x
Učitavanje

4.1 Izrazi se fotografijom

Što ću naučiti?
Europska unija - Zajedno do fondova EU
Sljedeća jedinica
Sadržaj jedinice icon sadržaj jedinice

Na početku...

Jesu li ti bake i djedovi ikada pričali o svojim školskim danima?

Sigurno su ti govorili kako se najviše sjećaju doživljaja sa školskih izleta. Jedine „slike sjećanja“ i uspomene na izlet su im zapisi u spomenarima u kojima su redovito bilježili svoje dojmove, kao i crteži koje su sami crtali.

Sigurno si i ti bio na nekome školskom izletu ili ekskurziji s razredom. Jesi li, kao i tvoji djedovi i bake, zapisivao gdje si bio i što si vidio ili si sve to zabilježio na drukčiji način. Kao i većina tvojih prijatelja, imaš mobitel ili digitalni fotoaparat kojima si mogao zabilježiti sve važno. Svi događaji na fotografijama prikazani su s puno više detalja nego što bi ih mogao opisati riječima.

Slika govori više od tisuću riječi.

Snimanje fotografija

Za snimanje dobre fotografije potreban ti je digitalni fotoaparat ili mobitel jer većina današnjih mobitela ima ugrađenu vrlo kvalitetnu kameru. Svaki takav uređaj fotografiju sprema u obliku datoteke na memorijsku karticu. Fotografije možemo sačuvati na mobitelu ili ih premjestiti na računalo kako bismo ih pregledavali ili uređivali. To ćemo lako učiniti spajajući mobitel ili fotoaparat s računalom s pomoću USB kabela.

Memorijska kartica

Memorijska kartica omogućuje pohranu podataka. Ona je vrlo mala i može pohraniti velike količine podataka. Najčešće se koristi na mobilnim uređajima i u digitalnim fotoaparatima.

USB kabel

USB kabel je danas standardizirani način povezivanja različitih digitalnih uređaja s računalom. Služi za prijenos podataka i punjenje priključenih uređaja (mobitel, tablet, prijenosna računala...).

Prijenos fotografije s mobitela na računalo

Za dobru fotografiju potreban je kvalitetan uređaj, a važne su i neke informacije o samom fotografiranju.

Pri fotografiranju je dobro znati:

  • Ako je svjetlosti malo, fotografija će biti tamna, a ako je previše svjetlosti, fotografija će biti presvijetla.
  • Kad fotografiraš u prirodi, moraš paziti na to da izvor svjetlosti uvijek bude ispred objekta koji fotografiraš, a iza tebe.
  • Za bolju kompoziciju objekt treba postaviti u lijevu ili u desnu stranu (pravilo zlatnog reza ili pravilo trećina).
  • Treba fokusirati – izoštriti željeni objekt i umiriti ruku pri snimanju.

Kadar

Kadar čini sve što se nalazi na fotografiji. Definiran je odnosom glavnog objekta i okoline. 

Zlatni rez

Zlatni rez je  pravilo prema kojem se objekt smješta na sjecišta zamišljenih linija koje dijele kadar na devet jednakih dijelova. Koristeći se pravilom trećine, stvaramo lijepo uravnotežene fotografije.

Kompozicija

Kompozicija je usklađivanje elemenata na slici kako bi se stvorila jedna razumljiva cjelina. Osnovni je zadatak privući pozornost, zadržati pogled i prenijeti poruku, tj. ono što osjećamo u trenutku snimanja. Usklađivanjem elemenata možemo prenijeti osjećaje ljudi koje smo snimali, ali i jednostavno prikazati objekt koji smo snimali. 

Pravilo trećina ili zlatni rez na fotografiji poboljšava:

null
null
Pravilo trećina
Bijeli brod na mirnoj morskoj površini, a na horizontu se nazire izlazeće sunce.

Zanimljivost

Dokazano je da osobe koje nikad prije nisu gledale fotografije (pripadnici nekih plemena i djeca), najprije zamijete detalje, a tek onda cjelinu fotografije. To  možemo usporediti s nekom manifestacijom ili sajmom. Najprije opazimo predmete koji se prodaju na štandovima, a tek poslije primjećujemo i cijeli prostor. 

Zadatak 1.

Istraži na internetu i prouči pravilo zlatnog reza ili pravilo trećina.

Obrada fotografija

Postoji više programa s pomoću kojih možemo obrađivati fotografije. Prvo na što pomislimo je danas sveprisutni Adobe Photoshop. To je profesionalni komercijalni program i njime se koriste gotovo svi koji se intenzivno bave fotografijom. Postoje, naravno, i mnogi besplatni programi koji imaju jednostavnije sučelje i lakši su za uporabu (PhotoScape, Gimp, Paint.NET, IrfanView, Picasa...). Sa svakim od spomenutih programa radimo offline, što znači da ga moramo prethodno preuzeti na računalo.
Uz spomenute offline programe, fotografije možemo uređivati i online. Za njihovu je uporabu najčešće potrebna registracija.

Uz preuzimanje operativnog sustava Windows 10 dobit ćeš program Fotografije. On je namijenjen pregledavanju i uređivanju fotografija, a u njemu se mogu izrađivati i jednostavni videozapisi.

Proces pokretanja programa Fotografije. Nakon što smo odabrali izbornik Start, na abecednom popisu aplikacija i programa potražimo slovo F i odaberemo Fotografije.

Program se pokreće preko izbornika Start tako da na skočnom izborniku kliknemo na ikonu Fotografije.

Sučelje programa Fotografije (početni zaslon Zbirka)
Sučelje programa Fotografije (početni zaslon Zbirka). U gornjem lijevom kutu nalaze se alati za pretraživanje. U gornjem desnom kutu je traka s alatima, a ispod nje je opcija za promjenu veličine prikaza.

Nakon prvog pokretanja otvara se prozor sučelja (početni zaslon Zbirka) programa Fotografije. 

  • U zaslonu Zbirka bit će automatski prikazane sve fotografije i videozapisi koji su u mapi Slike te fotografije iz mapa koje dodaješ u zaslonu Mape.
  • Zaslon Albumi služi nam kako bismo napravili album s fotografijama i videozapisima iz zbirki (pri uvozu fotografija dajemo naziv albumu).
  • U zaslonu Osobe važno je to što nam program prepoznaje lica u svrhu automatskoga grupiranja fotografija s tim osobama.
  • Na zaslonu Mape biraš mape čije fotografije i videozapise želiš dodati zbirkama.

Zadatak 2.

Na računalu potraži mapu u kojoj imaš nekoliko fotografija. Pokreni program Fotografije i dodaj tu mapu u Zbirku. Tako ćeš moći pregledavati i obrađivati te fotografije.

Zadatak 3.

Pronađi u svojoj Zbirci neku fotografiju za koju misliš da na njoj može biti bolja kompozicija te ju otvori i obreži kao što je prikazano u prethodnoj interakciji. Nakon obrezivanja fotografije istraži dodatne alate Filtri i Prilagodbe te ih prema  želji primijeni i spremi kao kopiju.

Svi podatci u računalu spremaju se u binarnom obliku pa tako i fotografije. Fotografije možemo spremati u više grafičkih formata. Format je način na koji se fotografija pretvara u binarni (digitalni) oblik. Najčešći su formati:

Format Nastavak Opis
Joint Photographic Experts Group .JPEG Najzastupljeniji grafički format. Slika se komprimira (sažima) radi uštede memorijskog prostora. Koristi se pri pohranjivanju i prikazivanju crteža, slika, fotografija te pri prijenosu slika putem interneta i elektroničke pošte jer tako zauzimaju malo memorijskog prostora. Koristi se kod slika koje nemaju „oštre prijelaze“ jer se u procesu komprimiranja prijelazi zamućuju. 
Windows Bitmap .BMP Koristi se za prikaz i spremanje Windows slika.
Graphics Interchange Format .GIF Najčešće se koristi na internetu. Kombinacijom nekoliko fotografija možemo dobiti animacije. Često se koristi u prikazu slika koje sadržavaju veće područje iste boje.
Portable Network Graphics .PNG Osmišljen je kao dopuna za .gif format. Poznat je kao format koji omogućuje svojstvo prozirnosti (transparentnosti) na fotografijama/slikama/crtežima.
Tagged Image File Format .TIFF To je format koji se najčešće koristi za ispis i tisak (veći formati).
Raw image file .RAW Služi za spremanje neobrađenih snimljenih podataka na digitalnom fotoaparatu. Ti su podatci sirovi, što znači da se tek trebaju digitalno obraditi.

Program Fotografije omogućuje spremanje na Microsoftov servis za pohranu podataka „u oblaku“ – OneDrive.

Spremanje i djeljenje fotografije na OneDrive

Zadatak 4.

Program Fotografije omogućuje spremanje na Microsoftov servis za pohranu podataka „u oblaku“ – OneDrive.

U programu Fotografije, uz to što možemo obrezivati i okretati fotografije na izborniku Uređivanje i stvaranje, postoje još neki alati koji se mogu koristiti za dodatnu obradu fotografija i videozapisa.

  • Alat za Crtanje pruža nam mogućnost izravnog pisanja ili crtanja po slici, tj. fotografiji. Možemo prema potrebi birati vrstu olovke, boju i debljinu olovke.
  • Alat Dodavanje 3D efekata omogućuje stvaranje videozapisa dodavanjem različitih efekata ili 3D oblika. Treba znati da je spremanje u videoformatu (možemo birati kvalitetu videozapisa).
  • Alat Dodaj animirani tekst omogućuje stvaranje videozapisa dodavanjem teksta, animacije i filtra. Isto kao i prethodno, spremamo u videozapisu.
  • Alat Stvaranje videozapisa s glazbom omogućuje stvaranje videozapisa uz dodavanje glazbe, teksta, filtara i 3D efekata.
Dodatni alati za uređivanje fotografija

Zadatak 5.

Odaberi jednu fotografiju. Primijeni na njoj neke alate iz izbornika Uređivanje i stvaranje. Spremi je „u oblak“ i podijeli s prijateljima.

Poveži grafički format s njegovim svojstvom.

 .JPEG
 .PNG
 .GIF
 .TIF
null
null

Osim digitalnim fotoaparatom, kvalitetnu fotografiju možemo snimiti i mobitelom. Noviji mobiteli imaju kvalitetne kamere koje snimaju u velikoj razlučivosti (rezoluciji). Fotografije mogu biti razlučivosti i po nekoliko megapiksela.

Razlučivost (rezolucija)

Razlučivost (rezolucija) je mjera koja nam definira jasnoću slike. U računalstvu nam razlučivost definira broj sitnih kvadratića (piksela ili piknji) po horizontalnoj i vertikalnoj osi. Što je veća razlučivost, i slika će biti kvalitetnija.

Piknja ili piksel (Pixel)

Piknja ili piksel (Pixel) je najmanji dio slike, odnosno slikovni element. Razmješten je u pravokutnu mrežu s određenim brojem redaka i stupaca.

Ako želimo izraditi fotografije manjih formata ili želimo ubrzati postupak učitavanja fotografija pri pregledavanju, treba ih smanjiti. Razlučivost fotografija i njihovu veličinu od nekoliko megabajta možemo smanjiti i u programu Fotografije.

Promjena veličine fotografije

Zadatak 6.

Otvori jednu fotografiju za koju smatraš da je velike razlučivosti,  u programu Fotografije. U gornjemu desnom kutu klikni na tri točkice (prikaži više). U padajućem izborniku klikni na Promjena veličine. U novootvorenom prozoru možeš birati između preporučenih veličina ili odrediti svoju prilagođenu veličinu. Ako ti je slika portretna, neka visina bude 800 piksela, ako je pejzažna, neka ti širina bude 800 piksela. Pritom treba biti uključena kućica Zadrži proporcije. Fotografiju spremi kao kopiju i vidi za koliko je manja od izvorne fotografije.

...i na kraju

Važno je zapamtiti da smo svi mi vizualna bića i slike primjećujemo brže od teksta.

Ako se želimo predstaviti osobno ili predstaviti neki svoj rad, istraživanje ili izraziti mišljenje o nekoj temi, svaki takav pokušaj privući će više pogleda i zaokupiti pozornost ako je popraćen dobrim fotografijama.

Od pregledanog sadržaja ljudi najviše zapamte upravo fotografije. Zato se potrudite u vezi svojih fotografija jer one mogu znatno pomoći u „pričanju“, to jest predstavljanju vaše priče.

Procijenite svoje znanje

Povratak na vrh