2.2 Sljedeća jedinica Topljivost tvari i vrste otopina

Određivanje gustoće tekućine areometrom

Potrebne kemikalije i pribor:
  • areometar
  • menzura
  • mlijeko
Mjere opreza
Mjere zaštite

Opis pokusa i zapažanja

Areometar je stakleni cilindar ispunjen zrakom s baždarenom skalom, katkad i s termometrom i olovnom sačmom na dnu – da bi plutao u vertikalnom položaju.

Slika prikazuje areometar, uređaj za mjerenje gustoće tekućina. Sastoji se od staklene cijevi koja je pri dnu proširena u tzv.trbuh koji sadrži uteg (olovnu sačmu, živu i sl).Pri vrhu se sužava u tzv. vrat koji sadržava mjernu ljestvicu.
Areometar

Za određivanje gustoće tekućine koristite se areometrom pomoću kojeg ćete odrediti područje u kojem se nalazi gustoća ispitivane tekućine.

U tekućinu koja je ulivena u menzuru, lagano se spusti areometar tako da ne udari u dno menzure i da ne dodiruje njene stijenke. Nakon što se areometar umiri, gustoću očitati na mjestu (na vratu areometra) gdje površina tekućine presijeca skalu. Također zabilježiti temperaturu tekućine. Vrijednost gustoće iskazana je u g/cm3.

Hoće li areometar potonuti dublje, u hladnijem ili toplijem mlijeku?

Areometar će dublje potonuti u toplijem mlijeku. Budući da gustoća tekućine ovisi o temperaturi može se zaključiti da areometar u tekućinama pri višoj temperaturi tone dublje jer je gustoća tekućine manja.

Natrag na jedinicu