za spremanje datoteka. Kada se pojavio, većinom je služio za spremanje glazbe.
Copyright (©) – oznaka autora nekoga kreativnog rada (djela) koja pokazuje namjeru zaštite od kopiranja sadržaja na internetu.
Creative Commons licence (CC) – ugovori koji jasno i nedvosmisleno štite autorske radove (djela) na internetu.
Datotečni nastavak (ekstenzija) – definira kojoj skupini pripada datoteka te kojim će se korisničkim programom moći otvarati (promjenom datotečnog nastavka može doći do gubitka datoteke).
Datoteka – zapis u kojem se nalaze podatci spremljeni na disku računala pod određenim nazivom (tekst, slika, brojevi, zvuk…).
Datoteke dokumenata – nastaju radom u nekom primjenskom programu.
Digitalni tragovi su sve informacije koje ostavljamo služeći se internetom (poruke, objave na društvenim mrežama, videozapisi, fotografije ili crteži, podatci koje upisujemo pri prijavi na mrežnu stranicu...).
DVD (Digital Versatile Disc) – također je prijenosni optički disk koji služi za visoko kvalitetno spremanje podataka. Često se njime koristimo za spremanje visoko kvalitetnih videozapisa i audiozapisa kao i za stvaranje sigurnosnih kopija.
Elektroničko nasilje (Cyberbullying) – komunikacijska je aktivnost putem tehnologije kojoj je svrha poniziti drugu osobu, prijetiti joj, uznemiriti je ili joj naštetiti na bilo koji drugi način.
Elektronički identitet je skup podataka o pojedincu koji se koristi za potrebe provjere identiteta (autentikacija) i prava pristupa (autorizacija).
Frames per second – broj izmijenjenih slika u jednoj sekundi izražava se mjernom jedinicom fps.
Internet – često ga nazivamo mreža svih mreža jer povezuje mnoge računalne mreže i računala u cjelinu radi razmjene različitih podataka korištenjem internetskog protokola (IP).
Izvršne datoteke – omogućuju pokretanje primjenskih programa.
Kadar čini sve što se nalazi na fotografiji. Definiran je odnosom glavnog objekta i okoline.
Kompozicija je usklađivanje elemenata na slici kako bi se stvorila jedna razumljiva cjelina. Osnovni je zadatak privući pozornost, zadržati pogled i prenijeti poruku, tj. ono što osjećamo u trenutku snimanja. Usklađivanjem elemenata možemo prenijeti osjećaje ljudi koje smo snimali, ali i jednostavno prikazati objekt koji smo snimali.
LAN – lokalna mreža (Local Area Network) skupina je računala koja su međusobno povezana u mrežu unutar jedne prostorije ili zgrade.
MAN – (Metropolitan Area Network) računalna mreža koja pokriva neko područje, npr. grad.
Memorijska kartica omogućuje pohranu podataka. Ona je vrlo mala i može pohraniti velike količine podataka. Najčešće se koristi na mobilnim uređajima i u digitalnim fotoaparatima.
Mrežna kartica – računalni dio koji mora imati svako računalo za komunikaciju računala s računalnom mrežom.
Mrežna zajednica učenja – mrežno mjesto koje omogućuje izradu online tečajeva za učenje, rješavanje kvizova, razmjenu mišljenja i mogućnost praćenja napretka u učenju.
Netiquette (Internetski bonton) – pravila pristojnog ponašanja na internetu.
Odluka ili grananje algoritamski je konstrukt u kojem daljnji tijek izvođenja algoritma ovisi o nekom uvjetu.
Piknja ili piksel (Pixel) je najmanji dio slike, odnosno slikovni element. Razmješten je u pravokutnu mrežu s određenim brojem redaka i stupaca.
Piratstvo – namjerna i neovlaštena upotreba, preuzimanje ili kopiranje autorskog djela, najčešće radi prodaje i zarade.
Pisač (engl. printer) – uređaj koji služi za ispis dokumenata.
Plagiranje – kopiranje i prisvajanje tuđeg rada bez navođenja autorova imena i prezimena ili izvora.
Pravedna korištenje (fair use) – korištenje manjim dijelom nekog rada koje je zaštićeno autorskim pravom.
Preklopnik (engl. switch) – uređaj koji upravlja prometom u mreži koja ima više spojenih uređaja, npr. lokalna mreža.
Programske datoteke – naredbe pisane programskim jezikom koji procesor računala razumije i izvršava.
Računalna mreža – dva ili više međusobno povezana računala koja mogu razmjenjivati podatke.
Računalni crv je sličan računalnom virusu jer također umnožava samoga sebe koristeći se računalnim mrežama kako bi se kopirao na druga računala.
Računalni virus je mali program koji može u druge programe upisati kopiju samoga sebe i izvršavati se bez našeg znanja i pristanka. Tako može oštetiti ili izbrisati podatke.
Razlučivost (rezolucija) je mjera koja nam definira jasnoću slike. U računalstvu nam razlučivost definira broj sitnih kvadratića (piksela ili piknji) po horizontalnoj i vertikalnoj osi. Što je veća razlučivost, i slika će biti kvalitetnija.
Spyware – štetan je program koji bez našega znanja skuplja i šalje podatke u nepoznatom smjeru. S vremenom preuzima nadzor na računalu te se ono uspori i počne se čudno ponašati.
SSD (Solid State Drive) – uređaj za spremanje podataka na računalo koji omogućava brže učitavanje operacijskog sustava, instaliranje programa, pokretanje datoteka i brži rad računala.
Sustavske datoteke – omogućuju rad operacijskog sustava.
Trojanski konj je zlonamjerni program koji se ne može širiti samostalno, već mu je potreban neki drugi program unutar kojeg je sakriven, a to je najčešće virus, crv ili neki drugi program koji preuzimamo na računalo.
Tvrdi disk (engl. hard disc) – poznat i kao HDD (Hard Disc Drive) – uređaj je za spremanje podataka na računalu. Na njemu se nalazi operacijski sustav, različiti programi, igrice, datoteke...
USB kabel je danas standardizirani način povezivanja različitih digitalnih uređaja s računalom. Služi za prijenos podataka i punjenje priključenih uređaja (mobitel, tablet, prijenosna računala...).
Usmjerivač (engl. router) – uređaj koji nam služi za upravljanje prometom na mreži.
Vatrozid (Firewall) – program je koji djeluje poput barijere ili filtera, štiti računala na mreži od zlonamjernih programa.
Videomontaža – postupak slaganja videoisječaka u cjelinu, određivanje njihova trajanja, dodavanje teksta, animacija i drugih efekata.
Videotehnika (video) – naziv za snimanje i prikazivanje pokretnih slika koje gledamo na filmskom platnu, TV-u ili, u novije vrijeme, na zaslonu računala ili nekoga drugoga digitalnog uređaja.
Zlatni rez je pravilo prema kojem se objekt smješta na sjecišta zamišljenih linija koje dijele kadar na devet jednakih dijelova. Koristeći se pravilom trećine, stvaramo lijepo uravnotežene fotografije.
Znakovne datoteke – tekst koji se sastoji samo od znakova kodiranih nekom normom.