Jeste li čuli za riječ bonton?
Znate li što ona znači?
Odmalena nas roditelji uče kako se lijepo ponašati i odnositi prema starijima. Sigurno ti je često mama govorila da lijepo pozdraviš kada negdje dođeš ili na ulici sretneš stariju osobu. Pristojno zamoli kada nešto trebaš, a zahvali kad ti netko učini uslugu ili ti nešto daruje.
Bonton – knjiga u kojoj su zapisana pravila lijepog ponašanja kojih bi se svi trebali držati.
Ako do sada nisi pročitao nijednu knjigu o bontonu, potrudi se bonton potražiti u knjižnici ili na internetu.
Kad sretnemo stariju osobu, trebali bismo:
Ljudi su oduvijek posebnu pozornost posvećivali međusobnome kulturnom ophođenju. Ako malo razmislite, sjetit ćete se četiriju čarobnih riječi koje ste naučili još u vrtiću. Znate li koje su to četiri riječi?
Molim, hvala, oprosti, izvoli – čarobne su riječi koje svatko voli čuti.
Kao što pravila ponašanja vrijede u neposrednoj komunikaciji, tih se pravila trebamo držati i kada komuniciramo na internetu. Najčešća je komunikacija preko društvenih mreža i mobilnih aplikacija.
Netiquette (Internetski bonton) – pravila pristojnog ponašanja na internetu.
Koje društvene mreže i mobilne aplikacije mladi danas najčešće upotrebljavaju?
WhatsApp, Facebook, Messenger, Viber, Twitter, Instagram…
Iako u tom „modernom“
načinu komuniciranja nismo licem u lice s osobom, ipak trebamo biti oprezni. Moramo birati riječi koje pišemo, fotografije ili videozapise koje objavljujemo jer lako možemo, čak i nenamjerno, nekoga uvrijediti.
Fotografije, kao i osobne podatke svojih prijatelja, nemojte objavljivati ako ih prije toga niste obavijestili, zatražili i dobili njihov pristanak.
Nemojte slati poruke za koje niste sigurni da ih drugi žele primiti (reklame, lančana pisma, neprimjereni sadržaji).
Nemojte se predstavljati tuđim imenom i činiti ništa drugo protuzakonito.
Ako za nešto niste sigurni smijete li objaviti, zapitajte se kako biste se vi osjećali da to netko objavi o vama.
Potraži na internetu i druga pravila ponašanja i napravi digitalni plakat ili digitalnu umnu mapu. Prijavi se u sustav Office 365 za škole i u dijeljenoj mapi omogući pristup datoteci i drugim prijateljima iz razreda. Omogući prijateljima da dopune digitalni plakat ili digitalnu umnu mapu pravilima koja nedostaju.
Iako nam se katkad čini da na internetu možemo biti puno opušteniji jer ne vidimo osobu s kojom komuniciramo, ipak ne smijemo zaboraviti da su to stvarne osobe. Mnogi misle da na internetu mogu biti anonimni i da im se ništa neće dogoditi. Ipak zaboravljaju da digitalni tragovi ostaju trajno zapisani. To znači da se trebamo ponašati jednako pristojno kao kada gledamo čovjeka u oči. Lijepo ponašanje nije nešto što je urođeno nego se dobiva odgojem.
Lijepo ponašanje jednako je važno i vrlo slično u stvarnom životu i na internetu.