x
Učitavanje

5.3 Digitalna bilježnica

Što ću naučiti?
Europska unija - Zajedno do fondova EU
Prethodna jedinica
Sadržaj jedinice icon sadržaj jedinice

Na početku...

Razgovor između majke i kćeri. Majka je zametnula kćerkinu bilježnicu iz matematike te savjetuje kćeri da se ispriča, a ona (majka) će sve objasniti nastavnici kada dođe u školu na informacije.

To je samo jedna od mogućih situacija koja se sigurno dogodila nekom učeniku.

Što misliš, postoji li bilježnica koju je nemoguće izgubiti?

OneNote – digitalna bilježnica

Zadaće treba redovito pisati, pa tako i u bilježnice na koje smo naviknuli. Da je Ana rješavala zadatke u digitalnoj bilježnici, sigurno se ne bi dogodilo da u školu ide bez zadaće.

Što je digitalna bilježnica?

OneNote, jedan od alata sustava Office 365, služi za stvaranje digitalne bilježnice. To je datoteka u kojoj možemo voditi bilješke, umetati slike i crteže, tablice, audiozapise i videozapise i još mnogo toga. Njezina je velika prednost što je možemo podijeliti s drugima i tako raditi na zajedničkim projektima. Postoji računalna aplikacija i online verzija, ali se obje sinkroniziraju s oblakom (OneDrive), što znači da su podatci uvijek dostupni, s bilo kojeg mjesta. Prednost je online aplikacije što joj možemo pristupiti preko internetskog preglednika s bilo kojeg računala, tableta ili mobitela bez instalirane računalne aplikacije. Ne moramo se brinuti da ćemo zaboraviti spremiti sve što smo učinili jer OneNote automatski sprema sve promjene.

Ilustracija OneNote

Zadatak 1.

Koristeći se svojim AAI@EduHr identitetom, prijavi se u sustav Ofifce 365 za škole, pokreni aplikaciju OneNote i stvori novu bilježnicu klikom na Nova bilježnica.

Sekcije i stranice

Bilješke u digitalnoj bilježnici možemo, prema potrebi, organizirati u manje dijelove koje nazivamo sekcije (Section). U sekciji stvaramo stranice (Page) u koje unosimo podatke, npr. tekst, slike, videozapise, audiozapise, tablice, datoteke, poveznice...

Stvaranje sekcija i stranica

Zadatak 2.

U bilježnicu koju si stvorio u prethodnom zadatku dodaj dvije sekcije koje ćeš nazvati Bilješke sa sata   i Domaća zadaća . U sekciji Bilješke sa sata dodaj stranicu Mrežna zajednica učenja .

Datoteka stvorena nekim alatom sustava Office 365 automatski se sprema u oblak.

null
null

Dodavanje i oblikovanje sadržaja

U radni prostor stranice možemo umetati različite vrste sadržaja. Za dodavanje i oblikovanje teksta upotrebljavamo alate s kartice Polazno (Home), slične onima iz programa Word. Tekst možemo unijeti tipkovnicom ili kopiranjem iz nekog dokumenta ili s mrežne stranice.

Zanimljivost

Ako kopiramo i lijepimo tekst iz nekoga dokumenta ili s mrežne stranice, treba znati da to ne možemo mišem nego samo s pomoću tipkovničkih kratica.

  • Ctrl + C (kopiraj)
  • Ctrl + X (izreži)
  • Ctrl + V (zalijepi)
Dodavanje i oblikovanje teksta

Zadatak 3.

U sekciji „Bilješka sa sata“ na stranici „Mrežna zajednica učenja“ napiši definiciju što je mrežna zajednica učenja. Promijeni font slova u Arial, veličine 16, istakni tekst „Mrežna zajednica učenja“ plavom bojom. Prema želji još dodatno uredi tekst.

Uz tekst možemo umetati i dodatne sadržaje kao što su skice, crteži, tablice, poveznice i datoteke. Možemo stvarati i umetati zvučni zapis i videozapis. Ti se alati nalaze na kartici Umetanje (Insert).

Umetanje dodatnih sadržaja

Zadatak 4.

U bilježnici, ispod definicije koju si upisao u prethodnom zadatku, umetni tablicu s dva stupca. U prvi stupac upiši nazive mrežnih zajednica učenja, a u drugi stupac njihov kratki opis. Na internetu potraži logotip svake od upisanih mrežnih zajednica učenja te ih spremi na računalo. Istraži kako možeš umetati novi redak ili stupac u tablici te dodaj treći stupac s desne strane. U ćelije dodanog stupca umetni odgovarajući logotip za svaku mrežnu zajednicu učenja.

U kartici Crtanje (Draw) nalaze se alati koji omogućuju crtanje crteža i skica ili prostoručno pisanje.

Crtanje i isticanje teksta

Zadatak 5.

U tablici koju si umetnuo markerom istakni svaki naziv mrežne zajednice učenja drugom bojom. Sa strane dodaj vlastoručni potpis.

Na stranici dodaj još teksta iz prethodne jedinice koja se nalazi na poveznici  Zajednica učenja.

Posebna je prednost digitalne bilježnice mogućnost njezina dijeljenja s drugim korisnicima sustava Office 365 za škole. To omogućuje da više učenika zajednički radi na istom projektu. Sve promjene koje učini bilo tko od njih vidljive su odmah svima u grupi.

Osim do sada opisanog OneNotea u sustavu Office 365 za škole postoji i Class Notebook. Ta aplikacija omogućuje učitelju dodjeljivanje digitalne bilježnice za određeni predmet svakom učeniku u razredu. Automatski se stvara struktura bilježnice predmeta:

  • Prostor za suradnju – dio gdje učenici i nastavnici mogu zajedno raditi i uređivati sadržaj.
  • Biblioteka sadržaja – dio u kojem učitelj može pripremati i uređivati sadržaj, a učenici mogu samo čitati i kopirati bez mogućnosti promjene sadržaja.
  • Bilježnice učenika – prostor u kojem svaki učenik unosi i uređuje sadržaj u svoju bilježnicu. Učitelj može vidjeti i uređivati sadržaj u bilježnici svakog učenika, ali učenik ne može vidjeti bilježnice ostalih učenika u razredu.
Dijeljenje bilježnice

Koje su prednosti digitalne bilježnice?

null

...i na kraju

Kad se pojavio, OneNote je bio zasebna aplikacija koja se nije mnogo koristila. No danas, kao dio Office 365 paketa, korisnici shvaćaju da je to vrlo koristan alat. Uz tablete i prijenosna računala, rokovnici i različiti papirići nisu nam više potrebni. Sve informacije možemo zapisivati u svoju digitalnu bilježnicu, a prema potrebi i mijenjati, umetati slike, audiozapise, mrežne stranice i sve što poželimo. Pritom nam je sve dostupno u svako vrijeme i na svakome mjestu. Ako je potrebno, bilješke možemo lagano podijeliti s drugima. 

Ne trebamo se više brinuti jesmo li izgubili neki papirić ili list s važnim bilješkama.

Procijenite svoje znanje

Povratak na vrh